1000Kitap Logosu
Brian Cox
Brian Cox
Brian Cox

Brian Cox

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
10 Kişi
22
Okunma
7
Beğeni
663
Gösterim
Tam adı
Brian Edward Cox
Unvan
Fizikçi, Bilim Adamı, Yazar
Doğum
Lancashire, İngiltere, 3 Mart 1968
Yaşamı
Brian Edward Manchester Üniversitesinde profesörlük yapan ve Royal Society araştırma üyesi olan Britanyalı parçacık fizikçi sidir. İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarındaki CERN'de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) ve ATLAS deneyi üzerinde çalışan Cox, Manchester Üniversitesi'ndeki parçacık fiziği kulübünün de bir üyesidir.ATLAS ve CMS deneylerini iyileştirmek adına uluslararası işbirliği içerisinde Ar-Ge çalıştırmaları yürütmektedir. Adını halka BBC için sunduğu bilim programları ile duyurmuştur. 1990'lı yıllarda bir pop grubu olan D:Ream'in klavyecisi olarak da adını bir nebze duyurmayı başarabilmiştir.
Bahar Işıklı
Neden E=mc2'i inceledi.
220 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Çok Basit Bir Fikir.....
Aslında temel olarak uzay-zaman , özel görelilik , genel görelilik gibi kavramlarla yola çıkarak Einstein'ın meşhur uzay zaman kuramını mümkün olan en basit şekilde açıklamaya çalışan bir kitaptı. Aslında benim elimin özellikle bu kitaba gitmesinin sebebi Brian Cox'du. Uzman olmayanlara bile en basit şekilde açıklamaya çalıştıkları formülü anlatacakları sebebiyle kitaptan beklentilerim sadece klasik formüllerdi. Lakin açıkça yanıldığımı gördüm. Brian Cox ve Jeff Forshaw sadece denklemi açıklamakla kalmamış ; konu ile ilgili bilim tarihine değinmiş, atomaltı parçacık dünyasının içine girmiş ve bunları yaparken çok akıcı bir dilde ekleyerek ortaya bir eser çıkarmışlar. İlaveten esere bir de fiziğin o dehşetengiz güzelliğini eklemişler. Zaten fiziğin , göreliliğin ve Einstein 'in olduğu bir yerde formülleri çözdükçe fiziğin ve bilimin güzelliğine aşık olmamak elde değil. Bu bakımdan fiziğe ilgisi olan kişiler için orta düzey bir kaynak niteliğinde... Brian Cox 'un da belirttiği gibi; kitap aslında "Çok basit bir fikir" üstüne kurulu. Eğer bir gün insanlığın en büyük bilimsel başarıları için bir kitabe yazılacaksa , bu az önce söylediğimiz dört sözcükle başlayabilir.
Neden E=mc2
7.9/10
· 22 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Yavuz Hocaoğlu
Neden E=mc2'i inceledi.
220 syf.
·
7 günde
·
10/10 puan
E=mc2 için harika bir kitap.Matematik bilgisine ihtiyaç yok.Harika örneklerle konuyu anlatmışlar.Başucu kitabı.Her sayfasında ayrı bir bilgi öğreneceksiniz.Dili akıcı.Mutlaka okuyun tavsiye ederim.
Neden E=mc2
7.9/10
· 22 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Hasan Hüseyin Kaya
Neden E=mc2'i inceledi.
220 syf.
E=mc^2
Neden E=mc2 çeviriden dolayı bazı kısımları tekrar tekrar okumak zorunda kalmammanız dışında gerçekten çok değerli bilgiler öğrenebileceğiniz bir kitap. Amaçlarının gerçekten de bu değerli formülü uzman olmayanlara bile anlatmak olduğu çok açık. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap.
Neden E=mc2
7.9/10
· 22 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3