Batıkan Köse

Batıkan Köse

9.7/10
62 Kişi
·
66
Okunma
·
14
Beğeni
·
109
Gösterim
Adı:
Batıkan Köse
Unvan:
Yazar
Doğum:
1955
1995 İstanbul doğumlu. Öyküleri Kitap-lık dergisinde yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nde okuyor.
Aldığım memur maaşının on iki dakika içinde bitmesiyle intihar etmek üzere köprüye çıktım.
“Nereye hemşerim?” diye bağırdı gişe memuru.
“İntihar edeceğim,” dedim.
“Yasak hemşerim, ikinci köprüye gideceksin, birinci köprüde intihar etmek yasak.”
Yamalı paltom, delik ayakkabılarımla çıktım yola.
“Bu nasıl mani?” dedi.
“Bana mani olamazsınız,” dedim.
Fabrikanın küçülmeye gittiğini açıklayıp komik maniler yazmazsam kovulabileceğimi anlattı. “Metaforlarınız formdan düşmüş,” diye de ekledi. Geçen hafta elimi uyak motoruna kaptırıp yerine tahta bir el takıldığı düşünülürse komik maniler yazamayışım hiç de tuhaf değildi.
Santralin dışındaki hayat da beni boğuyordu. Meydansız bir şehirde insan nasıl aşık olabilirdi? Hiç tanımadığı, tanıyamayacağı yedi milyar insan içinde tutup birine bu gülüş bana özeldir diyen bir kalp haksızlık etmiş olmaz mıydı?
Kafaya takmamıştım ki, kalbime takmıştım. Kitap bitiversin, her şeyi unuturdum. Sana göre bir şehrin, bana göre bir şiirin kıyısında yürüdük. Garsonların yalnız kendileriyle ilgilendiği bir kafeye geçtik. Rastgele kitapların rastgele sayfalarını okuyup, satır aralarını görmeye çalışarak bizi bize anlatan bir söz aradık. Bizden önceki müşterilerin kendini bulup altını çizdiği sözlerle aynı hisleri paylaşamadık. Birbirimize altı çizilesi bir paragraf okumak istediysek de bizi etkileyecek hiçbir sözcükle karşılaşmadık. İş başa düşmüştü. Kendi öykümüzü kendimiz yazacaktık.
“Espri alır mıydınız?”
“Yok, kullanmıyorum.”
Topladım tezgâhımı, sinemadan ağlayarak çıkanların arasına karıştım. Komikleştirecek bir hadise bulma umuduyla karıştırdım gazeteleri. Yanlışlıkla güldürdüğü seyircilerden birinin hayatına son veren palyaço Fatih’in fotoğrafına da o yağmurlu gece rastladım. Gözlerine değil kırmızı palyaço burnuna bant çekilmiş.
“Ağabey bana iki öykü sar.”
“Az bekle çıkar.” Elleri yana yana tezgâha öyküleri bıraktı, üstü başı mürekkepti. Elimi uzattım “Dokunma.” dedi. Yazıcıdan yeni çıkmışlar.
“Durum mu olay mı yeğenim?” dedi.
“Olay olsun.” dedim, bu ara pek durumum yok.
Odaklanamıyorum olay örgüsüne. Saçının örgüsü aklımı karıştırıyor. Kolumda yürüyen pembe filler öykümdeki fiillerle oynuyor. Sıfatlar durur mu? Romanın antrenman sahasındasın diye alay ediyor benimle. Eleştirmenlerin alay komutanı toprağa bir çizgi çekiyor. Ölüm çizgisi. “Deadline diyeceksin,” diye araya giriyor abim. Bulutlardan inen koca bir el. Editörün kırmızı kalemi boş saate yelkovan çiziyor.
Batıya özenmiş bir doktorun kliniğindeydim. Halılar duvarda değil yerde, perdeler tepeden bir silindire sarılı, tablolar insansızdı. Aslan başlı maun masa üzerindeki danteli saymazsak her şey batıdandı. Batının eşyaları içinde bir doğu hastalığına tutulmuş bekliyorduk.
Tam bir güzeli öpecekken dişleri döküldü, tanrım ne oluyor diyemeden edebiyat hocası Güvenç Bey, “T’yi büyük yaz.” diyerek ensesine vurdu. Sanki üç gözü vardı da herkesi göründüğünden farklı, olmak istediği, olduğu ve olacağı halleriyle görüyordu. Ayın kaçıydı? “On sekiz.” diye bağırdı evlenmek isteyen komşu kızı. Uyanmış mıydı? Belki uyanmamışımdır diye patronu Gizem Hanım’ı öptü. “Ne oluyor Alper Bey?” Bey demeseydi aşık olacaktı, demek rüya değildi. Aklında yine eskilerden bir pişmanlık sahnesi: İlk aşkını öpeceği sırada süt dişlerinden biri ağzından fırlayıp kızın suratına yapışmıştı. “Misafir gelecek birazdan.” diye bağırdı anne, kalkıp yüzünü yıkadı. Çapak ve kirpiklerinin içinde akan hayallerini görür gibi olup annesinin lavaboya çamaşır suyu döktüğünü fark etti. Bugün düşler şahsi, gerçekler onur kırıcıydı.
Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaptı. Önemli konuları önemsiz gibi anlatmak her yazarın yapabildiği bir şey değildir. Modern zamanın güzel öyküleri.
Batıkan Köse yeni kitabında çağrışım zinciri tekniğini daha da ileri götürüyor. Hiç bu kadar derinliğe sahip öykü okuduğumu hatırlamıyorum. En fazla 5 sayfa süren öyküler sizi derin düşüncelere sokuyor. Aynı zamanda Batıkan ülkemizin tuhaf bürokratik olaylarını da eleştirmeden durmuyor. "Bir Memurun İntiharı" öyküsü ülkemizin muhteşem bir panaroması.
Hiç bu kadar iyi çıkmasını beklemediğim bir kitaptı. Fuarda almıştım, hiç pişman olmadım. Gerçekten çok insana okunan öyküleri var. Yer yer Sait Faik'i bana hatırlatıyor.
Üniversitemizin öykü derslerinde işlediğimiz bir yazardı Batıkan Köse. Öykü incelemesi yaparken ne kadar derin öyküler yazdığını görmüş ve şaşırmıştım. Gerçekten sağlam ve özgün bir dili var. hakkında incelemeler çıkmış bir yazar kendisi. daha çok ilgiyi hak ediyor.
Arka kapak yazısını okuyarak aldığım kitap, maalesef beklentimi karşılamadı. Muzip bir dille anlatım vaad edilen arka kapak yazısına rağmen, tebessüm dahi ettiremeyen, sıra dışı olayların yer aldığı öyküler okudum ve beğenemedim.
Hem edebi dili sağlam, hem de mizahı sağlam. Modern bir Sait Faik gibi anlatıyor öykülerini. Metropol insanının dertlerini anlatıyor. Öykü Dükkanı öyküsü edebiyatımızın en iyi öykülerinde ilk 10'a girer.
Batıkan Köse İletişim yayınlarının en genç yazarı. Genç ve usta bir yazar. Boşuna ona genç usta demiyorlar. Bu kitabı okuduğum bir eleştiri yazısı üstüne aldım.
Son yılların en usta yazarı. Adını daha çok duyacağız. Geleceğin büyük yazarı Batıkan Köse ikinci kitabıyla başarısının tesadüf olmadığını kanıtladı. O bir usta. Genç bir usta.
Kitap bitince keşke bir o kadar daha uzun olsaydı dedim. Öykülerin hepsi şu an kafamda devam ediyor. Tadı damağımda kaldı. Batıkan Köse ne yazsa okurum. Genç yaşta bu kadar usta bir dil... İnanamıyorum. sanırım bu yazar ileride adından çok söz ettirecek. Usta olarak doğmuş bir yazar var karşımızda.
Batıkan Köse'nin iki kitabını da çok severek okudum. Kendi dilini yaratan büyük bir yazar o. Türk edebiyatının yeni ustası olmaya aday mükemmel bir kalemi var. Dil oyunlarıyla büyüttüğü olay örgüsünü akıllıca ve özgün bir yolla şekillendirmesi beni benden aldı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Batıkan Köse
Unvan:
Yazar
Doğum:
1955
1995 İstanbul doğumlu. Öyküleri Kitap-lık dergisinde yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi’nde okuyor.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 66 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları