Ayşe Akaltun

Ayşe Akaltun

YazarEditör
8.1/10
22 Kişi
·
64
Okunma
·
4
Beğeni
·
833
Gösterim
Adı:
Ayşe Akaltun
Unvan:
Yazar
Kadın ve kan bir göbek bağıyla bağlıdır birbirine. Kan görünce bayılan kadınları anlamam ben. Çocukluktan başlayarak kanarız oysa biz, kadınlığımız, anneliğimiz, insanlığımız kanar hep.
Onunla şehri sevdim; ıssız apartman girişlerindeki öpüşleriyle sevdim, tenha bir sokakta sırtımı dayadığı ağaç kabuğunun sertliğiyle sevdim, meyhane masalarının üstünden tedirgin dokunan elleriyle sevdim.

Kaç erkek bir şehri sevdirebilir insana?
Elimde bir kitap. Okumak için değil. Bana dokunmayın, bana sevinçlerinizi , bütünlerinizi, zoraki gülümsemelerinizi bulaştırmayin demek için.
Ayşe Akaltun
Sayfa 87 - Nota Bene Yayınları
Yaşamayı istemek gibi ondan elini ayağını kendi rızanla sonuna kadar çekmeyi istemek de normal kabul edilmeli.
96 syf.
"Sürekli yetişmem gereken bir yerin, geç kalmışlığın ağırlığını taşıyordum.
Neye ya da nereye yetişmem gerektiğini bilmeden.
Yaşamaya, gezmeye, yeni insanlara, yeni kitaplara, yeni sokaklara, yeni aşklara gecikiyordum sürekli, ya da ölmeye..."

Hüzünlü kadınların hüzünlerini öyle etkili anlatmış ki yazar, okuyanların derinden etkilememesi mümkün değil!
Yazarın duyguları ve eşyayı betimlemesi kesinlikle inanılmaz derecede gerçekçiydi.
Anlattığı karakterler ve onların yaşadığı maddi, manevi dünyalar bu kadar vurucu sunulamazdı belki de...

Kesinlikle bu kalemi , karşınıza bir gün bir kitabevi rafında karşınıza çıkınca, tanımaya çalışın,
asla pişman olmazsınız...
96 syf.
Bu kitap, 2013 yılı Orhan Kemal Öykü Ödülleri ikinciliğine sahip. Ülkemizdeki edebiyat ödüllerinin boşuna verilmediğinin bir göstergesi olarak, Gönülsüz Köpek, son dönem Türk öykücülüğü adına umut veren,teknik olarak başarılı bulduğum ve nitelikli bir eserdi.

İzmitli olan Muradoğlu, iktisat eğitiminin ardından birçok şirket ve dergide metin yazarlığı ve yayıncılık gibi görevlerde bulunmuş. Ütopiya, Kırışık, Uç, Virgül, Ceo's dergilerinde ve Cumhuriyet, Radikal ve Özgür Gündem gazetelerinde yazıları yayımlanmış.

21 kısa öyküden oluşan, toplamda 95 sayfalık bir kitap bu.Haliyle öykü içeriklerine girmek, doğrudan spoil teşkil edeceği için detaylara giremiyorum. Öykü isimlerinin bazıları zaten içeriklerin vuruculuğa ayna tutuyor :
İkarus muydu O Kocaman Hayvan?
Noksan'ın Parmakları
Bu Kin Kimde Kirlendi
20 cc. Vişne Suyu
Peynir Kalıbının Üzerinde
Kadın Oturduğu Yerde Belli Belirsiz Sallanmaktadır
Ve Yıldızlar Boşalan Bardakalr Gibi Geri Gelecekler
96 syf.
·Beğendi·10/10
Ayşe AkaltunHüzünlü Kadınları Seviniz

Travmadan,acıdan,aşktan,hayalkırıklığından arta kalan hüzündür.En çokta kadınların payına düşer nedense.Bazen susarak bazen de tam tersi haykırarak anlatmak,gözlerinin içine sokmak ister insan hüznünü.Anlamak anlaşılmak adına.Uykuyla başlayan,yavaş yavaş kendi içinde uyanıp ayağa kalkıp başlangıçla sonlanan kısacık bir öykü kitabıydı Hüzünlü Kadınları Seviniz.
Kelebekler Ölüyor Yüreğimde,Hüzünlü Kadınları Seviniz,Erik çiçekleri içinde geçen “ bir mevsim sevdirebilir mi bir erkeği?”,”kaç erkek bir şehri sevdirebilir insana?” sözleri vurucuydu çok sevdim.Bozkırda İlkbahar hariç bütün mevsimler birbirine benzer deyip kuğulu parkta siyah kuğu olma isteği,farklılaşma,uzaklaşma isteğini,Bozkırın mevsimleriyle özdeşleştirdiği,Siyah Kuğu adlı öyküyü,öyküleri çok sevdim.Bozkırın gerçektende ara mevsimleri yoktur yazdan kışa,kıştanda yaza geçilir.Ne doyasıya ilkbaharın çoşkusunu Ne de Sonbaharın hüznünü yaşayamazsınız.Aslında tüm öykülerinde kadın ve kadının hüznünün tüm tonlarını bulup,kendinizi bu hüzünlere kaptırmamanız elde değil.

Hüznüne sahip çıkan kadın kadar güzel başka hiçbir şey yoktur hayatta...
Kullanılmış kitapları seviyorum ben,sahiplerinin terk ettiği yalnız kitapları
İçimde sürekli yetişmem gereken bir yerin, geç kalmışlığın ağırlığını taşıyorum. Neye ya da nereye yetişmem gerektiğini bilmeden. Yaşamaya, gezmeye, yeni insanlara, yeni kitaplara, yeni sokaklara, yani aşklara gecikiyordum sürekli,ya da ölmeye.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
"Hüzünlü kadınları seviniz" adı gibi kapağı da şahane olan, öykülerin ucundan bucağından size mutlaka dokunacağı bir kitap. Ayşe Akaltun ile "Solgun Orospu Kırmızısı" kitabıyla tanışıp yine bayılmıştım.
88 syf.
·Puan vermedi
Artvin'li Ayşe yine döktürmüş.

Lacivert ve Tekne serilerinden sonra muazzam tanımlamış kırmızının orospusunu.
İsminden dolayı ve Ayşe'yi bilmedikleri için ön yargı kuranlar bir hayli fazla. Ayşe'nin metası aslında ''Baba ve Sevgi'' olsada yakıcı bir biçimde sempolayıp kadınları anlatıyor.
Kalitenin renginde orospuyu değil kadını arayan herkese hitap eden, Kimi yerde kedilerine pisi pisi diye çağıracağınız geçerli olan kitap lan.

Unutma; Orospu kırmızısı yağmurluğunu hiç giymemiş. Kesin okuyun.
96 syf.
·3 günde·7/10
Hüzünlü kadınları seviniz... Hüznüne sahip çıkan kadın kadar güzel başka hiç bir şey yoktur hayatta... Hüzünlü kadın hikayeleri, hemen hepsi okuyucuya dokunan hikayeler...
216 syf.
·Beğendi·9/10
Kesinlikle her insanın zorla okuması gereken bir kitap. Bazı çirkin olaylar sizi farkında olmadan etkiler o kötülükten payınıza düşeni alırsınız. Bakış açınızı değiştirecek bir kitap. Uzakta gördüğünüz şeyler aslında göründüğü kadar küçük değildir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayşe Akaltun
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 64 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 62 okur okuyacak.