Giriş Yap

Arlin Çiçekçi

Yazar
8.6
68 Kişi

İncelemeler

Tümünü Gör
224 syf.
·
Puan vermedi
Bir arkadaşımın çok sevmesi sebebiyle alıp okudum, çok iyi bir kitap olduğunu düşünmüyorum. kötü demiyorum ama o kadar övülecek bir yanını da göremedim ben. Bir kere simyacı tarzı bir kitap, ben hiç sevmem bu tarz kitapları. Bu işin fazlasıyla öznel bir boyutu tabii ki. Tavsiye eden arkadaşım büyülü gerçekçilik demişti tarzı için, kesinlikle katılmıyorum. Fantastik bilimkurgu macera olabilir belki, ama asla büyülü gerçekçilik değil bu tarz. Satır aralarında nefis cümleler var, bu kısmını sevdim, yazarın dil kullanma becerisi de bence çok iyi ayrıca. Kadın, adam artık kimse yazarı Arlin Çiçekçi, biliyor edebiyatı, dili vs. fakat gelelim kitabın bana göre en büyük eksisine. Kitap boyunca büyük vaatlerin hepsi bence kitabın sonunca çok kötü, çok absürt şekilde bağlanmış, bu kadar büyük bir beklenti çok yavan bir şekilde sonuçlandırılmış bu bir. İkinci olarak ise kitabın bir ilk kitap olduğu çok belli. Yazarın söyleyecek çok fazla şeyi var ve hiç duramamış. Satır aralarında sürekli bir mesaj kaygısı, bir şeylere sitem etme var kitapta. Küçük İskender, bir televizyon programında yazmak bir tür atma eylemidir demişti. Bir ter gibi, tükürük gibi, sperm gibi vücudunuzdan bir şeyleri attığınız gibi, yazarak da ruhunuzdan bir şeyleri atarsınız demişti. İşte bana göre iyi yazar ketum olandır, bu atma işlemini yaparken çok kontrollü davranabilendir. Bir de şöyle hoş bir şey oldu benim için; arkadaşın kitabını çok hırpaladım okurken, ben de ona yenisini aldım. Alırken kitabın kapağının arkasındaki yayınevi logosunu gördüm, Aaa Holden'ın şapkası dedim ki yayınevinin adı zaten `Holden`'mış. Oysaki ben kitabı arkadaşımda görüp de elime aldığımda Holden'i yazıldığı şekliyle Türkçe okumuş ve çok sevdiğim, kolumun arkasına dövmesini yaptırdığım `Holden Caulfield` aklıma hiç gelmemişti. Logoyu görünce anladım yayınevinin adının da Çavdar Tarlasındaki Çocuklar kitabının o unutulmaz karakterinden geldiğini.
Beşerbazın Mârifeti
8.6/10 · 147 okunma
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
224 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Son zamanlarda okuduğum en keyifli romanlardan biri. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen harika bir kurgu ve güçlü bir anlatımı var .Sanırım Türk edebiyatına yeni ve güçlü bir kalem daha geldi.okuru bol yolu açık olsun.Takipteyim :)) keyifli okumalar:)
Beşerbazın Mârifeti
8.6/10 · 147 okunma
·
224 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Beşerbaz Hulki
Marifetli mi marifetli bir kitabı aşkla anlatmaya geldim. Konusunu ilk okuduğum andan beri beni çok güzel bir kurgu beklediğini az çok tahmin ediyordum ama bu kadar olacağını bilmiyordum. Hem büyülü ve gerçek dışı hem de bir o kadar sarsıcı ve gerçeğin ta kendisi : Beşerbazın Mârifeti . Konusunu asla birkaç cümleyle anlatamam çünkü o kadar ilmek ilmek işlenmiş detay var ki, hepsi de konunun ana taşlarından. Hangisinden bahsetmesem boynu bükük kalacak. Fakat genel hatlarıyla şöyle anlatabilirim : Atlas Balaban; annesiz ve babasız büyümüş, nostalji sendromu teşhisi konmuş sıradan bir çocuktur. 18. yaş gününde, annesine yazılmış esrarengiz bir mektup bulur ve annesine ait bir şeylerin peşinden gitme hevesi ile mektubun izini sürer. Atlas Balaban bu uğurda kendini Fas’ta bulur ve Hulki, F.Beauchhamp, Van Gogh, Aziza ve sayamadığımız daha pek çok isimle tanışır. Birkaç bilgi bulmak adına geldiği bu ülkede, Atlas’ı gerçek olamayacak kadar enteresan olaylar ve görevler beklemektedir. Atlas bu görevlerin üstesinden gelebilecek midir? Atlas aslında kimdir? Aile geçmişini öğrenebilecek midir? Beşerbazın marifeti gerçekten de nedir? Bu esrarengiz macera nasıl sonlanmıştır? . Normal şartlar altında yan yana gelmesi imkansız karakterlerin su gibi yan yana gelişini ayıla bayıla okudum. Gemiş ile şimdi, hayal ile gerçek birbirinin içine öyle güzel geçmiş ve kurgunun içinde öyle güzel yedirilmiş ki hiçbir şey mantık dışı gelmemeye başlamıştı. Yazarın kalemine ise hayran kalmamak elde değil, o kadar güçlüydü ki. Kelimelerle resmen dans etmiş ve ortaya öyle güzel bir koreografi çıkmış ki Lütfen okuyun ve okutturun
Beşerbazın Mârifeti
8.6/10 · 147 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42