Cath Weeks

Cath Weeks

Yazar
7.6/10
34 Kişi
·
69
Okunma
·
0
Beğeni
·
149
Gösterim
Adı:
Cath Weeks
Unvan:
Roman Yazarı
Bazı insanların değişecek gücü yoktu. Ya da kimi koşullar öylesine değiştirilemezdi ki, insan bunu bir yazgı olarak kabullenmek zorundaydı.
Aslında annelik, bir bakıma deliliktir demek hiç de yanlış olmaz.
...
Yenen tırnakların, sebepsiz akan gözyaşlarının, sil baştan düzenlenen dolapların ve şafak vakti çalıştırılan elektrikli süpürgelerin nedeni hep budur işte.
440 syf.
Kitabi okudum bitirdim. Sevgili kitap severler çok ayrıntıya girmeden yazmaya çalışacağım
Özetle şunu belirtmek isterim ki özenle yazılmış akıcı ve akılda kalıcı bir kitap konu itibariyle hem ders çıkarabileceğimiz hemde elimizde önemsiz bulduğumuz şeylerin değerini kıymetini bilmemizi sağlıyor. Gorme engelli dogan bir bebegin anne ve babasinin bu duruma alisma sureleri birbirlerine destek olma durumları ve tüm olumsuz fikirlere istinaden yapılan göz ameliyatı ve sonrası Hattaki tüm olumsuzluklara olumlu bakabilmeyi ve üstesinden gelebilmeyi öğretiyor da denebilir. Bir anne olarak okuduğum bu kitabı kendimden pay çıkardım mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum pişman olmazsınız supriz sonlu bence kitap biraz daha devam etmeliydi bir yere bağlanmadan bitmesi kötü durmuş 🤗
440 syf.
·Beğendi·8/10
Ben de doğuştan görme engelliyim dolayısıyla kitaptaki karakterlerle empati kurmam ve onlara yakınlık duymam kaçınılmazdı. öyle de oldu...
yazar, karakterleri çok başarılı kurgulamış. hepsinin hangi koşullarda neler hissettiğini, olaylarla başa çıkmak için hangi savunma mekanizmalarını kullandıklarını ince ince işlemiş böylece her birinin geçmişten günümüze geçirdikleri değişimler ve gelişimler sonucunda hayata bakış açılarını görmemizi ve onları ANLAMAMIZI sağlıyor.
başlarken, yalnızca bir annenin evladına duyduğu sevginin sınırsızlığını ve bu sevginin gücünü okuyacağımı zannetmiştim ancak; kitap bana bundan fazlasını sundu. kitapta en çok vurgulanan kavramlardan biri olan mükemmeliyetçilik düşünüldüğünde de görüyoruz ki her ebeveynin çocuklarıyla ilişkisi birbirinden farklı gelişiyor.
Çevresindeki insanların her birinden farklı bir ses çıkarken evladı için doğru olanı yapabilmek adına iyimserliğini asla yitirmeyen bir annenin, eşini kaybetmenin acısı ile kızından yıllarca uzak durmuş ve onu yeniden kazanmak için her şeyi yapabilecek olan bir babanın, küçük yaşta kaybettiği kardeşinin acısını yıllarca içinde taşıyan bir ablanın öyküsünü okumak keyifliydi.
kurguda bazı noktalara biraz takılsam da
gözler önüne serdiği farkındalıklar, hissetirdiği yoğun duygular, ve gerçekçi karakterleri ile beğenimi kazandı Bir Başka Gökyüzü...
akıcı dili ve sürükleyici anlatımı da göz önüne alındığında bir şansı hak ediyor bence...
440 syf.
·9 günde
Spoi içerebilir.Blogumdan alıntılama yapıyorum.Bilgilerinize.
Bir anne baba evladı için neler yapabilir?Neleri göze alabilir?Ve nereye kadar savaşıp,direnir?İşte bunun en güzel örneği bu kitapta.Evlat sevgisi,her şeyi yapma gücü verir.

Ana karakterlerimiz Twyla,Dylan ve Charlie.Twyla ve Dylan evli çiftimiz ve Charlie ise onların oğulları.Twyla,oğlu doktuktan bir süre sonra oğluun gözünde bir tuhaflık fark eder ve onu doktor'a götürür.Herkes harika bir bebek olduğunu söyler ve uzman bir doktora giderler.Uzman doktor ise Charlie'nin kör olduğunu söyler.Twyla bunu öğrenince yıkılır.Kim yıkılmaz ki,zaten. :(

Yeni durumla baş etmeye çalışan Twyla hem oğlunun penceresi olmaya çalışır hemde onunla bolca vakit geçirir.Ta ki Keratoprez ameliyatını öğrenene kadar.Keratoprotez deneysel bir ameliyat ve riskleri var.Twyla bu yolda eşinin desteğiyle birlikte oğlunun tekrar görmesini sağlayıp sağlamadığını,eşlerin beraber ve birbirine her konuda destek olup olmadığına tanık oluyoruz.

Keyifli ve güzel bir kitaptı.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
440 syf.
·4 günde·4/10
Doğuştan kör olan yeni doğmuş bir bebek, Charlie... Doğduğu zaman neşeli, umutlu fakat haftalar sonra, acı gerçeklerle yüzleşen anne Twyla, baba Dylan. Ve en büyük zorlu bir karar: Evlatları ameliyat olsun mu yoksa kör biri olarak mı devam etsin hayatına? Evet, ameliyat yapay kornea ile Charlie için bir çift göz olacaktır. Fakat bu kararsız duruşun nedeni, elbette ki ameliyatın risk taşıması. Ölebilir de başka hastalıkların pençesinde kalabilir de... Akrabaların ve çevrenin üstüne üstüne geldiği bir durumda Twyla ve Dylan'ın duruşu nasıl olacak acaba? Özellikle anne Twyla hayatının en önemli sınavını başaracak mı?

Annelik, yaşamımızda sadece annelerin anlayabileceği bir duygudur. Hayatı boyunca yavrusunu, evladını korur, kollar. Bu Allah'ın annelere has bahşettiği manevi bir güçtür. İnancını, vicdanını, analığını yitirmemiş hiçbir insan evladını reddetmez. Hepimiz, şu hayatta asla benim başıma gelmez, benim çocuğum sağlıklı doğup büyüyecektir olgusuyla kendimizi avuturuz. Bu tabii ki güzel bir düşünce. Lakin, esas mesele, başımıza geldiğinde ne yaparız? Yavrumuzu her yönüyle kabul mu ederiz yoksa başımızdan mı atarız? Bu tür soruların cevabını kitapta bulacağız.

Arkadya yayınlarından çıkan bu eser beni yanıltmadı. Yani beğenmedim. Neden? Çünkü yazarın 6. kitabı olmasına rağmen gereken dramı, hüznü ben alamadım. Arkadya yayınları genelde aşk, dram, çocuklar üzerine eserler çıkartır. Genelde kötü mü olur? Hayır. Örneğin Sarah Jio'nun bazı eserleri de bu yayın evinden çıkmıştır ve pekala güzeldir de. Galiba bu konuda yazar ön plana çıkıyor. Yine de boş vakitlerde okunabilir. Son olarak kurgu güzeldi, daha doğrusu gerçek hayattan bir sunum olarak yansıması, başarı için hiçbir nedenin engel olamayacağını gösteriyor. Belki de bana biraz zayıf geldi. İyi okumalar...
440 syf.
·5/10
Doğuştan gözleri görmeyen bir çocuğun, hatta daha çok ailesinin yaşadıklarını anlatıyor hikaye. Bir anne olarak bu tarz kitaplar artık okuyamıyorum içim daralıyor. Daha farklı bir beklentiyle başladım, ama beklentimi karşılayamadı diyebilirim. Çünkü ilerleyiş, kasvetli, ağır ve iç karartıcıydı biraz. Kısacası kendimi kaptıramadım. Aylar önce başlayıp biraz okuyup kenara bıraktığım, şimdi elime alıp bitirdiğim bir kitap. Karar sizin.
440 syf.
·6 günde·3/10
Ne kadar geç bitirdiysem de sebebi kitabın dili,anlatımı ya da sıkıcılığı değil;benim yaz bitti artık deyip de gezmelerimi bitirememdir. Bu kadar akıcı bir dil beklemiyordum. Ve itiraf edeyim;salya sümük ağlamayı bekliyordum. Bir annenin evladı için neleri göze alabileceği,evlat sevgisinin sırrının ne olduğu gibi sorular hem tanıtım videosunda hem de kitabın üzerinde vardı. O kadar çok etkilenmiştim ki...mutlaka okumalıyım dedim. Evet,bana konusu çok farklı geldi. Varlığından bile habersiz olduğum keratoprotez ameliyatı hakkında hem kitaptan hem netten bir şeyler öğrendim. Koruma amaçlı da olsa masum da olsa bir yalanın en sevdiğimizi bizden alıp götürebildiğini öğrendim. Korkularımızın bizi hata yapmaya ve haliyle yalnızlığa ittiğini öğrendim. “Kol kırılır yeni içinde kalır” sözü misali,aile üyelerimizin ne kadar hatalı olsalar da affedilebilineceğini ve en zor anlarımızda hep yanımızda olup bize destek olmak adına her türlü fedakarlığı yapabileceklerini,aile olmanın da zaten fedakarlık demek olduğunu hatırladım. İnsanların ne kadar sığ düşünebildiklerine,kendi düşüncelerini din adıyla size empoze etmeye çalıştıklarına,dini kullanarak sizi yolunuzdan çevirmeye meyilli olduklarına bir kez daha şahit oldum. Şuanki durumun aksinin gelecekte gerçekleşmesinin tanrıya karşı gelmekle ne alakası olduğunu sorup durdum kendime ve o insanlara kızdım. Aslında kitap hakkında daha yazılabilecek bir sürü şey var.
Sözün kısası;her ne kadar beni ağlatamamış olsa da epey etkiledi. Umarım sizler de en kısa zamanda okur ve en az benim kadar beğenirsiniz. Kitapla kalın.
440 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir? bu sorunun cevabını Twyla ile öğreniyorsunuz. Evet Twyla bir anne ve doğuştan kör bir oğlu var onun gözlerinin görmesi için tüm olumsuzluklara rağmen mücadele ediyor. Tavsiye ederim. Sıkılmadan okuyacağınız akıcı bir kitap
440 syf.
·22 günde·Puan vermedi
#Okudumbitti /Bir Başka Gökyüzü

Anne olduktan sonra okuma yelpazem biraz bile olsa değişti. İçinde çocuk ve bebekle ilgili bir öykü varsa kitap ne kadar vasat olursa olsun okuyorum ki bu sözüm kitabın vasat olmasıyla alakalı değil.

Yılın ilk günü dünyaya gelen Charlie gozlerinde problemle merhaba demiştir hayata... Annesi ve babası bu gerçeği öğrendiklerinde hepimizin de yapacağı gibi çözüm yolları aramış çıkar yol düşünmüşlerdir. Fakat doktorlar bunun bir tedavisi olmadığını küçük bebeğin daima kör kalacağını söylemişlerdir. Twyla (Charlie'nin annesi) gerçeği kabullenerek bebeğine uygun bir yaşam sürmeye başlamıştır. Ta ki karşısına çıkan yapay göz ameliyatına kadar.

Hikaye zorluklara karşı göğüs geren bu evrede neler yaşadığını anlatan bir aileden bahsediliyor. Hikayeyi okurken aklıma gelen söz "Kimse senin hangi dalgalarla bogustuğunu bilmez, onlar için önemli olan gemiyi limana getirip getirmediğindir." kesinlikle hikayenin ana teması bu sözle bütünleşmiş.

Annelerin özellikle merakla okuyacağı bir öykü ...
440 syf.
·Beğendi·8/10
Twyla benim baş kahramanım, anne-oğul iletişimi muazzam işlenmiş o kadar harika ki kör bir çocuğun dünyaya açılan penceresi Twyla yani onun merhametli annesi oluyor. Baba-kız ilişkisi de gayet iyi işlenmiş. Tavsiye ederim , şiddetle hem de :)
440 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Twyla ve Dylan'ın bebekleri doğduğunda her şey çok güzeldi, çok mutlulardı. Ta ki biricik oğullarının kör olduğunu öğrendikleri ana kadar. Twyla oğlunun görebilmesi için her şeyi yapmaya hazır olsa da oğlunu olduğu gibi kabul etmekle ameliyat ettirmek arasında sıkışıp kalmıştı. Romanda, bir annenin evladı ile sınanmasını ve evliliğini yıpratan meselelerin üstesinden gelmeye çalışırken çektiği sıkıntıları ve girdiği türlü psikolojik hallerini okuyoruz.
Heyecanlı, akıcı ve hüzünlü bir kitaptı. Kitaba başladıktan sonra evde pek duramadığım için okuyamadım ancak her anımda aklımın bir köşesinde Twyla ve oğlu vardı. Eve girer girmez, 'ne olacak, Twyla ne yapacak acaba'  diye heyecanla kitabı elime aldım. Hayatımı etkileyen kitapları çok seviyorum, bana kaliteli bir şey okuyorum hissi veriyor. Çocuğu olan her anne, annesini anlamak isteyen her çocuk okumalı. Anneler candır. Bizim için gözünü kırpmadan her şeyini verendir. Kitabın verdiği mesaj harika, çekinmeden okuyun.

Not: Yazar hanım kitabın sonunda kendi oğlunun bebekken çektiği hastalık sırasında yaşadığı zorlukları anlatmış ve kitabın kahramanı Twyla ile ortak duygularını bize kitapla ulaştırdığını belirtmiş. Bu, kitabı benim için daha da özel kıldı. Kitaptaki duyguların gerçek olması çok güzel. Bir annenin hasta çocuğu için ne hissettiğini asla anlayamasakta bize bir fikir vererek yüreğimize dokunan, annelerin kıymetini bir kere daha bize hatırlatan bu güzel anneye teşekkür ederim.

Yayın evine bir eleştirim olacak; yeni kitaplardaki yazım ve noktalama hataları beni çok fazla rahatsız etmeye başladı. Daha önceden tek bir hata bile bulamazken şuan her sayfada gözüme gözüme giren hatalar var. Sizi bu kadar sevip överken, işinizi bıkkınlıkla yaptığınızı düşünmek istemiyorum. Umarım yeni kitaplarda daha dikkatli olunur. Kalitenize zarar gelmesin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cath Weeks
Unvan:
Roman Yazarı

Yazar istatistikleri

  • 69 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 33 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.