Basir Feyzioğlu

Basir Feyzioğlu

Çevirmen
5.5/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
127 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Aslında çok beğendim konu olarak ama anlatım olarak çok dağınık olması kitabın hikayesine kapılmayı epey zor kılıyor.

Bir çeşit intikam hikayesi diyebiliriz aslında. Ama ne bir Monte Cristo Kontu gibi günahı az bir intikam, ne de Zorro gibi bir Robin Hood ülküsü var bu hikayenin.

Viyana'nın zorba yönetimine tek taraflı açılmış bir savaşın hikayesi... Ama yaptığı şey için taktir edilmek, alkış toplamak istemez kahraman. Kişisel bir intikamı alırken aynı zamanda Venedik halkının da fayda görebileceği iki kuş vurma ihtimalidir motivasyonu.

Engizisyon yargıçları bir bir kuytu köşede öldürülmüş bulunmaya başlarlar, cesetlere saplanmış olan sapı haç biçiminde bir hançere şu sözcükler kazınmıştır: "Yok olsun bütün engizisyon yargıçları."
(Aklıma Sons of Harpiyan geldi Game of Thrones'taki.)

Engizisyon yargıçlarının casusları her yerdediler, halk başına iş almamak için sözlerini hep sakınır, davranışlarını hep sakınır... hü­kümetin iyiliği için ...cumhuriyet yönetimine karşı hazırlanan suikastlara karşı ... yönetilen kitleyi kontrol altında tutmak için bahane bulmak zor değildir. Ortam tedirgin, gözler hep üzerindeyken gizli gizli bu cinayet işleyen kimdir?

Diktatörlük eleştirileri, bu giz bu heyecan, tedirginlik ve telaşın hissedilmesi çok güzeldi kitapta. Gizli kapılar ardında döndürülen olaylar, çıkar için kurulan ilişkiler, soyluları rahatsız eden suçlu olup olmadığı kesin bile olmayan insanların yediği yemekten sonra aniden hastalanıp ölmesi, herkesin birbirini kullanması... Yaşadığımız coğrafya insanının tanıdık bulacağı, leb'den Çorum'a ulaşabileceği ufak tefek dokunuşlar. Ama dediğim gibi her şey çok dağınıktı, hangi ucundan yakalasanız bir arada tutsanız hikayeyi bilemiyorsunuz. Biraz olay akışını anlamak zor bu yüzden sıkıcı bulunabilir. Sanki bir şeyler anlatıyor da tam ne demek istiyor belli değilmiş gibi. Çoğu karakterin önce -sonra bağlantısını da çözemedim açıkcası.

Yine de genel olarak da, final olarak da güzeldi. Ana karakterden yola çıkarak kitapta yer alan diğer karakterlerin ana karaktere olan bağlantıları güzel düşünülmüştü. Kahraman intikamını alıyor mu? İşlenen cinayetler yönetim ortamında fark yaratıyor mu? Kahramanımız ne umarken ne buluyor? Bu soruların cevabı kitap boyunca kafamızdaki boşuna mı okuyorum, bir yere varmayacak sanırım hissinden kurtulmamıza olanak sağlıyor.

Normalde okumadan geçeceğim bu kitaba şans verdiğim için mutluyum. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Basir Feyzioğlu

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.