Batıkan Köse

Batıkan Köse

Yazar
9.5/10
141 Kişi
·
151
Okunma
·
52
Beğeni
·
423
Gösterim
Adı:
Batıkan Köse
Unvan:
Yazar
Doğum:
1995
1995 İstanbul doğumlu. Öyküleri Kitap-lık dergisinde yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nde okuyor.
Kafaya takmamıştım ki, kalbime takmıştım. Kitap bitiversin, her şeyi unuturdum. Sana göre bir şehrin, bana göre bir şiirin kıyısında yürüdük. Garsonların yalnız kendileriyle ilgilendiği bir kafeye geçtik. Rastgele kitapların rastgele sayfalarını okuyup, satır aralarını görmeye çalışarak bizi bize anlatan bir söz aradık. Bizden önceki müşterilerin kendini bulup altını çizdiği sözlerle aynı hisleri paylaşamadık. Birbirimize altı çizilesi bir paragraf okumak istediysek de bizi etkileyecek hiçbir sözcükle karşılaşmadık. İş başa düşmüştü. Kendi öykümüzü kendimiz yazacaktık.
Aldığım memur maaşının on iki dakika içinde bitmesiyle intihar etmek üzere köprüye çıktım.
“Nereye hemşerim?” diye bağırdı gişe memuru.
“İntihar edeceğim,” dedim.
“Yasak hemşerim, ikinci köprüye gideceksin, birinci köprüde intihar etmek yasak.”
Yamalı paltom, delik ayakkabılarımla çıktım yola.
Odaklanamıyorum olay örgüsüne. Saçının örgüsü aklımı karıştırıyor. Kolumda yürüyen pembe filler öykümdeki fiillerle oynuyor. Sıfatlar durur mu? Romanın antrenman sahasındasın diye alay ediyor benimle. Eleştirmenlerin alay komutanı toprağa bir çizgi çekiyor. Ölüm çizgisi. “Deadline diyeceksin,” diye araya giriyor abim. Bulutlardan inen koca bir el. Editörün kırmızı kalemi boş saate yelkovan çiziyor.
Ne zaman metroya binsem karşılaştığım en güzel gülüşe şarkı yazıyorum. Aksilik ya, defterim olsa kalemim olmuyor. Eve kadar koşarken de sözü notayı unutuyorum. Rım rım rım koydum adını. Adsız bir sarışın hakkında. “Adı var da kendine itiraf edemiyorsun,” diye bağırıyor beni benden daha çok tanıdığını sanan arkadaşım. “Hadi rım rım oradan,” deyip aynı kaldırım üzerinde karşılaşılan bir tanıdıkla aynı hızda yürüme kuralını bozuyorum. Tanrının şakası hazır. Kalabalıkla yeniden alakadar olmamı sağlayıp şu kadarcık aklımı alan o, karşıma çıkıveriyor.
Tozları temizleyip rastgele sayfalardan kelimeler okudu. Sözcükler okudu olacaktı. Uzatmayalım Çağdaş, yoksa sadece Türkçe sözcüklerle konuşma iddiasına gireriz. Bak kelime demedin bu defa, işi öğreniyorsun. Benissimo, brutto, amico. Tümce de kur. Kurarsam sondaki harfler değişir. Neden? Anlatamam şimdi uykum var. Buona notte.
“Bu nasıl mani?” dedi.
“Bana mani olamazsınız,” dedim.
Fabrikanın küçülmeye gittiğini açıklayıp komik maniler yazmazsam kovulabileceğimi anlattı. “Metaforlarınız formdan düşmüş,” diye de ekledi. Geçen hafta elimi uyak motoruna kaptırıp yerine tahta bir el takıldığı düşünülürse komik maniler yazamayışım hiç de tuhaf değildi.
Santralin dışındaki hayat da beni boğuyordu. Meydansız bir şehirde insan nasıl aşık olabilirdi? Hiç tanımadığı, tanıyamayacağı yedi milyar insan içinde tutup birine bu gülüş bana özeldir diyen bir kalp haksızlık etmiş olmaz mıydı?
110 syf.
·Beğendi·10/10
Çok beğendiğim bir kitap oldu. Yazarın ilk kitabıymış. Çok samimi ve akıcı buldum. Oyunları ve dili kullanım biçimi bakımından oldukça özgündü. Tavsiye ediyorum.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Batıkan Köse yeni kitabında çağrışım zinciri tekniğini daha da ileri götürüyor. Hiç bu kadar derinliğe sahip öykü okuduğumu hatırlamıyorum. En fazla 5 sayfa süren öyküler sizi derin düşüncelere sokuyor. Aynı zamanda Batıkan ülkemizin tuhaf bürokratik olaylarını da eleştirmeden durmuyor. "Bir Memurun İntiharı" öyküsü ülkemizin muhteşem bir panaroması.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Üniversitemizin öykü derslerinde işlediğimiz bir yazardı Batıkan Köse. Öykü incelemesi yaparken ne kadar derin öyküler yazdığını görmüş ve şaşırmıştım. Gerçekten sağlam ve özgün bir dili var. hakkında incelemeler çıkmış bir yazar kendisi. daha çok ilgiyi hak ediyor.
110 syf.
·Beğendi·10/10
Hiç bu kadar iyi çıkmasını beklemediğim bir kitaptı. Fuarda almıştım, hiç pişman olmadım. Gerçekten çok insana okunan öyküleri var. Yer yer Sait Faik'i bana hatırlatıyor.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaptı. Önemli konuları önemsiz gibi anlatmak her yazarın yapabildiği bir şey değildir. Modern zamanın güzel öyküleri.
110 syf.
·Puan vermedi
Arka kapak yazısını okuyarak aldığım kitap, maalesef beklentimi karşılamadı. Muzip bir dille anlatım vaad edilen arka kapak yazısına rağmen, tebessüm dahi ettiremeyen, sıra dışı olayların yer aldığı öyküler okudum ve beğenemedim.
110 syf.
·Beğendi·10/10
Hem edebi dili sağlam, hem de mizahı sağlam. Modern bir Sait Faik gibi anlatıyor öykülerini. Metropol insanının dertlerini anlatıyor. Öykü Dükkanı öyküsü edebiyatımızın en iyi öykülerinde ilk 10'a girer.
110 syf.
·Beğendi·10/10
Batıkan Köse İletişim yayınlarının en genç yazarı. Genç ve usta bir yazar. Boşuna ona genç usta demiyorlar. Bu kitabı okuduğum bir eleştiri yazısı üstüne aldım.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Son yılların en usta yazarı. Adını daha çok duyacağız. Geleceğin büyük yazarı Batıkan Köse ikinci kitabıyla başarısının tesadüf olmadığını kanıtladı. O bir usta. Genç bir usta.
128 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap bitince keşke bir o kadar daha uzun olsaydı dedim. Öykülerin hepsi şu an kafamda devam ediyor. Tadı damağımda kaldı. Batıkan Köse ne yazsa okurum. Genç yaşta bu kadar usta bir dil... İnanamıyorum. sanırım bu yazar ileride adından çok söz ettirecek. Usta olarak doğmuş bir yazar var karşımızda.

Yazarın biyografisi

Adı:
Batıkan Köse
Unvan:
Yazar
Doğum:
1995
1995 İstanbul doğumlu. Öyküleri Kitap-lık dergisinde yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nde okuyor.

Yazar istatistikleri

  • 52 okur beğendi.
  • 151 okur okudu.
  • 83 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları