C. Erdal Bodur

C. Erdal Bodur

Çevirmen
7.6/10
7 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
Kendisini agnostik bir Yahudi olarak tanımlayan, TEDx konuşmalarında, makale ve kitaplarında çok çok güzel bir dil kullanan Lesley Hazleton; bu kitabında da çok yoğun bir üslupla agnostisizmi okuyucuya yaşatmaya çalışıyor. Kitap, teknik bir agnostik tanımı yapmıyor. Bilinemezcilik hakkında yazarın hayatından kesitlerle birlikte kısa felsefik tahliller yapıyor. Bu "manifesto", din felsefesi sevenler için on numara bir kitap olacaktır.
336 syf.
·Puan vermedi
Filmini çok beğenmiştim türkçeye çevrildiğinde boş bir anımda okumuştum 1 yılı geçiyor.
Uyarlama filmler mi iyidir kitabın kendisi mi tartışmasında Şeytanın Avukatı nı e şıkkı hepsi olarak işaretliyorum. Okumakta iyiydi seyretmekte. Okurken (eğer filmi seyretmişseniz) Al Pacino'yu gözümde canlandırmadan edemedim. Filmin sonlarındaki tiradı kitapta o derece iyi gelmedi bana.
Filmi seyredenler eğer boş bi vakitleri varsa okuyabilirler. Varsa filmi seyretmeyenler okurlarsa lütfen görüşlerini paylaşsınlar.
Kitapla ilgili olarak her ne kadar tiradı beğenmedim ve çeviride bana göre bazı aksaklıklar ve metinlerdeki akışkanlıklarda sıkıntı vardı.
Bazı uyarlamalar vardır ki onların kitapları da okunmalı. Mesela bu kategori de ilk aklıma gelen Baba, Mario Puzo'nun kitabının da okunması genektiğini düşünüyorum, çeviride sıkıntı olsa da Şeytanın Avukatı da bu kategoride.
192 syf.
Peygamberden Sonra ve İlk Müslüman kitaplarıyla (tabi Tedx konuşmaları da) haklı bir ünü bulunan Lesley Hazleton’ın yine İslam ve dinlerle bağlantılı ancak farklı bir kitabı. Kendini Yahudi bir agnostik olarak tanımlayan yazar kendi dinsel düşünce sistemini, dinlere ve kutsallara yaklaşımını ve agnostikliğini anlatıyor.

İnanan bir okura tanrı ve din tanımazlığı ispatlamak, okuru ikna etmeye çalışmak yerine, dogmatik bir ateistlikten uzak bir dille, bir tanrı ve dini inancı olmamanın kişisel ve psikolojik sebep/sonuçlarını anlatıyor. Yıllar boyu iç içe yaşadığı dindar kişilerin yönelttiği soru ve suçlamaları temel alarak birkaç temel başlık altında (Tanrı, şüphe etmek/sorgulamak, hayatın anlamı, ölümlülük..) sade ve her zamanki gibi kolay anlaşılır bir dille konuları ele alıyor.

Tanrı ve din kavramlarına şüpheyle yaklaşan 'insancıl' ve ‘yumuşak’ bir metin okumak için tavsiye edilebilecek bir eser.

‘’Yaşamın anlamı bir gün sona ereceğidir.’’

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.