Bavul Dergisi

Bavul Dergisi

Dergi
8.2/10
288 Kişi
·
1.291
Okunma
·
276
Beğeni
·
3065
Gösterim
" İnsanlara yeni yıldan ne beklediklerini soruyorum : " Bir sonraki yılı görebilmek. " Yani koskoca seneden beklenti bir sonraki seneyi görebilme seviyesine kadar düşmüş durumda. Yapmış olduğum gayrisafi mutluluk araştırmasına göre memleketimiz, hemen her gün daha da büyük bir mutsuzluğa gömülüyor. "
Kahvenin kırk yıl hatırı var derler, eskiden gerçektende öyleydi. Kıymetli dostlara kahve demlenirdi. Şimdi her köşe başında kahve açıldığı için aynı aynı kaliteyi yakalamanın da zor olduğunu söyleyebilirim.
- Hikmet Sözen
Dışarda kar yağarsa
Hissederim görmem
Ayak sesin uzaktan
Koklarım duymam
Bir köşeye savrulmuş
Buruş buruş ceketin
Sensiz ellerim üşür
İçerimde
kar yağar
--------------------------------
CEM KARACA
Bir bahar akşamı kursağında kaldıysa hevesin, incindinse en dirençli yerinden, hırsıza kilit dayanmadıysa ve heba olduysa emeklerin, düşlerinin kırıkları kıymık gibi batıyorsa kalbine, dibi görünen bir rakı şişesi, mürekkebi kurumuş bir dolma kalem, kökü çürümüş bir çiçeğin saksısı gibi işe yaramaz, mühürsüz bir zarf kadar tanımsız kalakaldıysan bir bahar akşamı, kapıyı aç ! Bulutlar girsin !
Mevsimidir hayat fışkırır baharın damarlarından.
Bir avuç çağla badem taşı cebinde.
Bir bebeği kokla.
Bir çocuğu güldür.
Bir yaşlıyı sevindir.
Bir dostun neşesine ortak ol, bir yabancının derdine derman.
Bir kitabı otobüste unut, senden sonrakine armağan. Birine sımsıkı sarıl.
Cam kenarına ekmek kırıntısı koy.
Uçurtma yapmayı öğren.
Islık çal.
Küfür et, ağzında açan bir çiçek gibi.
Aşk mektubu yaz.
Isırarak elma ye.
Bir tribün marşını ezbere söyle.
Kırkikindilerin hakkını ver, şemsiyeni evde unut. Denizleri düşün.
Taşı çatlatan sabır değil, umuttur;
Umudunu çalanları “yürü bre hızır paşa" de.
Birkaç dost bul, halaya dur.
Nasıl yenildim deme.
Ne öğrendim de.
Kalbine güneşi asanlardan ol.
Tükenme !
"bu gibi" dergiler, fotoğrafta gördüğünüz üzere, kapaklarında bile "çakma" şiir taşırlar. Sosyal medyanın en "popüler" şairleri olan Turgut Uyar, Cemal Süreya, Orhan Veli ve Nâzım Hikmet dörtgeninden bol bol ekmek yerler lakin "kapak" yaptıkları şairin tüm şiirlerine, "Büyük Saat"e bir kez olsun bakmak gelmez akıllarına. "Düşsel Kırıntılar, Kıçsal Avuntular" türevi sayfalardan derledikleri ve altlarına Turgut Uyar, Orhan Veli etiketi raptedilmiş şiirleri "kapakta" yayımlamak onlar için hiç de imtina edilecek bir durum değildir. Ne de olsa yüz binlerce tirajları, yüz binlerce okuyucuları vardır.

Şiir "Büyük Saat"te yok. Hani mümkün değil ya, ne olur ne olmaz diye Turgut Uyar'ın düzyazılarına, "Korkulu Ustalık"a ve "Bir Şiirden"e de göz attım. Onlarda da yok. Velhasıl, şiir Turgut Uyar'a ait değil. Bakın ama bu Turgut Uyar'ın:

"Erince vaktimiz yok uçaklar hemen kalkıp hemen varıyor
Elimizde bir ufak bavulla şurdayız burdayız"
Siz siz olun, yırtık bavulla şurda burda olmayın.

Nota Bene: Derginin "yazar" kadrosundaki isimleri, hele hele Haydar Ergülen Hoca'yı kesinlikle tenzih ederim. Onun bu kapaktan haberi olmadığına adım kadar eminim. O kadronun büyük çoğunluğu, istek üzerine "dışarıdan" yazı yolluyorlardır. İllüstrasyon, tasarım, redaksiyon ve dizgiyle ilgileri yoktur, hangi "şiirin" kapağa taşınacağını bilmezler. Zaten Haydar Hoca bu şiiri gördüğü saniye onun Turgut Uyar'ın olmadığını bilecek kadar, beni ve benim gibi nicesini cebinden çıkaracak kadar geniş ve büyük bir şiir kültürünü haizdir.

İnceleme alıntıdır.
56 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Yine mükemmel bir sayı daha bitti. Şu vize haftasında okuyup kafayı dağıtmak iyi geldi. Arada aldığım bir dergiydi ama son 2-3 aydır düzenli alıyorum ve almaya da devam edeceğim gibi gözüküyor. Çünkü Otisabi...
250 syf.
·Beğendi·10/10
Bavul dergisinde bu ay Oğuz Atay var. Aylık edebiyat dergileri son zamanlarda Oğuz Atay'a sıkça yer vermeye başladı. Sevdiğimiz için hemen ilgimizi çekiyor. Fakat ben kapak fotoğrafı yapılıp içeriğinde az yer verilen dergileri de almış biri olarak söyleyeyim 6 sayfa yer verilmiş farklı araştırmacılar tarafından Atay'ın hayatı ile ilgili bilgiler var . Yeterli düzeyde diyebilirim gönül ister ki daha çok olsun :) Tabii dergide sadece Oğuz Atay sayısı yapalım geçelim yapmamışlar. Zülfü Livaneli , Emre Kongar , Şükrü Erbaş , Ataol Behramoğlu, Haydar Ergülen , Ercan Kesal ve İrfan Değirmenci'nin yazıları da var .Böylelikle dolu dolu bir dergi okumuş oluyorsunuz. Üstelik 10 tl bir fiyatla.. İrfan Değirmencinin 14 Şubat ile ilgili yazısını çok beğendiğimi söylemeden geçemeyeceğim.
Keyifli Okumalar.)
250 syf.
·7/10
Dergi okumaya Bavul dergisi ile başladım. Hoş bir deneyim kazandığımı yazabilirim abartısız. Şubat ayı sayısında Oğuz Atay hakkında olan bilgi içerikli ve düşünce yazısına yer verilmiş. Tam da Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar kitabını okumak isterken... Açıkçası güzel bir tesadüf okumak istediğim kitabın yazarıyla tanışmak. Ama kısa tutulmuş Oğuz Atay ile ilgili bölüm. Bence daha uzun tutulması gerekirdi. Zülfü Livaneli 'nin Yaşar Kemal ile ilgili düşüncelerine yer verilmiş. Sonra bir de tabi ki beğendiğim İrfan Değirmenci'nin sevgililer günü hakkındaki yazısı harika ötesiydi. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski hakkında yazılan yazıyı da kayda değer buldum. Derginin en arka kapağında yer alan karikatür ve En Kısa Andır Mucize yazılı karikatür ilgimi çekmedi. Genel anlamıyla içeriğini sevdim. Takip edeceğim.
44 syf.
·Puan vermedi
"Tütünsüz, uykusuz kaldım,
Terketmedi sevdan beni..."
Ahmed Arif'e yer vermiştir bavul dergi haziran sayısının kapağında .
Ayrıca cengiz bozkurt'un harika yazıları için takip ediyorum dergiyi
45 syf.
·Puan vermedi
bavul dergisi'nin nisan sayısın'da türk sineması'nın en önemli aktörlerin'den rahmetli kemal sunal'a yer vermiştir .. kemal sunal dosyası olmakla beraber sevdiğim yazarların sevdiğim yazıları da vardır
250 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu ay Bavul dergisini çok beğendiğimi belirtmeliyim:Hocam Derya Alabora'nın Kafka üzerine sohbeti,Zülfü Livaneli ve Ataol Behramoğlu'nun sanata dair derin bilgileri,Esin İris'in hikayesi,Nevşin Mengü'nün 90'ları,Gökhan Horzum'un romantik evlat yazısı,Otisabi'nin karikatürü,İrfan Değirmenci'nin ayakkabısını yakan Suriyelisi! Kısacası Bavul beni bilgi olarak donattı! Bir daha ki ayın yazılarını iple çekiyorum!
250 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Mayıs olunca akla üç fidan geliyor. Deniz Gezmiş ve arkadaşları geliyor. Adaletsizliğin aramızdan aldığı, her zaman aklımızda genç kalacak olan o devrimci gençler geliyor aklımıza. O günden bu yana hep adaleti bekledik ama hiç gelmedi. Böyle giderse de ülkede adalet hiç olmayacak. Adaletsizliği her geçen an tekrar tekrar yaşıyoruz. Bu ülkeye yazık ediyorlar. Yazık ediyorlar güzel ülkemin güzel insanlarına...
44 syf.
·Beğendi·10/10
Gelmiş geçmiş en iyi sayısı.
Tamam anda Oğuz Atay'ın en büyük hayranlarından olduğum etkeni de var fakat gerçekten harika bir sayı.
Alın okuyun okutturun

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 276 okur beğendi.
  • 1.291 okur okudu.
  • 32 okur okuyor.
  • 296 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları