Cemre Şenesen

Cemre Şenesen

Çevirmen
8.1/10
17 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
176 syf.
·9/10
Sosyalizm mi o da ne? Sosyalizm, kapitalist sistemin yerine gelecek olan (ama asla gelemeyecek) daha insani bir sistem. Yiyecek, barınak ve sağlıktan sanat, kültür ve sosyalleşmeye kadar tüm ihtiyaçlarınin karşılanmasını, birincil öncelik olarak kabul eden bir sistem aslında. Kapitalizm ise bu temel ihtiyaçlar üzerinden para kazanma derdinde. Sosyalizm devleti reddetmez, komünizm reddeder. Sosyalizm herkes beceresine göre ücret almalı der, komünizm herkes aynı ücreti alsın der. Sosyalizmi öğrenmek istiyorsanız başka kitap almanıza gerek yok çünkü içinde sosyalizmin her yönü var. Tarihçesini, tanımını, eleştirilerini bizlere tatlı bir dil ile sunuyor. Anlatımı çok akıcı ve espiriler akıyor. Gerçekten ba yıl dım!!! Sosyalizm ile daha fazla bigli vermek istemiyorum. Merakta bırakıyorum sizleri. Bir şey dicemm ben sanırsam Sosyalist oldum hayırlı olsun :)
176 syf.
·5 günde·8/10
Esprili, güler yüzlü ve neşeli bir dille sosyalizm anlatılabilir mi? Bu kitabı okuyan herkes için cevabın "evet" olacağından eminim :)
Danny Katch, günümüzün dinamik ve enerjik ruhuna uygun bir üslubu yakalamakta ve sosyalizm hakkındaki temel savunusunu yeni başlayanların da anlayabileceği bir dille ifade etmekte kesinlikle başarılı olmuş...
Kitabı yazma süreci sırasında, konusunu soranlara "sosyalizme dair" diye cevap verir Katch ve hep aynı soru ile karşılaşır: "Ciddi misin?" Kitabın adı da buradan çıkar: Ciddi Ciddi Sosyalizm!
Evet üzerinde yaşadığımız gezegen, içinde yaşadığımız toplum ve bizi biz yapan bedenlerimiz; kapitalizmin aşırı kâra dayalı ortamında, dayanamayacak duruma gelip iflas etmekteyse; bizim ciddi ciddi sosyalizmi düşünmeye ihtiyacımız var demektir. Kısacası, kitap esprili olabilir ama niyetimiz ciddi ;)
176 syf.
·10 günde·6/10
Sosyalizmi nükteli dille anlatmış bir kitapla karşı karşıyayız.Konu ile ilgili bilginiz her ne seviyede olursa olsun, kitabın size katkıda bulunması mümkün.Ayrıca çoğunlukla dipnotlarda paylaşılmış kitap ve film önerileri de bahsi geçen mevzularda -varsa- derinlemesine bilgi sahibi olma isteğinize destek oluyor.
Biraz da beğenmediğim yanlarından bahsedeyim:Bazı bölümlerde yer verilmiş inanılmaz uzun cümleler,sanırım biraz da kitabı yazıldığı dilde değil; çeviri aracılığıyla okuyor olmamızın etkisiyle, ilgi ve motivasyonu azaltabiliyor.Bunun dışında mizahi anlatımla yazılmış olsa da nispeten teknik konular ele alındığından,bir romanın sürükleyiciliğini beklerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.Tüm bunlara rağmen sonuna kadar okudum ve okunmaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum.
320 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10
Vladimir İlyiç Ulyanov(Lenin)'u tanımak isteyenlerin okuması gereken bir kitap çünkü kendisini tanıyanların anılarından oluşuyor. İçlerinde abd'lisi, İrlandalı'sı ve daha pek çok ulustan aydın bulunuyor. Beni en çok Alman burjuvazisinin sözcülerinden bir gazetenin ölümünden sonraki övgü dolu açıklaması etkiledi. Düşmanıların saygısını kazanmak çok zor bir iş ve Lenin bunu başarmıştır. Yordam Kitap'a teşekkürler.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.