Chris Brazier

Chris Brazier

Yazar
7.2/10
21 Kişi
·
37
Okunma
·
2
Beğeni
·
105
Gösterim
Adı:
Chris Brazier
Unvan:
Yazar
CHRIS BRAZIER, Kuzey Afrika’dan Çin’e kadar çok geniş bir coğrafyayı ele alan çalışmalara imza atmış bir tarihçidir. 1984’te bu yana New Internationalist dergisinin editörlerinden biri olan Brazier, aynı zamanda 1997’den beri de UNICEF’in her yıl dünya çocuklarına ilişkin olarak yayımladığı raporun yazarları arasındadır. Kitapları arasında Vietnam: the Price of Peace (Oxfam, 1992) ve Trigger Issues: Football’un (New Internationalist, 2007) da bulunduğu Brazier, pek çok derlemenin de editörlüğünü üstlenmiştir.
Dünya değişecekse onu biz değiştireceğiz. Eğer dünyayı değiştirmezsek, tüketime dayalı bu amansız gidişatı yepyeni bir güzergaha sokmaya çalışmazsak da torunlarımız tarihte şimdiye dek meydana gelmiş çoğu olayı önemsiz kılacak bir geleceğin ceremesini çekecek.
Eşitsizlik, kent yaşamının ilk sonuçlarından biriydi; hala aşamadığımız sonuçlarından biri.
Chris Brazier
Sayfa 18 - Sel, MÖ 5000: Kadim Eşitsizlik
Martin Luther en etkili saldırısını 1517 yılında Almanya'da başlattı. Kendisi matbaa sayesinde Kilise'nin tutuculuğuna karşı itirazlarını yükselten eski bir keşişti. Ne yazık ki kadınlara ilişkin tutucu görüşlere itiraz etmiyordu. "Tanrı kadının bedenini bir erkeğe ait olması, çocuk doğurması ve büyütmesi için şekillendirdi" diyordu Luther. "Kadınlar çocuk doğurmaktan ölene dek çocuk doğurmalı. Bunun için yaratıldılar."
Filozof Isaiah Berlin'in yirminci yüzyıl hakkında neden şöyle dediğini anlamak kolaylaşıyor: "Yirminci yüzyılı sadece ve sadece insanlık tarihinin en korkunç yılı olarak anımsıyorum."

Bu yüzyılın anlamına ilişkin tüm derin düşünceler, anaakım olanlar bile, bu noktada kaçınılmaz olarak Yahudilerin - ve onların yanı sıra ölüm kamplarında can veren Romanların, eşcinsellerin ve sosyalistlerin - uğradığı Nazi Holokostu'na döner. Yüzyılı başlatan ve sonlandıran etnik soykırımlar- Türklerin yüzyılın başlarında Ermenileri katletmesi, Sırpların da yüzyılın sonunda Boşnak ve Arnavutları hedef alarak yürüttüğü "etnik temizlik" - insanın körü körüne sürdürdüğü önyargılarını ve hunharlığını aşma konusundaki kabiliyetsizliğinin yeterince kasvetli kanıtlarıydı.
Ortaya çıkan ilk mesleklerden biri rahiplikti. İlk uygarlıklarda rahipler çoğunlukla kadındı; Tanrı da... MÖ 25.000 yıllarından itibaren Güney Rusya bozkırlarından Avustralya'ya kadar dünyanın dört bir yanından Büyük Tanrıça Ana'ya tapınılmıştır.
Chris Brazier
Sayfa 22 - Sel, MÖ 2000 Din ve yazı
Hume "Zencilerin Beyazlardan doğal olarak aşağı olduklarından şüphelenme eğiliminde olduğunu" söylemiş, Hegel de Afrikalıların "doğal insanı bütünüyle yabani ve ehlileştirilmemiş haliyle gözler önüne serdiğini" belirtmiştir. Hegel'e göre "bu tür bir karakterde insanlıkla uyumlu hiçbir şey yoktur."
Dört yüzyıllık köle ticareti boyunca on ila on iki milyon Afrikalı, Amerika kıtasına satılmış, yaklaşık iki milyon kişi de yolculuk sırasında ölmüştür. Alıkonulanların hepsi de genç ve sağlıklı insanlardı. Bu durum, yalnızca çocuk sahibi olmaya en müsait olanları değil, çalışmaya da en müsait olanları ülkelerinden koparmıştı. Kalkınmanın zemini sarsılmıştı ve Afrika hala bunun bedelini hesaplamaya çalışıyor.
Chris Brazier
Sayfa 87 - Sel, 1800'ler: Korkunç Denklem
Darwin, kadınları beyinlerinin daha az evrimleştiği gerekçesiyle göz ardı etmişti ; doktorlar da onları doğaları gereği daha zayıf ve hastalığa meyilli buluyorlardı. Eğitimin kadınların akıl sağlığını tehtit ettiği, hatta bir "düşünür" e göre göğüslerinin küçük kalmasına neden olduğu söyleniyordu.
Şimdi bile doğal afetlerden en çok etkilenen kesim yoksullar oluyor; zenginler kıtlıkların en korkuncu yaşanırken bile asla açlıktan ölmüyor.
192 syf.
Niçin yarım bıraktım? Chris Brazier yalan yalnış bilgiler sunmuş. Maalesef, bazı Batılı Tarihçiler ve bilim adamları Asya ve Orta Doğu halklarına objektif tutum gösteremiyor. Üzgünüm! Eğer bir yazar, konu bakımından zengin olan unsurları temelini sağlamlaştırmadan anlatırsa, hiçbir şey ifade etmez. Bu konulara çok duyarlıyım, gördüğüm zaman eleştirilerimi hiç çekinmeden söylerim herkes makale, kitap yazabilir; ama meşru olacak şekilde kaleme alması gerekmektedir.
192 syf.
·46 günde·Beğendi·8/10
Bir tarih kitabını okumadan evvel , okuyacağımız kitabın bize ne vermesini istediğimize karar vererek işe başlayalım. Benim bu kitaptan beklentim bu dönem dersini aldığım uygarlık tarihi hakkında bana genel bir bilgi vermesiydi amacıma fazlasıyla ulaştım.

Koskoca dünyanın tarihini 178 sayfa gibi komik denilebilecek bir sayfa sayısıyla anlatmış bize yazar, anlatabilmiş. Çünkü dünyanın sadece kültürel devrimlerini içine almış. Böyle kronolojik sıraya göre şu gün şu oldu, dememiş. Kendince en can alıcı noktaları seçmiş. Sadece bunu yapmakla kalmamış , kitabın içerisine farklı kaynaklardan kesitler koymuş. Kadınlara o çağda nasıl bakılıyordu, erkeklerin yükselişini hazırlayan etmen neydi, kölelik nasıl dünyanın vazgeçilmezi haline geldi, çok ünlü olan filozoflarımız düşünme becerilerini kadınların lehine nasıl kullandı ve daha bir sürü alt metin de güzel etiketler şeklinde işlenmiş.

Yazarın tarihi aktarışında bir yanlılık görmedim. Her ırkı neredeyse olduğu gibi anlatıp geçmiş günümüzü anlatırken yanlılık yapabileceği uyarısını yaparak günümüzü şöyle kitabın en sonunda kısaca anlatmış.

Bu kitabı okuduktan sonra anladım ki : Biz uygarlığı , medeniyeti dünyayı ve kendimizi yok etmek sanmışız. Tarihten de hiç ders almamışız. Böylece sürüklenip gitmeye devam ettikçe de korkarım bizim tarihimizi yazacak kimse kalmayacak.
192 syf.
·25 günde·Beğendi·9/10
kitapla tanışmamı sağlayan etilen'den aldığım açıklamayı paylaşmak istiyorum. çünkü üstüne daha güzel, daha açıklayıcı ve daha okumaya teşvik edici bir şey yazabileceğimi düşünmüyorum.

"tarih genelde galiplerin yazdığı bir kitap. dolayısıyla kaybedenler her zaman haksız, suçlu ve kaybetmeyi hakediyor şeklinde yorumlanıp karşımıza sürülüyor. bildiğiniz gibi ve şüphesiz ki biz kazananların haksız olduğuna ve tarihin genel olarak haksız taraftan yana yazıldığına inanlardanız. dolayısıyla biraz daha objektif ve kaybedenlerin de yer aldığı tarih anlatılarını değeri bizim için çok büyük.

bunların bir örneği chris brazier, neredeyse 190 sayfada dünya tarihini anlatmak gibi zor bir işe girişmiş. ama kitabı bitirdiğinizde ne derece başarılı olduğunu görecek ve takdir edeceksiniz diye düşünüyoruz. zira olaylara geniş açıdan bakabilmesi ve bütün ilişkileri oldukça başarılı bir biçimde özetleyebilmesi fazlasıyla başarılı olarak yorumlamamıza sebep oluyor bu eseri. zira firavunlar, rahibeler, barbarlar, tanrı ve ruh, yunan ve latin, din, doğudaki ışık, haçli seferleri, yeni dünya, saklı kıta, amerikan tarzı, asyanın gücü, devrim, dünyayı bölüşmek, topyekün savaş, işçilerin gücü, kaplitalizm ve faşizm ve radikal yirminci yüzyıl gibi harika başlıklar içerisinde yer alıyor bu özetler.

önyargılarınızı bir köşede bırakarak okumanız dileğiyle."

Yazarın biyografisi

Adı:
Chris Brazier
Unvan:
Yazar
CHRIS BRAZIER, Kuzey Afrika’dan Çin’e kadar çok geniş bir coğrafyayı ele alan çalışmalara imza atmış bir tarihçidir. 1984’te bu yana New Internationalist dergisinin editörlerinden biri olan Brazier, aynı zamanda 1997’den beri de UNICEF’in her yıl dünya çocuklarına ilişkin olarak yayımladığı raporun yazarları arasındadır. Kitapları arasında Vietnam: the Price of Peace (Oxfam, 1992) ve Trigger Issues: Football’un (New Internationalist, 2007) da bulunduğu Brazier, pek çok derlemenin de editörlüğünü üstlenmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.