Bavul Dergisi

Bavul Dergisi

Dergi
8.1/10
152 Kişi
·
656
Okunma
·
15
Beğeni
·
169
Gösterim
Umut etmek için emek gerek. İnanç gerek. Hatta hayatında birkaç kere batıp çıkmış olmak, darbelerle altüst olmuş bir yürek gerek.
Dostoyevski'yi okumadan kendini, Sartre'ı okumadan ötekini, Kafka'yı okumadan dünyayı anlamak olanaksızdır. Okuyunca anlar mıyız, orası da şüpheli tabii, ama okumadan hiç anlayamayız.
Bavul Dergisi
Sayfa 25 - Haydar Ergülen
Benim hâlâ ümidim var.Umut etmek için emek gerek.İnanç gerek.Hatta hayatında birkaç kere batıp çıkmış olmak,darbelerle altüst olmuş bir yürek gerek.
Nuri Bilge Ceylan

"Bizim halk zayıflığı sevmiyor.Bir ortamda mütevazi olmaya kalkarsanız saygı hemen azalmaya başlar, hissedersiniz."
"bu gibi" dergiler, fotoğrafta gördüğünüz üzere, kapaklarında bile "çakma" şiir taşırlar. Sosyal medyanın en "popüler" şairleri olan Turgut Uyar, Cemal Süreya, Orhan Veli ve Nâzım Hikmet dörtgeninden bol bol ekmek yerler lakin "kapak" yaptıkları şairin tüm şiirlerine, "Büyük Saat"e bir kez olsun bakmak gelmez akıllarına. "Düşsel Kırıntılar, Kıçsal Avuntular" türevi sayfalardan derledikleri ve altlarına Turgut Uyar, Orhan Veli etiketi raptedilmiş şiirleri "kapakta" yayımlamak onlar için hiç de imtina edilecek bir durum değildir. Ne de olsa yüz binlerce tirajları, yüz binlerce okuyucuları vardır.

Şiir "Büyük Saat"te yok. Hani mümkün değil ya, ne olur ne olmaz diye Turgut Uyar'ın düzyazılarına, "Korkulu Ustalık"a ve "Bir Şiirden"e de göz attım. Onlarda da yok. Velhasıl, şiir Turgut Uyar'a ait değil. Bakın ama bu Turgut Uyar'ın:

"Erince vaktimiz yok uçaklar hemen kalkıp hemen varıyor
Elimizde bir ufak bavulla şurdayız burdayız"
Siz siz olun, yırtık bavulla şurda burda olmayın.

Nota Bene: Derginin "yazar" kadrosundaki isimleri, hele hele Haydar Ergülen Hoca'yı kesinlikle tenzih ederim. Onun bu kapaktan haberi olmadığına adım kadar eminim. O kadronun büyük çoğunluğu, istek üzerine "dışarıdan" yazı yolluyorlardır. İllüstrasyon, tasarım, redaksiyon ve dizgiyle ilgileri yoktur, hangi "şiirin" kapağa taşınacağını bilmezler. Zaten Haydar Hoca bu şiiri gördüğü saniye onun Turgut Uyar'ın olmadığını bilecek kadar, beni ve benim gibi nicesini cebinden çıkaracak kadar geniş ve büyük bir şiir kültürünü haizdir.

İnceleme alıntıdır.
Yine mükemmel bir sayı daha bitti. Şu vize haftasında okuyup kafayı dağıtmak iyi geldi. Arada aldığım bir dergiydi ama son 2-3 aydır düzenli alıyorum ve almaya da devam edeceğim gibi gözüküyor. Çünkü Otisabi...
"Tütünsüz, uykusuz kaldım,
Terketmedi sevdan beni..."
Ahmed Arif'e yer vermiştir bavul dergi haziran sayısının kapağında .
Ayrıca cengiz bozkurt'un harika yazıları için takip ediyorum dergiyi
bavul dergisi'nin nisan sayısın'da türk sineması'nın en önemli aktörlerin'den rahmetli kemal sunal'a yer vermiştir .. kemal sunal dosyası olmakla beraber sevdiğim yazarların sevdiğim yazıları da vardır
"Yaşadığım her güzel şey,derinlerden gelen o görüntülerle,gülerken yediğim beklenmedik bir tokat gibi kesilir"Şermin Yaşar'ın müthiş tuzlu fıstık bahsi,Şükrü Erbaş'ın müthiş toplum analizi,Evrim Kuran'ın yaraları,İrfan Değirmenci'nin Kısmet Apartmanı.Yani müthiş bir sayı!
Gelmiş geçmiş en iyi sayısı.
Tamam anda Oğuz Atay'ın en büyük hayranlarından olduğum etkeni de var fakat gerçekten harika bir sayı.
Alın okuyun okutturun
Bavul bu sayıda Sabahattin Ali'ye yer vermiş.Sabahattin Ali,1932 yılında Konya'dan Sinop Cezaevine nakledilmiştir.Sinop da yattığı cezaevi ziyarete açılmıştır ve oraya gitme fırsatım oldu.Orası gerçekten etkileyici ve büyüleyici.Orda yazdığı bir eser beni hep etkiler.

Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül aldırma

Dışarıda deli dalgalar
Gelip duvarları yalar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma gönül aldırma

Kurşun ata ata biter
Yollar gide gide biter
Mapus yata yata biter
Aldırma gönül aldırma

Dertlerin kalkınca şaha
Bir sitem yolla Allah'a
Görecek günler var daha
Aldırma gönül aldırma
bavul dergisinin bu sayısın'nda can yücel'e yer verdiler artı derginin kapağın'da can yücel vardı bu dergiyi de sevdim açıkçası cengiz bozkurt'un yazıları için takip ediyorum dergiyi
Dergi Haziran sayısında edebiyatımızın en önemli 3 şairini ağırlıyor ve kapağına da bu üç şairimizin resmiyle Hasan Hüseyin’in Haziranda ölmek zor dizesini koymuş. Bu sayıda İsmail Saymaz’ın, Şükrü Erbaş’ın, Nevşin Mengü’nün ve Ercan Kesal’in yazıları okunmalı.
bavul dergisinın mart sayısının kapağın'da gülten akın vardır artı gülten akın dosyası sevdiğim yazarların sevdiğim yazıları özellikle tiyatro sanatçısı cengiz bozkurt (erdal bakkal tiplemesiyle ünlenen) sanatçının sevdiğim yazıları da vardır

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 656 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 207 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.