C. J. Tudor

C. J. Tudor

Yazar
8.1/10
179 Kişi
·
399
Okunma
·
17
Beğeni
·
827
Gösterim
Adı:
C. J. Tudor
Unvan:
Yazar
Ölüm hiçbir tartışmaya mahal vermez.
Hiçbir bahaneye, hiçbir itiraza izin vermez.
Ölüm, ölümdür ve tüm kozlar onun elindedir. Onu bir kez kandırsan da, ikinci defa meydan okumana asla izin vermez...
C. J. Tudor
Sayfa 336 - Pegasus
tecrübelerimizin, topladığımız ve biriktirdiğimiz bütün hatıraların bir toplamı değilsek başka neyiz ki şu hayatta?
bizi şekillendiren her zaman başardıklarımız değil, ihmal ettiklerimiz aslında. yalanlar değil, söylemediğimiz doğrular.
cevapları duymak istediğimizi zannederiz. ama asıl istediğimiz doğru cevapları duymaktır. insan tabiatı böyle. bize duymak istediğimiz gerçeği vereceğini umduğumuz soruları sorarız.
352 syf.
Evet, yazarın ilk kitabı ile tanışmış bulunuyorum.
Hemen evet hemen şuna değinmek istiyorum. Stephen King'den "O" kitabının çoğu okurun bildiğini varsayarak, küçük çocukların hikayesine adım atıyoruz. Evet neden "O" dan direk bahsettim ki :)) Neden yine King' e getirdin olayı diyenler olabilir. Herkesin düşüncesine saygı duyarak, Stephen Usta'ya gelmemin ana kaynağı evet çocuklar ve yazarın müthiş anlatımı...

Çocukların hikayeleri, arkadaşlıkları ve yaşadıkları olaylar... Benim aklıma direkt "O"yu getirdi. Şunu da belirtmek istiyorum Usta'nın kitabının benzeri ya da kopyası (çalma) olarak düşünmeyin.
C.J. Tudor' a büyük haksızlık ederiz. Yep yeni ve farklı bir hikaye, sizleri bekliyor.

Konuya artık girebilirim. Bir cinayetle olaylar başlıyor. Çocukların, hepsinin ayrı ayrı kendi hikayeleri çok iyi işlenmiş. Ana karakterimiz Eddie'dir. Ve çetesi var, bu çete kendi hallerinde eğlenirler, macera peşinde olurken bir cinayet ile hepsinin hayatı değişiyor. Kitap, 2 şekilde ilerliyor. Geçmişe dönüp ve tekrar günümüze dönmesi halinde, kitabın sonuna kadar böyle ilerliyor. Hem geçmişte olanları anlatımı, günümüzdeki yaşantısına geçişi çok başarılı buldum.

Yazar, öyle bir yazmış ki katili hiç bulamadım. Tam tamam buldum diyorum... 
Bakıyorum yok değilmiş, tekrar devam aramaya. Kitapta amaç katili bulmak gibi düşünmeyin. Çok şaşırtıcı, kurgusu muhteşem, hikayesi muhteşem ve gizemli olup çok merak uyandırarak okunuyor. Farklı farklı hikayeler sizleri bekliyor...

Stephen King ile giriş yapmıştım. Öğreniyorum ki C.J.TUDOR'un King' in kitaplarını büyük ilgi ile okuyan yazarmış. O zaman bende King hayranı olarak, söylüyorum ki çok başarılı yazıp, Ustasına yakışacak derecede bir kitap olmuş.

Hadi bu tarz okuyanlar, hiç düşünmeyin bile.
Gizemli gerilim ve sürükleyici bir kitap sizleri bekliyor.
Bir ara düşündüm. King in kitabını mı okuyorum :))
352 syf.
·5 günde·9/10 puan
1986’da yaşanan bir cinayetin 2016’da tekrar gündeme gelmesi ile ilgili bir kitap.12 yaşında 4 arkadaşın çöp adamlar çizerek kendilerine buldukları parolalar ve iletişimleri bir dizi olaylara sebep olur.Ölümle sonuçlanan ve katilleri bulunamayan cinayetlerde her şey netliğe kavuşurken kitabın sonunda ben çok şaşırdım açıkcası.Sürükleyici ve akıcı bir dili vardı.Tavsiye ederim .
352 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Gizem romanları her yerde. Ama gizemini gerektiği gibi koruyabilen gizem romanı da bir o kadar az. Beni bu konuda son zamanlarda en çok etkileyen roman "Kurak" olmuştu. Bir oturuşta ağzım açık okumuştum. Jane Harper'da bu işin hamuru varmış belli. Aynısını şimdi C.J. Tudor için de söylüyorum. Gizem bulmak kolay, gizemi korumak zor. Tudor'un gizemini koruma şekli oldukça sıradışı. Roman boyunca bir ileri bir geri yapboz parçaları topluyoruz, aynı zamanda Tudor romanın gerçekliğini diri tutmak için olayları başarılı bir şekilde detaylandırıyor, bu yeteneği King'e olan hayranlığı ile açıklamak da gayet mümkün.

Karakterlerimiz fazla, kendilerini tam anlamıyla tanıyamasak da bizler için karanlıkta kalmış birer figür değiller. Otuz yılı aşmış arkadaşlıkların konu alınırken daha detaylı anlatılması benim okur olarak tercihim olurdu, fakat büyük bir şikayet konusu da değil. Zaten şikayet edecek bir şey yakaladığınız an Tudor lafı ağzınıza tıkıyor. Hikayede birtakım boşluklar buldum, ne kadar denesem de hiçbir yapboz parçasıyla arayı dolduramadım, iki çöp adam çizeyim de dolsun dedim, maalesef çizimim kötü. Tam bu konuda şikayet edecekken laf ağzıma tıkıldı. Tudor'un bazen her şeyi bilmeye gerek olmadığını telkin etmesi sonucu, işin peşini bıraktım ve romanın büyüsünün bozulmasına izin vermedim. Bu durum, romandaki hatayı göz ardı etmek değildir, aksine bir hata varsa bile onu başarıyla yok etmektir. Sonuçta etkileyici olan bir şeyin önüne kolay kolay geçemezsiniz. Konumuz klişe olsaydı bile, bu ince yetenekleriyle Tudor onun da altından kalkardı diye düşünüyorum.

Bizleri kendine esir eden bu tarz romanlardan piyasada daha fazla görmek isterim. Ne polisiye, ne gerilim; tam anlamıyla bir gizem okumak insanı dinç tutuyor. Bir yazar için bir gizemi koruması ne kadar zorsa, sonlandırması da o kadar zordur. Hayal kırıklığına çok açıktır belli bir gizem üzerine kurulu olan romanlar. Kurak beni hayal kırıklığına uğratmamıştı, Çöp Adam da uğratmadı, umarım bu şekilde yetenekli yazarlar çıkıp böyle kaliteli romanlar yazarlar ve biz de hayal kırıklığına uğramadan kendimizi gizemin tedirgin kollarına bırakırız.
352 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Kolay kolay bir kitap için not verirken tam puan vermem. Daima puan kıracak bir şey bulurum. Ama kesinlikle zamanımı güzel değerlendirdiğim bir kitap oldu benim için.
Herkesin dediği gibi yazarın ilk kitabı. Normalde ilk kitaplarda hep hatalar olur, bir şeyler eksik kalır... Ama ile devam edeceği çok bariz bir cümle zaten ^-^
200. sayfalara gelene kadar katilin kim olduğu ile ilgili doğru düzgün bir tahmin yürütemeyeceksiniz. ancak 200den sonra sayfaları hızlı hızlı çevirecek; 300 den sonra ise kalbiniz hızlı hızlı atmaya başlayacak. Sabahlamama kesinlikle değdi. 3-4 gün gibi bir süreye yaymış olmak kesinlikle benim boşluğumdan ötürü. Tek seferde okunabilecek kadar akıcı ve güzel bir anlatımla yazılmış.
Her zaman bir şimdiki zaman bir de geçmiş zaman şeklinde yazılan kitapları sevmişimdir. Arka kapakta da dendiği gibi bir cinayetin olduğu yıllarda 12-14 yaşlarındaki hallerini bir de artık yaşlanmış diyebileceğimiz 2016 hallerini biliyoruz.
Beğendiğim bir kitap için baştan savma bir inceleme yazmak istemiyorum çünkü herkes okusun istiyorum beğendiğim zaman.
Kitap için hiçbir fikrim yoktu sadece kapağı ilgimi çekmişti gerçekten mükemmel bir tasarım olmuş. Bu 1000kitap puanına da bakınca almak için yeterli oldu. Gerçekten aldığı puanı hak eden bir kitap.
Kitabımız biraz karma mantığı ile kurulu. Ne ekersen onu biçersin. Karakterlerin başına gelen şeyler için üzülüyorsunuz ama devam ettikçe şaka yapıyor olmalısın moduna geçiyorsunuz...
Kitap kesinlikle ince elenip sık düşünülerek yazılmış. Sonunu kestiremediğim kitaplar gerçekten bende hayranlık uyandırıyor. Bu kitapta buldum dediğiniz her ipucu aslında sizi yanlış yönlendirmeye yetiyor.
Olay kısaca arkadaş çetesinin bulduğu bir ceset ve yıllar sonra sadece kendi çetelerinin bildiği çöp adam simgeleri ile bırakılan bir mesajla tekrar olayların gün yüzüne çıkmasıyla ilgili.
Ve Ed... Ne kadar zeki bir insan... Hafif psikopat bir ana karakterimiz var. Olayları Eddie'nin ağzından, düşüncelerinden dinliyoruz. Koleksiyoncu olabilir ama bu biraz abartı değil mi gerçekten? Okursanız zekasına hayran kalacağınıza eminim.
Yazar keşke bazı şeyleri betimlemeseydi diyeceksiniz okurken ama her şeye rağmen benden tam puan alan nadir kitaplardan. Bir kitap için kaç tane alıntı yaptığım o kitabı ne denli sevdiğimin bir göstergesidir aslında... Ve bu kitap için? Gerçekten çok fazla. Her cümle özenilerek kurulmuş.
352 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen çok iyiydi. İki farklı zamanda okuyoruz olayları. Bir çocukluk zamanlarını, bir 30 yıl sonrasını. Her sayfada merak uyandırıyor ve sürekli birilerinden şüphelenip yanılıyorsunuz. Kitabın en sonundaki olayı tahmin ettim ve katili de, ufak detaylardan yakaladım fakat yine de hakkını yememek lazım. Kurgu ve anlatım tarzı çok iyiydi
352 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Son ana kadar gizemi koruyan, katili saklayabilen bir kitap. 1986 ile 2016 arasında gidip geliyorsunuz okurken. Cevaplanması gereken birden fazla soru olunca haliyle daha heyecanlı oluyor her şey. Zevkle okudum. Tavsiye ediyorum.
352 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Kitabın konusunu beğendim. Geçmiş ve gelecek arasındaki git-geller çok güzeldi. Ve bu git-gel'ler aynı zamanda kitabın akıcı olmasını da sağlıyordu. Okurken keyif aldım ve ne zaman bittiğini bile anlayamadım. Herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
C. J. Tudor
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 17 okur beğendi.
  • 399 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 181 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.