Atalay Girgin

Atalay Girgin

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
583
Gösterim
Atalay Girgin diyor ki "Öğretmen düzenin duvarındaki tuğla"dır.
Peki; neden, öğretmen düzenin duvarında bir tuğladır?
Lakin insanlık; katliamlar, savaşlar, kan ve gözyaşıyla yoğrulmuş sıfatlar bataklığının diplerinde, sazlıklarında, cüruf yığınları arasında oyalanmaktan bir türlü varılamayan büyük, uzak ve hâlâ düşsel bir limandı.
"Öğretmenlik ve öğretmen… Bir soyutlama düzeyinde değerlendirildiğinde, bir yanıyla, insan yetiştirme sanatıdır öğretmenlik : Bilgi ister, birikim ister. Sabır ister. Yetmez. Duyarlılık ve yaratıcılık ister. Yetmez. Tıpkı bir sanatçı gibi duyarlılığını ve yaratıcılığını bir işi yapabilme becerisiyle birleştirebilmeyi ister. Yetmez. Tüm bunları sevgiyle yoğurabilmeyi de ister. Dahası öfkesine yenilmemeyi, yılmamayı da... Sürekli soran, sorgulayan; düşünen, araştıran, okuyan, kendini geliştiren ve yenileyebilen olmayı da… Egemenlerin kayıtsız şartsız işgüderi olmamayı da ister. Karşısındakilerin yaşı, dini, etnik kökeni, derisinin rengi, cinsiyeti, ekonomik durumu, vb. ne olursa olsun, ayrım yapmaksızın, her daim düşünüşü, söyleyişi ve eyleyişiyle etik bir tutarlılıkla davranabilmeyi de… Hem de bunların hepsini, “ektiğini en geç biçen” olmak, hatta ektiklerinin sonuçlarını belki de hiç görememek pahasına ister."
160 syf.
·20 günde·Beğendi·9/10
Öğretmenlik ve öğretmen… Bir soyutlama düzeyinde değerlendirildiğinde, bir yanıyla, insan yetiştirme sanatıdır öğretmenlik : Bilgi ister, birikim ister. Sabır ister. Yetmez. Duyarlılık ve yaratıcılık ister. Yetmez. Tıpkı bir sanatçı gibi duyarlılığını ve yaratıcılığını bir işi yapabilme becerisiyle birleştirebilmeyi ister. Yetmez. Tüm bunları sevgiyle yoğurabilmeyi de ister. Dahası öfkesine yenilmemeyi, yılmamayı da... Sürekli soran, sorgulayan; düşünen, araştıran, okuyan, kendini geliştiren ve yenileyebilen olmayı da… Egemenlerin kayıtsız şartsız işgüderi olmamayı da ister. Karşısındakilerin yaşı, dini, etnik kökeni, derisinin rengi, cinsiyeti, ekonomik durumu, vb. ne olursa olsun, ayrım yapmaksızın, her daim düşünüşü, söyleyişi ve eyleyişiyle etik bir tutarlılıkla davranabilmeyi de… Hem de bunların hepsini, “ektiğini en geç biçen” olmak, hatta ektiklerinin sonuçlarını belki de hiç görememek pahasına ister.
240 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Hoşlanmaların, imalı gülümseyişlerle çiçeklenen kısacık utangaç bakışma anlarının, geceler boyu süren esrik düşler ve düşüncelerle taçlandırıldığı yaştaydılar. Ve bunların aşk diye anlamlandırıldığı çağda…

Yazarın biyografisi

Adı:
Atalay Girgin
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.