Ayferi Göze

Ayferi Göze

8.0/10
2 Kişi
·
16
Okunma
·
0
Beğeni
·
642
Gösterim
Adı:
Ayferi Göze
Unvan:
Türk Profesör, Araştırma Görevlisi
Doğal yaşama döneminde insanların sahip oldukları doğal haklardan en önemlisi mülkiyet hakkıdır, insanlar kişisel çabaları ile, emekleri ile yarattıkları değerlerin sahibidirler ve bunların saldırılara karşı korunmasını isterler. İşte insanlar bu güvenliği sağlayabilmek için, kendilerini ve mallarını haksız saldırılara karşı koruyacak bir otoritenin varlığını gerçekleştirirler ve siyasal sözleşme ile devleti kurarlar.Böylece güvenliğe kavuşmak, özgür olmak ve mülkiyet haklarının korunmasını sağlamak için insanlar doğal yaşama döneminden çıkıp siyasal yaşama döneminde yani devlet düzenine geçmişlerdir.
İnsanların doğal haklara sahip oldukları ve devletin bu haklara dokunamayacağı ilkesi, liberal devlet anlayışının temel ilkesidir. Başka bir ifade ile, bireyin devlet düzeni içinde sahip olduğu hakların kaynağı ve yaratıcısı devlet değildir. Kişinin devletin kurulmasından önce birtakım hakları vardır ve devlet kurulduktan sonra da, bu haklara saygı göstermek zorundadır, çünkü devletin varlık nedeni bu hakların korunmasıdır.
Devletin kurulması ile kişilerin doğal yaşama döneminde sahip oldukları özgürlükler ve mülkiyet hakkı ortadan kalkmamıştır, yalnızca güvence altına alınmıştır. Böyle bir görüşten hareket eden liberal devlet anlayışı siyasal toplumların kökünü, temelini insan ,iradesine dayandırarak açıklamıştır. Tüm sosyal kuruluşlar gibi devlet de, bireyler tarafından ve onlar için kurulmuştur.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayferi Göze
Unvan:
Türk Profesör, Araştırma Görevlisi

Yazar istatistikleri

  • 16 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.