Aylin Doğan

Aylin Doğan

Yazar
6.7/10
31 Kişi
·
72
Okunma
·
4
Beğeni
·
343
Gösterim
Adı:
Aylin Doğan
Tam adı:
Aylin Doğan, Aylin Oflaz
Unvan:
Türk Yazar ve Senarist
Aylin Doğan, Koç Özel Lisesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra, New York’ta The New School ve School of Visual Arts’ta senaryo eğitimi gördü. Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV bölümünde tamamladı. Barış Pirhasan’la birlikte 2002 yılında KEDİİ Yazı Grubu’nda senaryo yazmaya başladı. Aynı grup 2004’te Levent Kazak’la bir araya gelerek Senaryo Stüdyosu’nu kurdu. Yazarın yazı ekibinde bulunduğu diziler arasında, Her Şey Aşk İçin (2002), Günahım Neydi Allahım! (2003), Lise Defteri (2003), Sultan Makamı (2004), Seher Vakti (2005) Kırık Kanatlar (2006), Hesaplaşma (2009) ve Galip Derviş (2013-14) yer alıyor. Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde senaryo dersleri veren Aylin Doğan, doktorasını Bahçeşehir Üniversitesi, Sinema ve Medya Araştırmaları bölümünde yaptı (2019). Yazar, Murakami’nin Kedisi (2017) ile başlayan, Bram Stoker’ın Masası (2019) ve Oscar Wilde’ın Paltosu ile devam eden “V Kadınları” roman serisinden ilham alan V Kadınları Platformu’nun kurucusudur. Platform, “Yeni çağ kadınının performansı ne olmalıdır?” sorusuna hem analitik hem de sezgisel zekâyla cevap arıyor, sosyal bilimler ile ezoterizmi bir araya getiren akademisyen, sanatçı ve yeni çağ öğretmenleri ile yaşam performanslarını güçlendirmek isteyen V Kadınları’nı buluşturuyor.
“Bakın... Kediler hakkında bir şey bilmediğiniz belli...
Onlara öyle şekil şemal veremezsiniz. Hele bir tasma takmayı deneyin bakalım, neler olacak?
Aranız bozulduğu gibi yollar sürecek kötü bir karmanın da ilk ilmeğini boynunuza takmış olursunuz.
Kedilerin sahiplerine yüklediği karma, anne ve çocuk arasında bile yoktur. Onlar sadece birer hayvan değildir, anlıyor musunuz, onlar bu evrenin bekçileridir, insan ırkının hayvan soylarıyla arasındaki köprüdür.”
Aylin Doğan
Sayfa 26 - Doğan Kitap
“Kedilerin sahiplerine yüklediği karma, anne ve çocuk arasında bile yoktur. Onlar sadece birer hayvan değildir, anlıyor musunuz, onlar bu evrenin bekçileridir, insan ırkının hayvan soylarıyla arasındaki köprüdür.”
Aylin Doğan
Sayfa 26 - Doğan Kitap
144 syf.
·2/10
Abuk sabuk bir kitaptı daha fazlasını söylemeyeceğim şekerim. Ayol kafasına göre zırvalayan her yazarın çalışmasını yaratıcı olarak tanımlamıyorlar mı hasta oluyorum... Daha güzel kitaplar bulmak lazım şekerim bunları okuyup "kitap okudum" demesin kimse.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Kocasına kızıp ani bir kararla evi terk eden Lal isimli kahramanımız, bir arkadaşının evine yerleşir. Bu sırada Haruki Murakami'nin bir panel için İstanbul'da olduğunu öğrenir ve kaldığı otele gider. Murakami'nin kedisi kaybolmuştur ve onu bulan kişi Lal olur. Bundan sonrası, oldukça karışık ve değişik olaylar zincirinden oluşuyor. Keyifle okunabilecek, enteresan bir kitap olmuş.
144 syf.
·4/10
Murakami hayranlarının ilgisini çekecek ama ilginin sonu hayranlığa geçmeyecektir. Vasat bir kitap, eğlenceli bir konu. Yolculukta, kafa dağıtmak istediğinizde okuyabilirsiniz, beklentinizi orta seviyelerde tutun derim.
144 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Kitap senaryo yazarı Lal’in eşi Umut’a sinirlenip evi terk etmesi ve evlilik hazırlıkları sebebiyle yurtdışında olan arkadaşı Ece’nin evine gider.
Beyoğlu’nda St.Antoine Kilisesi apartmanında oturan arkadaşı Ece yurtdışına çıkarken Lal’den evine ve bitkisine bakmasını istemiş anahtarlarını ona bırakmıştı.
Arkadaşının evine yerleştikten sonra ertesi gün Japon Edebiyat ustası Murakami’nin İstanbul’da Pera Palas Otelinde bir panelde olacağını öğrenir.
En sevdiği yazar ile tanışmak için Panele gittiğinde karşısında kedisinin kaybolduğu için sinirli, aksi ve ters bir Murakami görür.
Sinirle otelden çıkan Lal Tsunami ile karşılaşır ve kediyi de alıp St. Antoine Kilisesi apartmanına geri döner.
Murakami’nin kedisi Tsunami sıradan bir kedi değildir Murakami’nin ilham kaynağıdır.
Buradan sonra Beyoğlu’ndan Prag’a pagan büyülerine uzanan çok güzel bir kurgu başlamış oluyor. .
.
Büyülü Gerçekçilik ile tanıştığım çok güzel bir kitaptı.
Çok sürükleyici ve bir çırpıda bitecek bir kitap - benim gibi sınav haftasında okumazsanız tabii ki-
7 kitaptan oluşacak ve 7 karakteri anlatacak V Kadınları Serisinin ilk kitabıydı.
Fuarda ikinci kitap olan Bram Stoker’ın Masası’nı da alıp imzalattım. En kısa zamanda onu da okuyacağım.
144 syf.
·6/10
Murakami hayranı olarak ismini duyunca heyecanla alıp okuduğum ama pek lezzet almadığım bir kitap oldu. Yazarı tanımıyorum okuduğum ilk kitabıydı ama bende bir önyargı oluşturdu. Sanki Murakami hayranıymış da ona özeniyormuş gibi geldi. Çünkü kitaptaki kurgu Murakamininkilere benzetilmiş gibiydi. Murakami ismini katmasa belki daha özgün bakabilirdim ve daha iyi gelebilirdi.
144 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitabı ilk gördüğümde, yazarı nereden tanıyor olabilirim diye düşündüm ve baktım ki kendisi Galip Derviş senaristlerinden. Karar verip almam için yeterli bir neden oldu ve hiç hayal kırıklığına uğramadım.
Karakterler birbiriyle öyle güzel konuşuyor ki bir film izliyormuş gibi kişilerle birlikte olayları adeta yaşıyorsunuz.
http://www.bumesele.com/...-kedisi-aylin-oflaz/
144 syf.
·Beğendi·10/10
İstanbul Beyoğlundan-Prag'a
uzanan bi yolculuğu okuyacağınız bu kitap için yanınızda kimse olmasın zira kitap bitiminde gülme sebebinizi yine gülmekten açıklayamayabilirsiniz,kamu spotumu verdim artık bilemiyorum
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Kitaptaki bi bölümün haricinde ki onun korkusu bende halen geçmiyor.Bloody Mary diyip fazla ayrıntıya girmiyorum.Evet bu içecek olabilir ama efsaneside var der açıklama yapmayım siz bakın
Ben kitabı çok sevdim çok eğlenceliydi özellikle o son sahnede gülme krizine girdim halen etkisinden çıkamıyorum
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Konusu Lal eşi Umut ile bir takım sorunlar yaşamaktadır.Bu sorunlar üzerine bi süre arkadaşı Ece'nin evine yerleşir.Bi gün çok sevdiği Japon Edebiyat ustası Haruki Murakami İstanbul'da yazılı bi panel daveti görür.Hiç kaçırmaz o davete gider sevdiği o yazar karşısındadır.Ama o sırada kedisi Tsunamiyi kaybeden Murakami hiçte onun hayal ettiği gibi bi karşılama yapmaz.Lal gerisin geri giderken tsunami tsunami diyerek bağırır bi mavvv sesi ile kendine gelir ve herşey başlar..
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Pera palas tutkum sayesinde ulaştığım kitaptır murakami'nin kedisi. Bir kaç saatte bittiği gibi kendimi bloody mary hazırlarken buldum. Şerefinize afiyetle içiyorum
144 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İyi başladı kötü bitti, benim gibi bir çok Murakami hayranının büyük beklentilerle okuduğu bu kitap maalesef bekleneni karşılayamamış. Aslında kitap ilk anda kurgu olarak çok güzel geliyor kulağa ama yazar maalesef vasatın üzerine çıkamamış bence!
144 syf.
·10/10
Mutlu bir hafta sonu dileyerek "Murakami'nin Kedisi "adlı fantastik bir romandan bahsetmek istiyorum sizlere. Aylin Doğan .Kendisi bir senarist. Bu kitap da ilk kitabı. İlk sayfasından ,son sayfasına kadar, heyecanını eksiltmeyen , tek solukta okuduğum ,deli dolu, eğlenceli bir kitap oldu benim için. Kitap ,okudukça akıyor , okudukça akıyor bırakamadım elimden bir türlü. Öyle ki 140 sayfalık kitabın ,en son 127.ci sayfasını okuduğumu hatırlıyorum ,sonra kitap elimde sızmışım 🤭🤭.Neyse gerisini şimdi tamamladım.
Kitap , sıradışı olay örgüsü ve ilginç karakterleri ile paralel bir evrene yolculuk yapacağınız mistik olaylarla çevrili ,mizah gücü yüksek tutulmuş fantastik bir roman. Sevmeyen bile sevebilir o denli yani.
#konusu
Her şey Lal'ın eşine öfkelenip , arkadaşının evine yerleşmesi ile başlıyor.Tesadüf eseri Murakami'nin de İstanbul 'da olduğunu öğrenince soluğu onun yanında alan Lal , hiç ummadığı mistik olaylar zincirinin icinde buluyor kendini böylece. Peder Yuri, Matmazel Plüg , Hüso ,Levent Ka , Murakami ve kedisi ile sıkı bir yolculuğa varsanız buyrun.
Bu arada bir arkadaşım Murakami'nin her kitabında kedilerden muhakkak bahsettiğini söyledi. "Sputnik Sevgilim" harici okumadığım için bilmiyorum tabi.Ama kitapda Murakami'nin "Sahildeki Kafka "adlı romanında da kedilerden bahsettiği yazıyor.Niye acaba🤔 .
Sıkı bir Murakami hayranı olan yazarımız da bunun farkında demek ki hatta Murakami varsa müzik de olmalı bir kitap da diyip araya güzel şarkılar da serpiştirmiş .
Neyse çok konuştum yine🤭 Hadi benden bugünlük bu kadaarr 🤪 yazdıkça yazıcam yoksa.
Son bir şey: Bu kitabı okurken bana eşlik eden @eliifslibrary de teşekkür ederiiim.Ayrıca onun yorumunu da merakla bekliyor olacağım
Bol keyifli , kahkahalı bir hafta sonu olsun hepinize .
.
"Hayat su gibi akışkandır, en ufak bir esinti , tüm akışın yönünü kaydırabilir."
.
"Dışarıda olup biten ,onun için ne güvenlidir, ne tehlikeli ; ne doğrudur ,ne yanlış; ne erdemlidir, ne de erdemsiz , ne o' dur ne de bu."
.
#aylindoğan #murakamininkedisi
#instabook #instakitap #bookstagrammer #bookstagram #kitapkurdu #kitapönerisi #fantastic #roman #books #kitapönerisi #harukimurakami #doğankitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Aylin Doğan
Tam adı:
Aylin Doğan, Aylin Oflaz
Unvan:
Türk Yazar ve Senarist
Aylin Doğan, Koç Özel Lisesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra, New York’ta The New School ve School of Visual Arts’ta senaryo eğitimi gördü. Yüksek lisansını Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV bölümünde tamamladı. Barış Pirhasan’la birlikte 2002 yılında KEDİİ Yazı Grubu’nda senaryo yazmaya başladı. Aynı grup 2004’te Levent Kazak’la bir araya gelerek Senaryo Stüdyosu’nu kurdu. Yazarın yazı ekibinde bulunduğu diziler arasında, Her Şey Aşk İçin (2002), Günahım Neydi Allahım! (2003), Lise Defteri (2003), Sultan Makamı (2004), Seher Vakti (2005) Kırık Kanatlar (2006), Hesaplaşma (2009) ve Galip Derviş (2013-14) yer alıyor. Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde senaryo dersleri veren Aylin Doğan, doktorasını Bahçeşehir Üniversitesi, Sinema ve Medya Araştırmaları bölümünde yaptı (2019). Yazar, Murakami’nin Kedisi (2017) ile başlayan, Bram Stoker’ın Masası (2019) ve Oscar Wilde’ın Paltosu ile devam eden “V Kadınları” roman serisinden ilham alan V Kadınları Platformu’nun kurucusudur. Platform, “Yeni çağ kadınının performansı ne olmalıdır?” sorusuna hem analitik hem de sezgisel zekâyla cevap arıyor, sosyal bilimler ile ezoterizmi bir araya getiren akademisyen, sanatçı ve yeni çağ öğretmenleri ile yaşam performanslarını güçlendirmek isteyen V Kadınları’nı buluşturuyor.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 72 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.