Byron Katie

Byron Katie

Yazar
7.9/10
37 Kişi
·
98
Okunma
·
7
Beğeni
·
1544
Gösterim
Adı:
Byron Katie
Tam adı:
Byron Kathleen Mitchell
Unvan:
Yazar
Doğum:
Breckenridge, Texas, 6 Aralık 1942
... bu da seni üzüyor.
Senin anlattığın bu hikayeler dışında olan biten bir şey yok.
Ama sen yine de "onların" yaptıklarının veya yapmadıklarının duygularını etkilediğine inanıyorsun.
Istırap çekmek, bir düşünceye saplanıp kaldığınız konusunda bizi uyarmaya yarıyan doğal bir alarm aslında;
Ona kulak vermediğinizde bu ıstırabı yaşamın kaçınılmaz bir parçası olarak kabul ediyoruz.
Ama yine de, eğer dikkat ederseniz, gün boyunca düzinelerce kere bu tip düşüncelerin aklınızdan geçtiğini fark edersiniz. "İnsanlar daha merhametli olmalı." "Çocuklar terbiyeli davranmalı." "Komşularım bahçelerine daha iyi bakmalı" "marketteki kasa kuyruğu daha hızlı ilerlemeli." "Kocam(veya karım) benimle hem fikir olmalı." "Daha zayıf olmalıyım(veya daha güzel veya daha başarılı)" Bu düşünceler, gerçeğin olduğundan daha farklı olmasını istemenin çeşitli yolları. Bunun kulağa depresif geldiğini düşünüyorsanız gerçekten de öyle. Hissettiğimiz tüm stres, var olanla olan kavgamızdan kaynaklanıyor.
Gerçeğin olduğundan farklı olmasını istiyorsanız, bir kediye havlamayı öğretmeye çalışın. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın sonunda kedi size bakacak ve miyav diyecektir. Gerçeğin
olduğundan farklı olmasını istemek ümitsiz bir çabadır.
Buna rağmen dikkat ederseniz buna benzer düşüncelere gün içinde defalarca inandığınızı farkedersiniz. “İnsanlar daha nazik olmalı.” “Çocuklar terbiyeli olmalı.” “Kocam, (karım) benimle aynı fikirde olmalı.” “Daha zayıf olmalıyım (veya daha güzel, daha başarılı).” Bu gibi düşünceler gerçeğin olduğundan daha farklı olmasını isteme yollarıdır. Bunların iç sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız haklısınız. Yaşadığımız stresin tümü gerçek olanla tartışmaktan kaynaklanır.
Sanırım kitabın içine giremedim, alıştırmalar da beni bir noktaya getiremedi. En azından hayal ettigim etkiyi alamadım. Sanırım bir eğitmen eşliğinde denemek ve anlamak lazım.
406 syf.
·4 günde·Puan vermedi
"o ani" yakalayip bu calismayi yapmali okuyacak olan kisi. Evet kitap bir calismayi anlatiyor herkes kendine gore planlayip farkindaliga erisebilir ama dedim ya o mental ani bulmalisiniz.
406 syf.
·Puan vermedi
Bu doğrumu .?
Bunun doğru olduğunu kesinlikle bilebilirmisin .?
Bunu düşündüğünde nasıl tepki veriyorsun .?
Bu düşünce olmasa sen kim olurdun .?

Gerçekten hayatımı değiştiren kitaplardan biriydi , bir çok probleme ve dayanmaya çalıştığım şeye bu soruları kendime sorarak ayakta kalmayı başardım...
Hani derler ya seni öldürmeyen şey güçlendirir tamda bunun kapısını araladı bu kitap benim için .....

Özümsenerek okunması gereken kişisel gelişim kitaplarından biri , hem yol gösterici hem terapi niteliğinde .....

Gerçekten Kaç kişi olanı sevebilir , kabullenebilir , birlikte yaşamayı kendi olmayı benimser .?
406 syf.
·9/10
Kişisel gelişim mi dersiniz bı uyanma mı kendinize yorma ve kendi yolunuzu bulma mı farketmez adını okuyan koysun ama mutlaka okunmalı listesin de yer almalık bir kitap olanı sevmek. Çatışma yoluyla kendi hayatınızda değiştirmek istedikleriniz kabullenmek istedikleriniz görmediğiniz ya da görmek istemediğiniz ne varsa önünüze serilip size derin bir nefes aldırmak için birebir.
406 syf.
·7/10
Kitapta “çalışma” adı ile sunulan ve basitliğinin tezatlığında oldukça uzun süren soru-cevap diyaloğlarından oluşan bir terapi şekli anlatılıyor. Zaman zaman hayatın amacını da sorgulamaya alan bir gelişim kitabı.
406 syf.
·2/10
Kitap, düşüncelerimizi yöneterek daha iyi hissedebileceğimizi ve olaylara bakış açımızın değişebileceğini vurguluyor özünde. Yazar, “çalışma” ismini verdiği soru sorma tekniğini kullanarak insanların daha iyi hissetmesini sağlıyor ve çalışmasını örnekler vererek açıklıyor. Bana göre gereksiz uzunlukta yazılmış bir kişisel gelişim kitabı. Tekniğin özünü ilk sayfalarda anlamamla birlikte 400 sayfa olan kitabı okurken zaman zaman sıkıldığımı itiraf etmem gerekiyor. Kişisel gelişim alanında önemli sayılabilecek bu kitabı okumayı düşünüyorsanız yazarın sunmuş olduğu web sitesinden çalışmasının detaylarını öğrenmenizi öneririm bu sayede gereksiz uzunlukta yazılmış bir kitabı okumak zahmetine girmezsiniz.
406 syf.
·750 günde·Beğendi·6/10
Hayatınızı değiştirebilecek dört soru ile okura farkındalık ve kendini değiştirme-geliştirme imkanı sunmaya çalışıyor kitap. En çarpıcı yaklaşımlardan biri ´´İş´´ kavramı olmalı. Yazara göre üç tür iş vardır; Kendi işin, başkasının ve Allah´ın işi.
Yaratıcının işine karışamayız. Kendi işimizi bırakıp diğerlerinin yaptığı işler üzerine düşünür ve onları yargılarsak hayatımızı yaşayamayız.
Sadece kendi işlerimize gücümüz yetebileceğini ve onları yönetebileceğimizi bilmeli.
Maraqli kitabdir,her kese tovsiyye ederim.Burda size hayat yasamindan bahs eder.Kirkinliklariniz hayat olur bazan,ama,kirilmayin,yuruyun ve yolunuza davam edin...Hadi,hosca kalin..İyi okumalar..Umarim,marakli olur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Byron Katie
Tam adı:
Byron Kathleen Mitchell
Unvan:
Yazar
Doğum:
Breckenridge, Texas, 6 Aralık 1942

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 98 okur okudu.
  • 23 okur okuyor.
  • 168 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.