Atiye Kalkan

Atiye Kalkan

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
482
Gösterim
Erkeğin egemenliği altındaki kadın, erkeğin yarattığı değerlerle beslenerek kendini onun gözüyle görür ve inandırıldığı sözümona bu doğal düzene başkaldırmaya cesaret edemez, hatta bu değerleri Tanrı vergisi kabul ettiği için başkaldırmayı düşünemez bile. Dolayısıyla kadın kamusaldan silinir, bir gölge olmaktan öteye gidemez.
Peki Türkiye'nin öbür yüzünü ne yapacağız? Dövülüp sövülen, töreye kurban giden ya da baba otoritesi altında en temel eğitim hakkı elinden alınan kızlar?
Başlamadan önce bir adet Benzodiazepin.

Dinde kadın.
"Ey kadınlar topluluğu! Sizin gibi aklı ve dini eksik olup da, aklı başında adamları baştan çıkaran hiç kimse görmedim! Sizleri kıyamet gününde, cehennemin çoğunluğu olarak gördüm" Topluluktan kadının aklının ve dininin eksikliğinin ne anlama geldiğini sorması üzerine Hz. Muhammed "Dinlerinizdeki eksiklik olarak bahsettiğimiz şey hayızdır. Akıllarınızdaki eksiklik olarak zikrettiğim şeye gelince bu da tanıklıktır ki kadının tanıklığı ancak yarım tanıklıktır" der. (İmam ahmed bin hanbel- Musned)

Dilde kadın.
En basitinden kirli yazıp Tdk'da aratın ve çıkan sonuca bakın. "Aybaşı durumunda kadın'. Esnaf yazıp aratın "Kötü yola sapmış kadın". Serbest yazın "Ağırbaşlı olmayan kadın". Müsait yazın "Flört etmeye hazır olan kadın" sonucu çıkacaktır.

Gelenekte kadın.
Livaneli'nin Huzursuzluk kitabından bir alıntı bırakmak istiyorum.
"O anlattığım adam var ya, karısını döverken çırılçıplak soyunur kadını da soyarmış. Neden, biliyor musun? Hemen akla gelebileceği gibi sapıklıktan değil. Kadının feryatlarını duyan kimse içeri girip onu rahat rahat dövmesine engel olamasın diye. Erkekler içeriye adımını atamazmış, kadın çıplak diye. Kadınlar da erkek çıplak diye giremezmiş. Şu şeytani aklı görüyor musun? Buna rağmen o kadın kocasına hizmette kusur etmez, hatta üzümleri bile tek tek kabuklarını soyarak ikram ederdi. Diyorum ya, bu topraklar acayiptir."

Sümerler, babiller, asurlular, hititler, mısır, roma, yunan... Kadının yeri hiç değişmedi. Asırlar geçmesine rağmen "Kadın pantolon giymesin, kaşlarını almasın, üniversiteye gitmesin, hamileyken sokağa çıkmasın, kahkaha atmasın" diye fetva veren hacı hocalarla cebelleşiyoruz.

Kitap 700 sayfadan oluşuyor ve öyle dolu dolu ki.. Her dinde, her dilde, her renkte kadının yerini kanıtlarla birlikte sunuyor. Tavsiye eder miyim bilmiyorum. Keyfinize kalmış.
(Linç yemeden kaçayım)

Yazarın biyografisi

Adı:
Atiye Kalkan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.