Ayşe Aksu

Ayşe Aksu

YazarÇevirmen
10.0/10
1 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Ancak ilk bölümde görüldüğü gibi misyonerlik felsefesinin yegane hedefi din değiştirmekle sınırlı kalmamakta siyaset ve ticaret alanlarında gerekli elemanları yetiştirmeyi de üstlenmekteydi.
Ayşe Aksu
Sayfa 95 - Dergah Yayınları
469 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın adının çevirisinin Robert Kolejle ilgili olması sanırım kitabın albenisinin artacağı düşüncesiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Zira kitabın ana konusu Cyrus Hamlin’in hayat hikayesi. Yani yazar kitabı Robert Koleji’ni nasıl kurduğunu anlatmak için değil de otobiyografisini yazmış. Robert Kolej de o anılarının bir bölümünde yer edinmiş. Zaten kitabın orijinal adının çevirisi yaklaşık olarak “hayatım ve günlerim” manasına geliyor.
469 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabı okuyunca sanki misyonerliği Osmanlı nüfusundaki hristiyanlar için yapıldığını görüyorsunuz.

Bağlı bulunduğu misyonerlik teşkilatı ile aralarının açılmasına sebep olan mevzular; Bebek ilahiyat okuluna bağlı fırın, ve atölyeler kurmuş olması. Her ne kadar bu sisteme karşı çıkılsa bile kendisinden sonra kurulacak bir çok okulun bu şekilde gelir getirecek yapılanmalara gitmiş olmaları.

Bugün Hamlin'in kurduğu fırın ile birlikte Kırım savaşı süresince İngiliz birliklerine ekmek satışı sonrasında onlarla kahve ticareti, çamaşırların yıkanması için hizmet vermesi, esir Rus askerlerinin gıda maddesi tedariklerini sağlaması ile elde ettiği yüksek meblağlar ile Tekirdağ, Bursa gibi şehirlere yapılan kiliselerin finansmanı olmuştur. Hatırat bu bakımdan kıymetlidir.

Kitap içinde özellikle Ermeni cemaatinin protestan olan vatandaşları nasıl da bir anda sistemlerinin dışına attıklarına ve zengin olan bu ermenilerin çok çabuk fakirleştiklerine şahit kılınıyorsunuz. Özellikle bu örgütlü yapının Hamlin'e uzun bir müddet aramice öğrenme imkanlarının ortadan kaldırdığına da şahitlik ediyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayşe Aksu
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.