Bronnie Ware

Bronnie Ware

Yazar
7.6/10
68 Kişi
·
188
Okunma
·
5
Beğeni
·
828
Gösterim
Adı:
Bronnie Ware
Unvan:
Yazar.
Doğum:
Sidney, Avustralya, 15 Şubat 1967
Bizler, ululuğumuzu garantileyecek şeylerin daha sonradan geleceğini varsayarak ya da sınırsız zamanımız olduğunu düşünerek gelecek planları yapmaya çok fazla zaman harcarız. Oysa sahip olduğumuz tek şey, bugündür.
Irkçılığı hiçbir zaman anlayamamışımdır. İnsanların büyük bir çoğunluğu birbiriyle aynıdır, hepsi mutlu olmayı ister. Ve bir seviyede hepimizin acı çeken yürekleri vardır.
Belki de bir çok şeyi yaşarken hic farketmedik öylece geldi geçti üstümüzden şimdi düzeltmeye çalıştığımız yasanmışlıklarımızın sadece küçük kırıntıları
Oysa ne çok isterdim çocukça ve masum kalmayı hakkın adaletli terazisinde
Hepimizin pişmanlıkları var elbet okuduğum kitap 5 pişmanlık dese de aslında 5 ten cok fazlaca
* keşke bütün niyetleri kendi niyetim gibi saymasaydım mesela dostlar edinmeseydim evet bize dost ta gerek ama belki dostlarımız olmasaydı düşmanlarımız hiç olmayacaktı öyle ki bütün dostlarımız ilerleyen zamanlarda birer düşman potansiyelini oluşturuyor
* keşke unutmam gerekenleri yada unutmak istediklerimi yaşamasaydım yada o kadar benimsemeseydim belki de şimdi bir çok keşke diye başlayan cümleler kurmak yerine yaşadıklarımın naifliğinden bahsederdim
* keşke şehir şehir gezmek yerine bir şehrin müptelası olsaydım tıpkı şimdi şehr-i diyar istanbulda kız kulesine meftun olduğum gibi şehirler sevgili gibidir oysa guzel yürekler tek bir sevgili ister onlarcası sadece zaman kaybıdır
* keşke okumayı daha küçük yaşlarımda sevseydim iyi bir edebiyatçı olacağımı düşünüyorum taa orta okul sıralarında yan sınıfın gözdesine şiirler dizeceğim diye kafa patlatmak yerine bu gunlerime tatli anilar bıraksaydım okuyarak daha cok okuyarak
* keşke ilk aşık olduğumda aşkın böylesi yüce bir varlık olduğunu bilseydim umursamazlıklarım olmazdı ya da ardimda bir düzine ah ve gözyaşı oysa ne yanlışmış yaşadığımı sanmak meğer aşkı bilmezken yaşamıyormuşum bu yüzden keşke aşkı daha önce böylesine bilseydim yada duygularımı hal vurup harman savurmak yerine kiymetini bilseydim
* keşke hep kendimden feragat etmeseydim birazcıkta kendimi yaşasaydım simdi bakıyorum da hic kendimi yaşamamış biriyim halende yaşamıyorum çünkü canımı bir guzel sevgilinin ışıklı gözlerinde bıraktım yani hala akıllanmadım
* keşke keşke keşke bu keşkeler bitmez yazmakla yasamakla yada sitemkar olup dövünmekle en iyisi bütün keşkeleri yeni baştan yaşamak ama daha kudretli ve daha akıllıca
Bunlar sadece bir kaçı daha yüzlercesini de yazardım lakin keşke yazmasaydım hatirlamak istemediklerimi hatırladım demek istemiyorum kalin sağlıcakla....

Semavi
364 syf.
·Puan vermedi
Bronni Ware,Avustralya'da bir bankada çalışan sıradan biridir.Bir gün ölüm döşeğindeki hastalara bakıcılık yapmaya karar verir.Ve baktığı beş hastanın Ölmeden önce en çok pişman oldukları 5 şeyleri öğrenir ve bu hikayeleri kaleme alır.Kimse birbirinin ne çektiğini bilemez.Kalbini dinle ve korkma...Kendini ve olayları kontrol etmeye çalışma,ancak o zaman özgür ve sen olabilirsin.
364 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Bazı kitapların sizin hayatınıza tam girmesi gerektiği zaman girdiğini düşünürüm. Bu kitap benim için tam olarak böyle. Biraz kişisel gelişim yer yer anı niteliğinde bu kitapla birçok şeye daha farklı bakmaya başladım diyebilirim. Uygulayamasam da evet bu tarafı da var en azından diyebilirim . Bronnie sıradan bir banka calisanidir ve verdiği radikal bir kararla tüm hayatını degistirir. Ölüme yakın hastalara bakıcılık yapmaya baslar. Kitabın yazılışını tetikleyen kısım da burasıdır. Hastalarıyla kurduğu yakınlık, onların hayatındaki pişmanlıkları ve yazarın bunlardan kendine ders çıkarması. Bence herkese ders niteliğinde olmuş. İyiki yollarımız kesişti bu kitapla. Bana da iyi geldin Bronnie
364 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Bazı gerçeklerle yüzleşmek için okunmalı. Kitapta yazar kişisel deneyimlerini ve içsel yolculuklarını anlatmış. Ağır bir dili yok. Hayatlarıyla ilgili pişmanlıklarını ölmek üzere olan kişilerden duymak sıradan öğütlere göre daha çok düşündürüyor.
Egem
Egem Ölmeden Önce En Çok Pişman Olduğumuz 5 Şey'i inceledi.
364 syf.
Beklentimin ötesinde bir kitap oldu. Okudukça şans eseri önüme çıkmasına çok sevindim.
Hepimiz zamanın bu kadar çabuk akıp gitmesinden şikayet ederiz. Bu zamanın sonunu düşünmek çok azımızın aklına gelir.
Yazar hayatının ölmekte olan insanlara bakıcılık yaptığı kısmını anlatırken kendi yolculuğunu da dürüstçe paylaşıyor. Çok ilham verici bir kadın olduğunu düşünüyorum. Tuhaf biçimde kendiliğinden yazarı çok yakın bir arkadaşımmış gibi kabul ettim. Bu şekilde anlatılanları çok iyi hissedip özümsemeye çalıştım. Yazarın bakımını üstlendiği ve ölmekte olan insanların en çok pişman olduğu konular 5 kısma ayrılmış. Birinci kısımda kendi istedikleri gibi değil başkalarının kalıplarına göre yaşayan insanlardan bahsedilmiş. Ardından çok fazla çalışıp sevdiklerine vakit ayırmayanlar, duygularını ifade edecek cesareti bulamayanlar, arkadaşlarıyla bağlantılarını koparanlar ve daha mutlu bir hayat için kendilerine izin vermeyen insanlar geliyor.
Hepimiz hatalar yapıyoruz. Ama hayat tüm hatalarımızı bağışlayacak kadar uzun değil. Başkalarının tecrübeleri bizim için çok önemli. Aslında hepimizi bir şekilde birbirimize bağlayan bir bağ var. Bu bağın içinde varoluş amacımızın da olduğunu düşünüyorum. Özetle hepimizin içinde kendimizden bir şey bulabileceğimiz özel bir kitap okudum. Herkese tavsiye ederim.
AtillaKağan
AtillaKağan Ölmeden Önce En Çok Pişman Olduğumuz 5 Şey'i inceledi.
364 syf.
Bronnie ware, Avustralya da bir bankada çalışıyor iken bir karar alır ve sahip olduğu her şeyi satar, işten ayrılarak atlar arabaya, canı nereyi isterse seyahat eder.ne iş bulursa onu yapar.genelde hastabakicilik yapar.kitapta hastalarla geçen sohbetten oluşuyor.
364 syf.
·1/10
Kitap kafsına göre önüne gelen işi yapan bir kadının elinden çıkmış. Ara sıra gelen birkaç hoş cümle dışında boş bir kitap. Çok fazla cümle tekrarı var. Edebiyat deseniz yok, akıcılık deseniz yok, heyecan yok. Ev hanımları için yazıldığını düşünüyorum. Aldığım için pişmanım.
364 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Okuduğumda tüm duygularımı altüst eden kitap.Hayatımı tekrar gözden geçirmeme neden olmuştu.Bu kitabı okurken bir sürü ölüme tanık olacaksınız. Bence okunmaya değer.
Neslihan
Neslihan Ölmeden Önce En Çok Pişman Olduğumuz 5 Şey'i inceledi.
@Brem·29 Nis 13:59·Kitabı okumadı
İnsanların ölüm döşeğindeyken en çok hayallerini gerçekleştiremedikleri ve dostlarını yitirdikleri için pişman olduğu söylenir. Bu iddiayı, emekli bir hemşire yazdığı kitapla kanıtlıyor. İşte insanların ölmeden önce en büyük pişmanlıkları.

Avustralya'da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan hemşire Bronnie Ware, emekli olduktan sonra deneyimlerinden yararlanarak yazdığı kitapta insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduğunu listeledi.

Ware, "The Top Five Regrets of the Dying - A Life Transformed by the Dearly Departing" adlı kitabında ölüm yatağında insanların en çok pişmanlık duyduğu şeyin diğer insanlarla ilişkilerindeki ihmalkarlık olduğunu ileri sürdü.

İnsanların ölümlü olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldiklerinde çok önemli değişimler geçirdiğini belirten Ware, ölmek üzere olan hastaların inkar, korku, öfke, pişmanlık ve sonunda kabullenme gibi aşamalardan geçtiğini söyledi.

Hastalarına en çok ne için pişmanlık duyduğunu soran Ware, aldığı yanıtların temelde benzer olduğunu ve beş başlık altında toplandıklarını keşfetti:

1. "KEŞKE BAŞKALARININ BENDEN BEKLEDİĞİ HAYATI SÜRMEK YERİNE DÜŞLERİMİ GERÇEKLEŞTİRME CESARETİM OLSAYDI." 
Ware'e göre insanlar, yaşamlarının sona erdiğinin farkına varıp geriye döndüklerinde düşledikleri şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştirmediklerini görüyor ve pişman oluyor.

2. "KEŞKE BU KADAR ÇOK ÇALIŞMASAYDIM." 
Ware'e göre erkek hastaların büyük bir kısmı, işleri nedeniyle ailelerine ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyor. Ware, erkek hastaların büyük bir kısmının eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının kaçırdıkları anlarını yaşamak istediklerini gözlemledi.

3. "KEŞKE DUYGULARIMI DİLE GETİRMEYE CESARETİM OLSAYDI." 
Birçok insanın diğerleri ile ilişkilerini belirli bir düzeyde tutmak için duygularını bastırdığını söyleyen Ware, bastırılan duyguların insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu ileri sürdü.

4. "KEŞKE ARKADAŞLARIMLA İLİŞKİMİ SÜRDÜRSEYDİM."
İnsanların kendi yaşamlarına çok fazla odaklanıp arkadaşlarıyla ilişkilerini yitirdiğini ancak ölüm yatağında fark ettiğini söyleyen Ware, ölmekte olan insanların en çok eski arkadaşlarını özlediğini söyledi.

5. "KEŞKE KENDİME DAHA ÇOK MUTLU OLMAK İÇİN İZİN VERSEYDİM."
Çoğu insanın mutluluğun aslında bir seçim olduğunu ölüm anı gelene dek fark etmediğini söyleyen Ware, insanların rahat yaşamak uğruna eski alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı kaldığını belirtti.

Alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen insanların değişme korkusu yaşadığını ve daha fazla mutlu olma şansını kendi kendilerine yok ettiğini belirten Ware, ölüm yatağındaki hastalarının "Keşke daha çok gülseydim, keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar korkmasaydım" diyerek pişmanlıklarını dile getirdiğini sözlerine ekledi.
364 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kisisel gelisim kitabi okumayi sevenler bunu mutlaka okumali yazar kendi hayatini anlatirken olmekte olan insanlarin en cok pisman olduklarini anlatmis bunu okurken ister istemez kendinizide sirguluyorsunuz

Yazarın biyografisi

Adı:
Bronnie Ware
Unvan:
Yazar.
Doğum:
Sidney, Avustralya, 15 Şubat 1967

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 188 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 102 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.