B. S. Pierre

B. S. Pierre

Yazar
8.4/10
93 Kişi
·
285
Okunma
·
20
Beğeni
·
879
Gösterim
Adı:
B. S. Pierre
Tam adı:
Bernardin De Saint-Pierre, Jacques Henri Bernardin De Saint-Pierre
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Le Havre, Fransa, 19 Ocak 1737
Ölüm:
Éragny, Fransa, 21 Ocak 1814
Martinique Adası’na ilk ziyaretinden sonra istikam subayı olarak orduya katıldı. Bernardin Avrupa’ya uzun bir yolculuk yapmasına rağmen başarılı ve ünlü olabilecek egzotik edebi materyali sadece Batı Hint Okyanusunda (1769-1771) yer alan Mauritius’ta bulur. Kişiliği ve çalışması için doğaya ilgisi ve hayranlığını, Voyage a l’il de France (1773) kitabında ortaya koymuştur.

Bernardin, yazmaya teşvik eden J.J.Rousseau (1712-1778) izlenimiyle, kimliğinin tüm dokusunun bir şekilde yönlendirildiğini keşfetti: insanın merkez olduğu görüşünde (Antroposantrizm) mutluluk temel koşullarını araştırmak. Etudes de la Nature 1784 bu konuyu tanımlayan bir eserdi ve 1788 yılında yazar, ona her türlü olanağı sağlayan baş eserini yayınladı: Pol ve Virjini (Paul et Virginie). Sonraki eseri La Chaumire Indienne (Hintli Kulübesi), bir İngiliz alimle (1791) mutluluğu bulan bir parya arasındaki felsefi konuşması oldu.

1792’de Botanik Bahçesi’ne atandı; Yüksek Öğretmen Okulu’nda ahlak öğretmeni oldu. Napolyon‘un gözüne girdi. Hermonies de la Nature (Doğanın Uyumları) basımı, ölümünden sonra 1815 yılında tamamlandı. Tüm eserleri, ikinci eşinin sonraki kocası olan Aime Martin‘in yardımıyla yayınlandı. Fransız Edebiyatında egzotik eğilimlerin ve edebiyata yansımaları en başarılı selefi olarak düşünülmektedir.
"Sevgili yavrum. Doğa tek yardımcın olsun, insanlık da tek partin. Sen bu ikisi dışında hiçbir şeye bel bağlama."
B. S. Pierre
Sayfa 102 - Engin Yayıncılık 1.Baskı 1996 Çevirmen Erhan Buldan
"Oğlum, okumalısın, oku oğlum. Bu kitapları yazan insanlar, bizden önce çeşitli felaketlerden geçmiş insanlardır. Herkesin bizi yalnız bıraktığı anlarda onlar bizim yardımımıza koşarlar. Bizi kendi aralarına çağırırlar. İyi bir kitap, iyi bir arkadaş olur."
B. S. Pierre
Sayfa 113 - Engin Yayıncılık 1.Baskı 1996 Çevirmen Erhan Buldan
"Başkalarının mutluluğunu da hesaba katmadıkça," diyordu, "insan mutlu olamaz."
B. S. Pierre
Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İnsanlara bilgelik öğütleyen filozofların başına neler geldiğini hatırlayın. Bilgelik öğütlerini mısraların en güzelleriyle süsleyen Homeros ömrü boyunca sadakaya muhtaç bir halde yaşamıştı. Söylevleri ve ahlâki değerleriyle Atinalılara öylesine güzel dersler veren Sokrates bizzat o insanlar tarafından yargılanıp zehirle öldürülmüştü. Muhteşem öğrencisi Platon bizzat kendi koruyucusu olan prensin emriyle esarete teslim edilmiş ve bunların hepsinden önce, hayvanları bile kapsayacak kadar geniş bir insanlık anlayışı getirmiş olan Pythagoras, Krotonlular tarafından diri diri yakılmıştı. Daha ne diyeyim?
B. S. Pierre
Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
İnsan türünün kötülüklerini dindirmek amacıyla yeryüzüne inen göğün kızıdır edebiyat.
B. S. Pierre
Sayfa 86 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
128 syf.
·4 günde
SPOİLER VAR!

Kitap çok acıklıdır. Ve sonu kötü biter. Ben acıklı kitapları hiç sevmezdim. Ve okumazdım. Ama bu kitabın acıklı olduğunu bilmiyordum. Ve okudum.

Sonu mutlu bitsin diye beklerken bir baktım herkes öldü. Kitap bitti.


Kitabı özetlersek şöyle:

İki tane kadın var.
Kadınlardan bir tanesi evlilik dışı bir ilişki yaşar ve bir çocuk doğurur. Bu yüzdende tanıdıkları onu dışlar diğeri ise yine başka adam kendisini aldatır ve onu terkeder. Bu iki kadın birbirlerine çok iyi davranırlar candan dost kardeş olurlar. Bu kadınların çocukları PAUL ve VIRGINIE. Bu iki çocuk birlikte büyürler. Ve büyüdükçe birbirlerini severler...
DİKKAT KİTABIN SONU:


Ama sonunda Virginie ölür. Ve onun ölümünden sonra diğerleri için hayat dayanılmaz olur. Ve en son kimi hastalıktan kimi ise üzüntüden ölür.
:(

Ve kitap biter.

Keyifli okumalar dilerim...
Kitapla kalın...
Sihirli günler /*

#hayatevesığar
#evdekal
#evdehayatvar
#kitapoku
#kitapcandır
#kitaptavsiyesi
#neokudum
#kitapokubizimle
128 syf.
·Beğendi·10/10
Mauritius’ta birlikte büyüyen Paul ve Virginie’nin masum aşkının, çoğumuzun bir yerlerden duyduğu hikâyesi.
Birbirilerine olan sevgilerini tarif etmek gerekirse offf diyorum....
Bu nasıl bir bağ...
Vadideki insanların hayatı, Fransa'daki o zamanın sosyal sınıflarının kısıtlamalarından uzak, arkadaşlık, dürüstlük, sevgi ve inanç ile o zamandan bugüne çok iyi uyan birçok aforizma içeriyor. Ne yazık ki para ve sınıf farkı ikisinin hayatını uçuruma sürüklüyor ve trajik bir olay Paul’u çok zor bir sınava tabi tutuyor.
“Paul ile Virginie" en çok satan kitaplar arasında yer alıyor ve yaklaşık 30 dile çevrildi.
Bir çok kez resimlendi ve heykellerin yanı sıra birkaç operaya ilham verdi (Rudolf Kreutzer, 1791; Jean François Le Sueur, 1794; Victor Massé, 1876). İkisinin destanı hâlâ “Mauritius'un Romeo ve Juliet'i" olarak hafızalarda yer etmeyi başarmış.
Kitap su gibi akıp gitti, büyüleyici bir dille ikisinin yaşam öyküsüne şahit oldum.
Bu destanı keşfediniz
192 syf.
·Puan vermedi
Çocukluğumda okuduğum ve ilk etkilendiğim kitaplardan biriydi. İki dul kadının çocukları için hayatta kalma mücadelesi ve o çocukların büyüyünce masum bir aşka imza atmaları... Paul (erkek) ve Virginie (kız) birlikte büyüyen ve büyüdükçe birbirlerine olan sevgisi artan iki genç. Fakat romantizm yüklü kitabımızın sonu kötü bitiyor. Ve yazar Virginie'yi şu sözlerle uğurluyor: "ölüm bile onun güzelliğini bozmaya kıyamamıştı." 
80 syf.
·Beğendi·10/10
bu kitaba inceleme yapmak istemiyorum açıkçası, zaten oldukça kısa olan bu eseri herkesin okumasını tavsiye ederim. lütfen okuyun okutun, kitabı bulmak biraz zor olsa da bence kesinlikle bulup okumaya sonuna kadar değecek bir kitap. iyi okumalar dilerim.
192 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Birbirlerini çok seven pol ve virjını'nın sonu acıklı biten aşk hikayesi......Virjını'nın ölümünden sonra ,hikayenin anlatıcısının pol'le geçen konuşmasında hayata ve ölüme dair düşüncelerinde tasavvufi bir derinlik var....
128 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Madam De La Tour ve Marguiriete benzer olayları yaşamış olup, yazgı kendilerini tüm toplumdan uzak, doğayla iç içe küçük bir yerleşim yerine getirmiştir. Madam De La Tour’un Virginie, Marguiriete’nin de Paul adında çocuğu olur. Paul ile Virgine hep kardeş gibi büyümüş,birbirinden bir tek an bile ayrılmamış ve birbirlerine sarsılmaz bağlarla bağlanmışlardır.
Paul ile Virginie ‘nin ergenliğe girmesiyle aralarındaki bu bağ aşka dönüşür.Biz kitapta işte bu masum aşkı okuyoruz.
Tabiki kitap basit bir aşk kitabı değildir. Yaşlı adamın yani anlatıcının konuşmaları dönemin yapısı,zihniyeti,asil ile köylü ayrımı konusunda bilgiler verirken bahsettiği felsefik bilgilerle de bizi doyuruyor.
Sonunda hüzünleneceğiniz ama kesinlikle pişmanlık duymayacağınız bir kitap.
Şimdiden keyifli okumalar
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tanzimat Edebiyatı Dönemi’ndeki ilk çeviri romanlardan Paul ile Virginie.Adeta romantizm akımının manifestosu...Sergüzeşt’in Dilberi’nin ve Madam Bovary’nin Emması’nın “başucu kitabı”.Doğanın iyileştirdiğine inanan; sevgiyi, dostluğu, erdemi ilke edinen saf insanların öyküsü...

Roman, Fransız sömürgesinin bir adasında geçiyor.Paul ile Virginie, birbirlerine sevgiyle bağlı İki dul kadının, köleleri yardımıyla zorluklarla büyüttükleri çocukları.Kardeşçe büyüyen, sonrasında sevgileri aşka evrilen erdemli gençler...

Çıkarsız sevgiye inanan, birbirlerine sadakatle bağlı Paul ile Virginie hikâyenin sonunda mutlu olabilecekler mi?Her şeyin üstünde tuttukları erdemleri onlara yetecek mi dersiniz?
Okuyun ve görün, derim.
144 syf.
·9/10
Sonu gercekten cok kotu bitiyor fransiz yazarlarin diline ve betimlemelerine bayiliyorum yer yer bazi filozoflarin felsefi dusuncelerinden esintiler var cok akici bir roman iş kültür ilkay atay cevirisinden okudum ceviri gayet basarili bazi cevirmenler guzelim romanlari katledebiliyorlar malesef ceviri onemli okumayan okurlarimiza simdiden bol hüzün duyacaklari keyifli okumalar dilerim
128 syf.
·10/10
Çocukluğumda okuduğum ve ilk etkilendiğim kitaplardan biriydi. İki dul kadının çocukları için hayatta kalma mücadelesi ve o çocukların büyüyünce masum bir aşka imza atmaları... Paul (erkek) ve Virginie (kız) birlikte büyüyen ve büyüdükçe birbirlerine olan sevgisi artan iki genç. Fakat romantizm yüklü kitabımızın sonu kötü bitiyor. Ve yazar Virginie'yi şu sözlerle uğurluyor: "ölüm bile onun güzelliğini bozmaya kıyamamıştı."
128 syf.
·10/10
'Yalnız bütün bunların mutluluk olduğunu insanın anlayabilmesi için basit ve açık bir kalbe sahip olması gerekiyordu.' diyor Nikos Kazancakis.
Ah Paul ve Virginie.. Kendi mutluluğunu yaratan , tabiatı kalbinde gibi hisseden anlayan ve kalbini de sevgiyle koskoca hayat dolu bir orman yapmış , içerisinde bir yuvaya yer açabilmiş , bahçesinde tüm güzel duyguları büyütüp paylaşabilmiş ve tüm bunlar için yüreği şükranla dolup taşan tüm ruhlara selam olsun.
'' Gökyüzüne aç bir halde şafağın tadını çıkardığımız o mutlu günlerimizi hatırlayın , güneş kayalıkların zirvesinde görünür görünmez kalkıp onun ışınlarıyla birlikte kendimizi ormana attığımız zamanları. Sebebini bilmediğimiz büyüleyici bir mutluluk duyardık , hatırlayın. Masum dileklerimizde , şafağın zengin renklerinin tadına varabilmek için sonsuz bir koku alma gücüne , kuşların senfonisini dinleyebilmek için sonsuz işitme gücüne ve tüm nimetleri tanıyabilmek için sonsuz bir yüreğe.
İşte yeryüzündeki tüm güzelliklerin kendisinden çıkıp geldiği o güzelliğin kaynağında ikamet eden ruhum artık eskiden zayıf organlarımla hissedemediğim her şeyi görüyor , işitiyor ve hepsine temas ediyor. ''
Bu masum sevgiyi hissetmek isteyen herkese tavsiye ederim. Bol katkılı okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
B. S. Pierre
Tam adı:
Bernardin De Saint-Pierre, Jacques Henri Bernardin De Saint-Pierre
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Le Havre, Fransa, 19 Ocak 1737
Ölüm:
Éragny, Fransa, 21 Ocak 1814
Martinique Adası’na ilk ziyaretinden sonra istikam subayı olarak orduya katıldı. Bernardin Avrupa’ya uzun bir yolculuk yapmasına rağmen başarılı ve ünlü olabilecek egzotik edebi materyali sadece Batı Hint Okyanusunda (1769-1771) yer alan Mauritius’ta bulur. Kişiliği ve çalışması için doğaya ilgisi ve hayranlığını, Voyage a l’il de France (1773) kitabında ortaya koymuştur.

Bernardin, yazmaya teşvik eden J.J.Rousseau (1712-1778) izlenimiyle, kimliğinin tüm dokusunun bir şekilde yönlendirildiğini keşfetti: insanın merkez olduğu görüşünde (Antroposantrizm) mutluluk temel koşullarını araştırmak. Etudes de la Nature 1784 bu konuyu tanımlayan bir eserdi ve 1788 yılında yazar, ona her türlü olanağı sağlayan baş eserini yayınladı: Pol ve Virjini (Paul et Virginie). Sonraki eseri La Chaumire Indienne (Hintli Kulübesi), bir İngiliz alimle (1791) mutluluğu bulan bir parya arasındaki felsefi konuşması oldu.

1792’de Botanik Bahçesi’ne atandı; Yüksek Öğretmen Okulu’nda ahlak öğretmeni oldu. Napolyon‘un gözüne girdi. Hermonies de la Nature (Doğanın Uyumları) basımı, ölümünden sonra 1815 yılında tamamlandı. Tüm eserleri, ikinci eşinin sonraki kocası olan Aime Martin‘in yardımıyla yayınlandı. Fransız Edebiyatında egzotik eğilimlerin ve edebiyata yansımaları en başarılı selefi olarak düşünülmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 285 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 250 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.