Atka Reid

Atka Reid

Yazar
8.4/10
18 Kişi
·
42
Okunma
·
0
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Atka Reid
Unvan:
Gazeteci
Doğum:
Saraybosna, 1970
Ölüm, hayatın olağan bir parçası haline dönüşmüştü ve başka yerlerdeki insanların da onunla yüzleştiğini unutmuştum.
320 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bosna savaşındaki vahşeti bire bir yaşayan iki kızkardeşin savaş sırasında yaşadıkları gerçek duygu dolu hikayeleri .

Tüm güçlüklere rağmen birbirinden kopmayan binlerce ailelerden birinin hikayesini okumak bile insanı sarsıyor

Savaşları anmak bile keder veriyor insana. insanın en büyük savaşı kendi kötü eğilimiyle olmalı. Diğerini sevememesiyle olmalı. Özünde o aynı kötü eğilim değil miydi zaten daha nice diğer savaşlarda olduğu gibi bu savaşa da sebep olan ?
320 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Her şeye rağmen hayatta kalabilmeyi anlatan çok güzel ve yaşanmış bir eser. Cesaretin, aşkın ve umudun hangi şartlar altında olursa olsun hala devam ettiğini asla pes edilmemesi gerektiğini, sade bir dille ve bir o kadar da akıcı bir üslupla yazılmış olan bir hayat hikayesi.
Not: Yanınızda mendil de bulundurun :) Çünkü ağlayacaksınız.
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ben hâlâ büyümemişim,çocukmusum..hâlâ içimde buram buram tüten acılar,içime dokunan dikenli dallar varmış..Hâlâ filmlere,kitaplara,ayrılıklara ve hasret kalanlara ağlayan küçük bi kız cocuguymusum..Ince ince kanadım;için için,bağıra bağıra ağladım.. kitap beni benden alıp bambaşka diyarlara,çocuk olduğum yılarda yaşıtlarımın yaşadığı cehennemin orta yerine kolumdan sürükleye sürükleye götürüp birakti.."Gör dedi,iste dünya burası!! Bütün hayatin özeti yasadigin acılar!"
Atka ve Hana'yla bir ayrıldım sevdiklerimden,onlarla bir yasını tuttum hırslar yüzünden yitip giden sevdiklerimin.. insanlarla ve onların kötülükleriyle birlikte savaştım.. ve yoruldum yüreğimin en derininde,darmadağınım bu gece..
Okurken bile ağır geldi yaşananlar,çığlık atıp,"Bu kadarı fazla,durun,bi arada yasarken neyi bölüşemediniz?",demek geldi içimden..çareler aradım çaresiz,çıkmaz sokaklarının ortasında..
Bir kahve çekirdeğinin mutluluğunu tattım, bir yudum suyu bulabilmek için kurşunlar altında yürüdüm yollarda ve onlarla birlikte kucakladım minicik umut filizlerini..
Özledim onlarla bir,kavruldum kimsesizligin corak arazisinde..umutlar büyüttüm,çiçekler yeşerttim umut ülkesinin ovasına,bahçe yaptım ve boy verdi filizlerim..
Elveda Atka,elveda Hana..Elveda Saraybosna..
320 syf.
·8 günde·5/10
Kitap kapağında "Masalsı bir roman..." yazar, fakat çok acı gerçeklerle yazılmış bir roman. Bosna'da yaşanan katliamı zorlukları yaşam mücadelesini analatan bir roman. Kitap edebi olarak değilde iki kız kardeşin ayrı düştükten sonra günlüklerini bir araya getirip birleşmesinden oluşmuş, duygu yoğunluğunu çok az bir yerde hissettiriyor. Kitapta ki kahramanların savaş yüzünden göç etmelerinden dolayı sade ama çok acıtan bir isim bulmuşlar kitaba; Elveda Saraybosna...
320 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yakın tarihimizin ve modern dünyanın en büyük ayıbı en büyük suçu.. Bosna Savaşı bu savaş adı altında Boşnaklar'a yapılan soykırım 1992 yılında başlayıp 1995 yılında son bulan etnik kökenli bir savaş...
Ve Savaşın alt üst ettiği hayatlar...
.
.
Saraybosna nın ve ailenin içinde bulunduğu savaş halini iki kız kardeşin ağzından okuyoruz savaşın soğuk yüzü ve umudun da her var olduğunu anlatan güzel bir kitap...
Keyifle okudum diyemiyeceğim çünkü yaşanılan acılar keyif ile okunmuyor... Gerçek bir hayat hikayesi...
320 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
1992 yılı Saraybosna Savaşı sırasında kardeşi Hana on iki yaşında. Ablası Atka onu BM otobüsüne bindirir ve birbirlerine cesur olma sözü vermiştir. Aylar geçtikçe cesur olmak zorlaşıyor. Atka ise ailesini korumak için gazetecilerle birlikte çalışır.
320 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Okurken insanın yüreğini sızlatan, yakın tarihimizin en büyük ayıbı.
Tüm güçlüklere rağmen birbirinden kopmayan bir ailenin aci, mutluluk ve umut dolu, hangi şartlar altında olunursa olunsun asla pes edilmemesi gerektiğini anlatan iki kız kardeş tarafından kaleme alınmış hayat hikayeleri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Atka Reid
Unvan:
Gazeteci
Doğum:
Saraybosna, 1970

Yazar istatistikleri

  • 42 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.