Barry Schwartz

Barry Schwartz

Yazar
7.6/10
7 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
50
Gösterim
Adı:
Barry Schwartz
Unvan:
Yazar, Psikolog, Akademisyen
Doğum:
15 Ağustos 1946
İnsanoğlu zevki yaşamak ister ve tükettikleri zaman zevki yaşarlar tabi tükettikleri şeyler yeni olduğu sürece... Ama adapte olmaya başladıkça yani yenilik sönmeye başladıkça zevkin yerini konfor alır. Konfor güzeldir ama insanlar zevk duymak ister ve konfor zevk değildir.
Barry Schwartz
Sayfa 180 - MediaCat
Toplum olarak atalarımızın en fazla hayalini kurabileceği şeyi başardık ama bunun büyük bir bedeli oldu. Ne istersek elde ediyoruz ama günün sonunda istediğimiz şeyin bizi umduğumuz kadar tatmin etmediğini görüyoruz. Etrafımız modern, zaman kazandıran cihazlarla çevrili ama asla yeteri kadar zamanımız olmuyor. Yaşamlarımızın yazarı olmakta özgürüz ama tam olarak nasıl yaşamlar “yazmak” istediğimizi bilmiyoruz.
Modernitenin başarısı hem acı hem tatlı... Nereye baksak bunun en önemli sebebi olarak karşımıza seçenek bolluğu çıkıyor. Çok fazla seçeneğe sahip olmak, özellikle pişmanlık, statü endişesi, adaptasyon, sosyal kıyaslama ve belki de en önemlisi her şeyin en iyisine sahip olma arzusuyla; yani en iyiyi arama durumuyla birleştiğinde psikolojik sıkıntıya yol açıyor
Barry Schwartz
Sayfa 227 - MediaCat
Albert Camus şu soruyu ortaya attı: “kendimi mi öldürsem, yoksa bir fincan kahve mi içsem?” Vurgulamak istediği şey şu: Hayatta her şey bir seçimdir. Her gün her saniye seçim yapıyoruz ve önümüzde daima alternatifler var. Varoluş, en azından insan varoluşu, kişilerin yaptığı seçimlerle belirlenir.
Barry Schwartz
Sayfa 55 - MediaCat
Çok fazla seçenek olmasının olumsuz taraflarından biri de, her yeni seçeneğin vazgeçilmesi gerekenler listesine yeni bir madde eklenmesidir ve fedakarlıkların psikolojik sonuçları vardır. Bir şeyi elde etmek için başka bir şeyden vazgeçme gerekliliği, karşı karşıya kaldığımız kararlarla ilgili hislerimizi değiştirir. Daha önemlisi verdiğimiz nihai kararlardan duyduğumuz tatminin seviyesini etkiler.
Barry Schwartz
Sayfa 130 - MediaCat
Dünyayı olduğu gibi görmek yerine olabileceği şekilde hayal etme durumuna koşullu önermelerle düşünme denir. Koşullu önermelerle düşünmeseydik, bir günümüzü bile rahat geçiremezdik. İçinde yaşadığımız gerçek dünyadan farklı bir dünya hayal etme yetimiz olmasaydı ve hayal ettiğimiz gibi bir dünya yaratmak için eyleme geçmeseydik türümüz asla hayatta kalamazdı.
Barry Schwartz
Sayfa 162 - MediaCat
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Barry Schwartz
Unvan:
Yazar, Psikolog, Akademisyen
Doğum:
15 Ağustos 1946

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.