Ayferi Göze

Ayferi Göze

Yazar
8.2/10
9 Kişi
·
49
Okunma
·
1
Beğeni
·
723
Gösterim
Adı:
Ayferi Göze
Unvan:
Türk Profesör, Araştırma Görevlisi
Nasyonal Sosyalizm bir diktatörlüktür, plebisite dayanan tüm yetkileri tek elden toplayan, mutlakiyeti en aşırı boyutlarına ulaştırılan bir diktatörlük.. Öte yandan nasyonal sosyalizm totoliter bir rejimdir, diktatörlük ve totaliterlik ise demokrasi ile bağdaşamaz.
Bir de yönetici yasaları kötü uygularsa, kendine engel olmak isteyeni vatana ihanetle suçlar ve onları ortadan kaldırmaya yoluna giderse, Özgürlükleri çiğner, cezalandırma yetkisini kötüye kullanırsa; varlık ve kuruluş amacına ters düşmüş sayılır.

¬ LOCKE, a.g.e. , chap. XVIII, § X.
Atatürk'ün devlet anlayışı 1789 anlayışına bağlı, bireyci, özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik laik bir devlet anlayışıdır.

Atatürk'ün öngördüğü devlet sistemi her yönüyle laik bir devlettir. Bu devlette bireyleri birbirine bağlayan bağ, din bağı değildir, bu bağ aynı ulusa mensup olma bağıdır.
Demokrasiyi zorbalık izleyecektir. Nasıl ki oligarşi doymak bilmeyen zenginlik tutkusu sonucu yıkıldıysa, demokrasiyi yıkan da özgürlük olacaktır. Herkesin her dilediğini yapabildiği bir yerde kısa bir süre sonra hiçbir düzenin kalmadığı görülür. Halk bu kargaşada birini tutup başa getirir... Zaten der Platon, halkın birini tutup başa getirmesi eski adetidir. İşte halkın tuttuğu bu koruyucu ZORBA olacaktır. ZORBA, halkı sürekli boyunduruk altında tutabilmek için dış düşmanlarla uğraşır ve savaşır, VERGİLERLE YOKSULLAŞAN HALK başkaldırıp zorbaya karşı ayaklanamazlar. ZORBANIN ELEŞTİRİYE TAHAMMÜLÜ YOKTUR; ETRAFINDA BİR TEK DEĞERLİ İNSAN BIRAKMAZ. Böylece halk köleliğin en ağırını, efendilerin en BELALISINI getirmiş olur.
Demokrasi çoğunluğun yönetimi olduğuna göre, bu durum birey için tehlikeli olmayacak mıdır? Çoğunluğun iradesine boyun eğmek zorunda kalan azınlığın özgür olduğu, kendi iradesine uyduğu söylenebilecek midir?
Eşitlik özgürlüğün uzantısı, gerekli ve zorunlu sonucu idi. Bireyleri yasa önünde eşit ve özgür sayan liberal devlet, sosyal ve ekonomik koşulların yarattığı eşitsizliklerle ilgilenmiyordu. Yalnızca insan yapısı yasalarla ve toplum kuralları ile yaratılan yapay eşitsizlikleri ortadan kaldırmak istiyordu, o kadar...
Bununla birlikte, bazı kişilerin hırs ve tutkuları sonucu toplumları karışıklıklara sürükledikleri de görülür, ancak adil ve meşru bir yönetimin devrilmesine neden olanlar en büyük suçu işlemiş sayılırlar ve doğacak tüm felaketlerden sorumlu olurlar; böyle bir suçu işleyen kişiler insanlığın ve halkın düşmanıdırlar ve cezalandırılmaları gerekir.

¬ LOCKE, a.g.e. , chap. XVIII, § XX.
752 syf.
·40 günde·9/10
İncelemeye geçmeden önce şunları diyelim: varsayalım ki, dünya siyasi tarihine dair hiçbir bilginiz yok, ve bir kaynaktan da öğrenmek istiyorsunuz? Size bunu okumanızı tavsiye ederim. Niçin: sade bir Türkçesi, bilimsel bir dili var da ondan. Kitap iki parça, ilk bölüm Yeni Çağ'a kadar ki Avrupa'da çıkan siyasi düşüncelerin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor; ardından Fransız ihtilali sonrası ideolojiler de var kitapta, bunların nasıl oluştuğunu, ve nasıl geliştiğini de değinmiş.

İkinci kısımda hükümet sistemlerini yazmıştır,
Tabi her devlet değil, üç farklı modelde devlet:
ABD'nin, İngiltere Krallığı'nın, bir de Fransa'nın.
Bu ikinci bölüm bitince, ek kısmında sözlükçe var: konu özeti niteliği taşıyan bir bölüm yani.
Yedi yüz sayfadan fazla, cidden ağır bir kitaptır, hazmede hazmede okumanız lazım, bir çırpıda biten kitaplardan değil. Eleştirebileceğim tek nokta, tek tip yazıyla görsel materyal olmadan vurgusuz yazmış, metin tasarımı çok iyi değil. Onun dışında kitap gayet iyi: 9/10 veriyorum..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayferi Göze
Unvan:
Türk Profesör, Araştırma Görevlisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 49 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.