Can Batukan

Can Batukan

YazarÇevirmen
8.1/10
11 Kişi
·
26
Okunma
·
2
Beğeni
·
82
Gösterim
Adı:
Can Batukan
Unvan:
Yazar
Nicelik artarken nitelik azalmış, insanlar "sevmek, düşünmek ve sorgulamak", yani insan olmayı öğrenmek yerine "ürettiğini sanmak, tüketmek ve sisteme itaat etmek" için kodlanmıştır.
"İnsanoğlu ancak yıldızlara baktığı zaman hırslarından arınır.
Dünyamıza baktığımızda benliğimizi görüyor ve hep daha fazlasını, alabileceğimizden fazlasını istiyoruz.
Buna son verilmeli.
Dünya sömürülmek için varedilmedi."
"Ben Koko. Ben çiçeğim, ben Doğayım. İnsanları seviyorum, dünyayı seviyorum, ancak insanlar salak, salak! Çok üzülüyorum, ağlıyorum. Zaman azalıyor, dünyayı düzeltmeliyiz, ona yardım etmeliyiz. Çok çabuk olmalıyız. Doğa sizi görüyor. Teşekkürler."

(Koko 1971 yılında, San Francisco'da doğdu. Eğitmeni Francine Patterson'dan 1000'in üzerinde insan diline ait sözcüğü kullanabilmesini sağlayan bir işaret dilini öğrendi. Koko'nun kendi dilinden...)
Tarihin ve tekniğin başlangıcı bir ölümsüzlük serüveni olduğu kadar bir ölüm serüvenidir. Arşivleme, kayıt altına alma, müzeye koyma bir ölüm kültüdür. Bu bakımdan kendi ölümümüzü yaşamakta olmalıyız.
Hayvan: Latince animal'den, "hareketli varlık", "hayvan"
Tekil canlı var olan, kendi duyumsamalarının ve edimlerinin öznesi. Kendi kendine duyusal ve motor yetilerini sergilemeye muktedir olmasıyla insana olan yakınlığında ve ne akla ne dile ne de tarihe sahip olmamasıyla ise insana uzaklığında kavranır.

(Büyük Felsefe Sözlüğü)
104 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
"Robot, android, sayborg ve yapay zekada ruh üzerine"
Konulara felsefik yaklaşımlarda bulunulmuş. Kitabın bazı kısımlarında kullanılan terimler benim için ağırdı. Fakat bunun yanında kitapta benimsetilmek istenen fikirler muhteşemdi. Sonlarına doğru ilgim daha da arttı.
176 syf.
·1 günde·9/10
" Figür , Tanrı'nın et kemiğe bürünmesi." Bir yere konmakta olan bir kuş yapmak " istemiştim fakat çizgiler birdenbire bir nevi bağımsızlık kazandı ..Daha resim başlamadan herşey , ressamın kendisi de zaten Tuvalin üzerindedir"....

Her yazılanı okuduğunuzda resimlere olan bakış açınız çok değişiyor .Renklerin savaşı , haykıran ruhlar ve elin kendini özgür bıraktığı bir alan ..Bir filozofun bir ressamı incelediği bir kitap . Okunması gereken bir kitap..

Yazarın biyografisi

Adı:
Can Batukan
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.