Chris Mooney

Chris Mooney

Yazar
8.2/10
15 Kişi
·
30
Okunma
·
3
Beğeni
·
510
Gösterim
Adı:
Chris Mooney
Unvan:
Amerikalı Gazeteci, Yazar
Doğum:
Arizona , ABD, 20 Eylül 1977
Çocuklarınız olduğunda, onlara karşı hissedeceğiniz sevgi...yüreğinizin taşıyamayacağı kadar büyük olur. Göğsünüz yerinden fırlayacak gibi olur. Onun bir yerlerde sizi yardıma çağırdığını, size ihtiyacı olduğunu bilmek... Bunu anlayamazsınız.
Nefesini toplayıp konuşacaktı ki - bu durumdan nefret etmesine rağmen - aniden gözyaşlarına boğuldu. Korkmuş, küçük ve zayıf görünmeyi sevmiyordu.
İki yıl önce bir kediyi boğduğunu gördüğünde odasına yollamıştı Boyle'u Uyuduktan sonra da odasına gelip onu kemerle dövmüştü. Yara izleri hala duruyordu.
Asıl trajediler doğru ile yanlış arasındaki çatışmalar değildir. İki doğru arasındaki çatışmalardır. G. W. F. HEGEL
Ellerini lavabonun porselen köşelerinde gezdirdi. Mel'in kayboluşunun ilk yılında sık sık eşyalara dokunurdu , eşyaların dokularını hissetmek , kendisine hayatta olduğuna dair bir güvence verirdi. Ellerini kurularken Carol'un hayatta kalmayı başaracak kadar zeki olmasını diledi.
Kitap isminden de anlaşıldığı üzere kaçırılan ve işkence edilen kayıp kadınları konu ediyor. Sapkın insanların masum kadınlar üzerinde kendi tatminlerini gerçekleştiren ve hiç bir iz bırakmayan sürekli şehir değiştirip, kadın avlayan bir psikopatın zalimliğini gözler önüne seriyor...

Çocukluğundan itibaren suça meyilli olan katil daha küçücük yaşlarında önce hayvanları sonrasında ise kadınlara yöneliyor. Peki ama bunun sebebi ney? Aile içi yaşanmaması gereken travmaların sonucuna katil ne zaman ve nasıl taraf olabiliyor? Kendi iç dünyasında masumlara yaptığı onca işkencenin sebebi annesinden kaynaklı olabilir mi?

Kitabın her sayfası gizem dolu. Olay yeri inceleme uzmanı Darby McCormick çocukluk döneminde şahit olduğu bir olay ile aradan geçen uzun yıllar sonrasında tekrar karşılaştığında artık o korkan, zayıf kız çocuğu olmamasına rağmen, yaşadığı olaylardan dolayı vicdan azabı çekip, suçluların bıraktığı ipuçlarını toplarken en samimi arkadaşının yasını tuttuğunu katil de en az onun kadar iyi biliyor...

Bir olay yeri incelemesinde karşılaştığı kurban Darby'i katile yaklaşmasını sağlayacak en büyük unsur olsa da, katilde Darby ile aynı düşünceleri paylaşıyor ve bunun olmaması için akıl almaz bir yol izlemeye karar veriyor...

Yazarın dili sade ve anlaşılır. Polisiye bir eser de olması gereken gizem son sayfalara kadar sürüyor...

Temposu hiç düşmeyen kitabı polisiye seven okurlara kesinlikle tavsiye ederim...
Yazarın ilk romanı olmasına rağmen son derece tutarlı sürükleyici ve özgün olan konusuyla okunası özellikle türü sevenler için kaçırılmaması gereken gayet iyi bir roman. :)
Dikkat spoiler içerir.
Darby McCormick arkadaşları ile otururken bir kadının saldırıya uğradığını görür. Polisi arar ancak kadını bulamazlar ve bir süre sonra meçhul adamı evinde bulur. Arkadaşı Stacey'i öldürmüş ve Melanie'nin boğazına bıçağı dayamıştır. Adam Melanie ile kaçar. Yıllar sonra Darby, Boston Polis Departmanında dedektif olur ve Carol Cranmore asında bir kız kaçırılır. Bu olay daha öncekilere benzemektedir. Ortağı Coop ile olaya bakar ve küçüklüğündeki olaydaki FBI ajanı Evan Manning de yardıma gelir. Katil Daniel Böyle adında bir adamdır ve kuzeni Richard Fowler ile beraber çalışmaktadır. Rehinelerin tutulduğu zindandan kaçan Rachel adındaki bir kadını bulur Darby ancak kadın da hastanede öldürülür. Olaya FBI el koyar çünkü katilin daha önceden kendilerine çalışan bir muhbir olduğuna dair ipuçları vardır. Halbuki Boyle bu ipuçlarını yerleştirmiştir. Darby Boyle'u yakalayıp öldürmeyi başarır ama esrarengiz kuzen kayıptır. Carol'un yaşama ihtimali vardır ama Richard hiç beklenmedik bir isimdir ve Darby de kendini o zindanın içinde bulur. Acaba Richard gerçekte kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Darby ve Carol bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Darby'nin annesi Shelia'nın katil veya katillerle ne gibi bir ilişkisi vardır? Melanie yüzünden vicdan azabı duyan Darby bu durumu atlatabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
Biraz gerildim açıkçası. Normalde gerilim, aksiyon ve polisiye sıkılmadan okurum ama belki ruh halimden belki de bu ara çok gerilim okumuş olmamdan devam edemedim. Ruha işkence eden gerilimlerden hoşlanmıyor da olabilirim. Ama her ne olursa olsun yakında bitirmeyi düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Chris Mooney
Unvan:
Amerikalı Gazeteci, Yazar
Doğum:
Arizona , ABD, 20 Eylül 1977

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 30 okur okudu.
  • 26 okur okuyacak.