Christopher Golden

Christopher Golden

Yazar
7.1/10
60 Kişi
·
144
Okunma
·
5
Beğeni
·
666
Gösterim
Adı:
Christopher Golden
Unvan:
Yazar
Doğum:
15 Temmuz 1967
''Farkındasın, değil mi? Titanik batarken çalmaya devam eden grup gibisin.Hayalini yaşamak için elinden geleni yapıyorsun ama o bir dakikasını bile ayırıp senin hayallerine ne olduğunu düşünmüyor.''
Ticari helikopterlerin dağa bu kadar yakın uçmaları bile yasaktı. Tırmanmadan Ağrı'nın zirvesine çıkmanın tek yolu Türk Ordu'suna otostop çekmekti.
Birçok insan pes edeceği yerde umuda sarılıyor. Bu inanç dostum. Herkes bunu nasıl biteceğini biliyor ama umut ediyorlar .Çünkü aramaktan vazgeçmek umudu yitirmek demektir ve kimse buna hazır değil.
Tanrı'ya mucizeler için dua etmek bu kadar kolayken gerçekleşen mucizeleri kabullenmenin neden bu kadar zor olduğunu merak etti.
320 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Raflarda, kitap alışveriş sitelerinde ve daha birçok yerde karşıma çıktı Ağrı Dağı. Bir de tabi ki İthaki Yayınları okumaya hız verince, görmemek mümkün değildi. Kısa bir tereddüt sonrası kitaptan bir bölümü okuyarak karar verdim edinmeye.

Birçok yazardan önerilerle hazırlanan arka kapak, ve ön kapak tasarımı yine ilgi çekiciydi. Bence İthaki bu işi biliyor. Bastıkları kitapları elime aldığım an mutluluk kaplıyor içimi çünkü :)

Merak uyandırıcı bir konusu var Ağrı Dağı'nın. Zaten kitabın orjinal ismi "Ararat" Ermeni kültüründe, Yaradılış kitabında Nuh'un gemisinin karaya oturduğu dağdır Ararat. ("Gemi yedinci ayın on yedinci günü Ararat dağlarına oturdu" Yaradılış 8:4) Birçok araştırmacı da bu inanç doğrultusunda yaklaşık 200 yıldır bu konu üzerine çalışmalar yapıyor. Şu an için en taze olan bilgi Aralık 2017'ye ait. ABD merkezli birkaç araştırmacı gemi kalıntılarının Ağrı Dağı çevresinde olduğunu savunup, Türkiye'ye gelme planlarına hız kazandırdılar. E hâl böyleyken elimdeki kitabı daha çok merakla okudum.

Gelelim kitap konu ve yorumuma; konu yukarda da bahsettiğim gibi Nuh'un gemisi. "Kasım ayının son sabahında saat sekizi henüz geçmişken dağ sallanmaya başladı." Ağrı Dağı'nın zirvesine yapılan tırmanışta, dağda birden deprem başlar. Ve bu deprem, bir mağarayı ortaya çıkarır. Adam ve Meryem hem mağarayı görmeyi hem de yeni yazacakları kitapları için bu maceraya atılmayı çoktan göze almışlardır. Belki de dağda gerçekten Nuh'un Gemisi ile karşılaşacaklardır, kim bilir?

İşte böyle başlıyor ilk iki bölüm. Okumak isteyenlere de buraya bırakıyorum ilk bölüm linkini. ( http://www.ithaki.com.tr/urun/agri-dagi/ )
Gelelim benim yorumuma; ilk 100 sayfa aktı gitti demeliyim. Çok ilginç, merak uyandırıcı ve heyecanlı bir başlangıçla başbaşa bırakıyor okuyucuyu bu sayfalarda Golden. Sonra konu ilerlemeye ve her şey yerli yerine oturmaya başlıyor. Bir yerden sonra (bence 200'lere yaklaştıkça) olaylar tekrara düşüyor. Ancak yine de okumaktan alamıyorsunuz kendinizi. Çünkü bu kez ne olacağını bilmek istiyorsunuz. Gerilim var mı, evet çok az. Ama geriliyor muyuz, hayır. Daha iyilerini okumuş olmanın etkisi olmalı. Ancak konu güzel, anlatım akıcı ve birkaç kelime dışında yanlış yok kitapta. Benim gibi merak edenlere tavsiyemdir :)
424 syf.
·2 günde·7/10
Korku, gerilim tarzı kitapları sevenler için ideal bir kitap.
İlk başlarda kitap beni pek sarmadı ama daha sonra heyecanla okumaya başladım. Kitabın yarısına doğru sizi içine öyle bir alıyor ki yerinizden kıpırdayamıyacaksınız okurken. Emin olun.
İlk başlarda da sarmamasının sebebi de çok karakter var kim kimdi?, neydi bu biraz canınızı sıkabilir. Ama güzeldi. Heyecan var, sürükleyici ama korkunç mu hayır... Ama güzel...
456 syf.
·4 günde·9/10
Günümüz modern dünya da savaşın tanımı nedir? Ya da daha doğrusu nasıl savaşılır?
Kitap genel olarak bilim kurgu gibi dursa da yakın gelecekten spoiler veren bi havası var. Akıcı, sürükleyici bir romandan beklediğiniz her şey mevcut. Ara ara gerçeklikler, size acaba dedirten cümleler ya da böyle olsaydı nolurdu dedirten anlarla dolu bir solukta okunabilecek güzel bir roman.
320 syf.
·4 günde·7/10
Nereden gözüme çarptı, nasıl ilgimi çekti ben de anlayamadım, aniden oldu. Bir ara kitap satış sitesinde gezerken ismi dikkatimi çekti ve değerlendirmeye aldım. Ağrı Dağı, Türk hükümeti, yabancı yazar, bir de korku-gerilim olunca hemen satın aldım. Evet polisiye olsun, korku olsun bu türlerde yabancı yazarların, ülkemizle ilgili yaptıkları kurgular çok azdır. Bu da kitabı okumam için en büyük etkendi.

Yıllar önce hatırlayacağımız üzere, Nuh Peygambere, Allah tarafından bir uyarı adı altında ibretlik bir olayın vuku bulunacağı vahiy edilmiştir. Bunun üzerine Nuh aleyhisselam, bir avuç insan ve hayvanlardan birer çift olmak üzere, yaptığı gemisine tüm canlıları toparlamıştır. Ve büyük tufan tez vakitte gerçekleşip, tüm yeryüzü sular altında kalmıştır. Ve sadece Nuh'un gemisi ayakta kalmıştır. Olaydan sonra da geminin son hali Ağrı Dağı'nda, yerden yüzlerce metre yükselikte çakılı kalmıştır. Evet biz böyle biliyoruz tarihteki bu olayı. Ve günümüzde de bunun üzerine çalışmalar da vardır. Yazarımız da bu olaydan esinlenerek bir eser meydana getiriyor.

Abd ve diğer ülkelerden birkaç araştırmacı ve gözlemci, Türk Hükümeti'nin gözetiminde ve yine hükümetin tedarik ettiği rehberlerle birlikte Ağrı Dağı'na tırmanır. Gemiyi bulmak isteyen araştırmacılar esrarengiz olaylarla karşılaşır. Ve geçmişin laneti üzerlerine siner adeta. Korku ve çaresizlik dağın her tarafını kaplar.

İlk başlarda güzel bir giriş yaptım. Ortalarda da epey güzel geçti. Kurgu değişik olunca ve ülkemiz üzerinden servis edilince haylice memnun oldum. Korku vardı elbet ama beni pek tatmin etmedi. Özellikle son zamanlarda aynı olaylar devamlı süregeldi. Bu da beni sıktı. Spoiler olmaması adına, okuyunca anlaşılacaktır ne demek istediğim. Aslında bu kurguyu, korku- gerilim değil de, aksiyon-macera üzerine sunsaydı, daha güzel şeyler meydana gelebilirdi. Yine de ben beğendim. Yazarın öbür eserlerini okumamam için hiçbir sebep yok. Çünkü güzel eserleri de olabilir. Saygılar...
320 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Bana Stephen King dışında korku edebiyatı sevdirebilen bir yazarla daha karşılaşmadım. Ağrı Dağı, Christopher Golden'ın ilk okuduğum ve büyük bir ihtimalle de son okuyacağım romanı.

Romanın konusunun ülkemiz toprakları üzerinde geçmesi bir okuyucu olarak beni heyecanlandırırken, yazarın Türkiye ya da Türkler hakkında bilgi sahibi olmadığını görmek bir o kadar da sizi soğutuyor. Sadece bir Türk-Kürt ayrımını öğrenmiş, Allah’tan ona da çok değinmemiş. Roman tür olarak korku üzerine kurulu olsa da arkeolojiden yoksun olması yazarın en büyük eksikliği. Bu da okuyucuda gerçeklik algısının oluşmasını engelliyor. Korku ve gerilim yaratma konusunda da çok eksik kalmış. Diyaloglar felaket ötesi basit. Açıkçası verdiğim paraya çok acıdım. Yine de okumak isterseniz benimle irtibata geçin, ücretsiz veririm kitabı.
320 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Ağrı Dağı konu olarak güzeldi ancak kurguda ya da anlatım da bir sıkıntı vardı diye düşünüyorum ....Gerilim korku romanlarından tek farkı yer olarak Ağrı Dağın da geçmesi ve herkesin inanabileceği bir hikayenin zemini oluşturması ...Kitap çoğunlukla tahmin edilebilir bir şekilde devam ediyor ... Şaşırtıcı unsur hiç yok desem yeridir ... Zorlu hava koşullarında dağa tırmanış ve iniş için yaşanan mücadele,karakterlerin diyalogları iyiydi ... ama yeterli değildi ...Yada tasvirler yetersiz kaldı zira o soğuğu hissettiremedi ....
320 syf.
·4 günde·7/10
Okunabilir . Akıcı ve sade bir dil kullanılmıs . İnsanda acaba şimdi ne olacak hissi uyandırıyor . Sıkılmadan okudum ve kısa zamanda bitirdim . Sizlerede tavsiye ederim
320 syf.
·3 günde·Beğendi·3/10
Ağrı Dağı ve Nuhun Gemisi merakım yüzünden okudum. Çok beğendiğimi söyleyemem. Ama emek harcanmış. Biraz zorlama ile yaratılmış, efsaneye yeni bir yön vermeye çalışmış.
320 syf.
·Beğendi·10/10
AĞRI DAĞI / CHRISTIPHER GOLDEN
Ağrı’da şiddetli bir deprem sonucu meydana gelen çığ ile beraber ortaya çıkan esrarengiz bir gemi ve bunun Nuh’un Gemisi olduğuna dair türlü iddialar da bulunulur.Bununla birlikte maceracı bir çift olan Adam ile Meryem daha önce Ağrı Dağı’na tırmanırken dost edindikleri rehber sayesinde aldıkları haberle hemen yola koyulurlar.Ve yanlarında arkeologlar, akademisyenler, dağ rehberleri ve Türk hükümetinin görevlileriyle birlikte bu gizemli gemiyi bulmak için tırmanışa geçerler.Ulaştıkları mağarada onları dehşete düşüren bir olayla karşılaşırlar.Bir tabut ve içinde akıllara durgunluk veren bir ceset...
Ceseti inceledikçe altından bambaşka gizemlerle birlikte kötücül bir karanlığında yayıldığını ne yazık ki çok geç farkına varırlar.İlk önce iki kişinin mağarayı terketmesi üzerine ertesi gün iki kişinin daha ortadan kaybolması hele ki şiddetli tipi devam ederken bunun gerçekleşmesi herkesin aklına çok farklı fikirler getirir.Ölüm gibi cinayet gibi... Ve bu şüpheli düşünceler zehir gibi içlerine yayılır.Nitekim durum buysa içlerinden biri veya hepsi katil olabilir.Çünkü kötücül karanlığın kime musallat olacağını kimse bilemezdi.
•••
Yazacak çok şey var ama her şeyide anlatmak olmaz.Öncelikle sürükleyici, korkutucu ve gerilimi yüksek bir kitapla karşı karşıyayız.İlk başlar biraz ağır ilerledi gibi geldi ama bir noktadan sonra sayfaları takip edemez oldum.Her an tetikte okumak zorunda bırakan ve dikkat isteyen bir kurgusu var.Herkesten şüphe ettiren ve korkuyu içinize salan detaylarıyla çok sürükleyiciydi.Anlatımı akıcı ve sade olması nedeniyse sıkmıyor.Ama olaylar başta sakin ilerlediği için sakın vazgeçmeyin sonuna kadar gidin.Ve beni en çok sonu etkiledi.Böyle bir şey beklemiyordum.Ters köşesi oldukça şahaneydi.Korku gerilim seviyorsanız kesinlikle kaçırmayın, tavsiye ederim.
320 syf.
·5/10
Gece 1.00 civarı televizyonun başına geçip bir flim izlemek için kanalları dolaşırsınız da karşınıza saçma sapan seytan flimleri çıkar ya,işte elinizdeki kitap o mihvalde bir kitap.Baştan sona sacma sapan.Be mubarek bu kadar saçma sapan bir konuya ne diye güzelim Ağrı Dağı'nı ve Nuh'un gemisini karıştırdın.Ben cok daha nitelikli bir roman beklemistim hayal kırıklıği yaşadım.Ayrıca dil tökezliyor.Uslup akıcılıktan uzak.Boşa zaman geçirmek ısteyenler okuyabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christopher Golden
Unvan:
Yazar
Doğum:
15 Temmuz 1967

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 144 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 94 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.