Buğra Özler

Buğra Özler

YazarÇevirmen
8.9/10
8 Kişi
·
24
Okunma
·
2
Beğeni
·
159
Gösterim
Zulüm kısmak istediği sesi nara yapar. Ve bazı ölüler, yaşayanlardan daha yüksek sesle konuşur.
Tarihi değiştirebilenler, ancak ve ancak insanın kendisi hakkındaki düşüncesini değiştirmeyi başarabilmiş olanlardır.
...Allah sizi bir müslüman olarak kabul ediyorsa, müslümansınız demektir. Bunun kararını vermek yeryüzünde yürüyenlere kalmış bir şey değildir.
Eğer dikkatli değilseniz, gazeteler sizin zulüm gören insanlardan nefret etmenizi ve zulmü uygulayan insanları sevmenizi sağlar.
Ben gerçeğin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil. Malcolm X
Hayatımın erken dönemlerinde öğrendim ki eğer bir şeyi istiyorsan, biraz gürültü yapsan iyi olur.
Malcolm X Kimdir?
Kısaca bahsedecek olursam Malcolm X, siyah olması sebebiyle yaşadıkları yüzünden hapishaneye düşer ve orada bulunan tüm kitapları okur. Okuduğu bir kitapla hayatını değiştirir ve Müslüman olmaya karar verir. Yedi yılın sonunda özgürlüğüne kavuşan Malcolm X, Harlem sokaklarında ABD’ye karşı mücadele ederek milyonlarca siyahinin sesi olur. Dikkatleri üzerine çekmeyi başaran ve durdurulamayan Malcolm, son konuşmasını yaptığı sırada dünyanın gözü önünde makineli silahlarla öldürülerek şehit edilir. Allah mekanını cennet eylesin.

Peki, bu kadar mı? Hayır! Elbette hayat hikayesi bununla sınırlı kalmıyor. Fakat hayatı hakkında daha fazla bir şey yazmak istesem de sonu gelmeyecek. O yüzden kısa tutuyorum ama, onu daha iyi tanımak isteyenlere Alex Haley’in yazmış olduğu otobiyografik eseri okumalarını tavsiye ediyorum. Malcolm X ile yüz yüze röportaj yapılarak yazılmış bir kitaptır. Ne yazık ki Malcolm X, bu kitabın baskısını göremeden dünya sahnesinden çıkıp gitmiştir.

“Peki okuduğunuz kitap hakkında ne düşünüyorsunuz?” dediğinizi duyar gibiyim. Aslında kitap hakkında söylenecek pek fazla bir şey yok. Şöyle ki, kitap Malcolm X’in miting, konferans ve tartışma programlarındaki konuşmaların bir kısmını içeriyor. Okuduğunuzda kendinizi Malcolm X’in mitinginde veya konferansında bulunduğunuzu varsayabilecek kadar güzel bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca tavsiye de ederim.
Malcolm X'in röportaj ve konuşmalarının bir araya getirilmesiyle hazırlanmış güzel bir kitap olmuş. Malcolm X'in körü körüne inandığı ve savunduğu siyah milliyetçiliğinden ve Elijah Muhammed'e olan bağından kurtulmasıyla Afro-Amerikalılar için verdiği çabayı daha iyi anlamamıza yardımcı olacak bir eser.Gerçek İslam ile tanıştıktan kısa bir süre sonra vefat etmiş olsa da yapmak istediği şeyi yapmış olduğuna; Amerika'daki siyahilere nasıl olmaları, nasıl düşünmek zorunda oldukları hususunda ışık olduğuna bir kez daha şahit oldum. Kaldıki şuan ki Orta Doğu ve Afrika'yı 50 sene önceden analiz edebilecek bir zekaya sahip, çok çok ilginç bir şahsiyet olduğunu ayrıca not düşerim. İyi okumalar dilerim.
Es- Selamü aleyküm..
Kardeşlerim, dostlarım ve düşmanlarım..
Malcolm X bütün konuşmalarına neredeyse bu sözlerle başlamış..
"Bütün uyuyanları uyandırmaya tek bir uyanık yeter." Cümlesindeki uyanık olmaya çabalamış ve 40 yıllık ömrüne büyük bir mücadele sığdırmış biri..
Kitap onun makalelerinin, dergi röportajlarının, katıldığı programların ve yaptığı konuşmaların derlemesi şeklinde..
Elijah Muhammed' le birlikte yer aldığı Siyah Müslüman Hareketi'nden başlayarak, onun ahlaksız ve gerçek yüzünü gördükten sonra yaşadıklarını, gerçek İslam'la tanışmasını ve 'Siyah Adam'ın hakettiği değeri görmesi için verdiği mücadeleyi okuyorsunuz satırlarda.. Bir Insan Hakları Savaşı..
'Siyah Adam'ın, kültürü, tarihi, vatanı,dili olmayan bir 'zenci'ye dönüştürüldüğüne şahit oluyorsunuz.. ve Malcolm X'in sözleriyle bitiyorum; Bizler Amerika göçmenleri değildik, bizler; kâr etmek üzere kurulmuş bir sisteme gönderilen kargoyduk.

Yazarın biyografisi

Adı:
Buğra Özler
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 24 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.