Cihan Özdemir

Cihan Özdemir

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
125
Gösterim
"Atsız, her şeyden önce bir ülkü adamıdır. Onun birinci vasfı ülkücülüğüdür. Bütün faaliyet sahaları; tarihçiliği, edebiyat araştırıcılığı, romsncılığı gibi şairliği de, bağlı bulunduğu ülkünün mihveri etrafında döner."
"Unutulmamalı ki bir millet, ordusunu kaybederse büyük bir tehlikede, devletini kaybederse korkunç bir felakette, fakat dilini kaybederse ölümün kucağındadır."
Bir devletin yükselişinde, savaşa ve savaşçılara değer vermenin önemli bir rolü vardır. Ne zaman ki bu değerler küçümsenmeye başlar;bu duruma paralel olarak devlet de küçülme, gücünü yitirme sürecine girer. Öyleyse bir devlet için en uygun ve gerçekçi siyaset, savaş yönteminden vazgeçmemek ve saf kan savaşçılar yetiştirerek, bunlara değer vermektir.
"İktidar hırsıyla hareket edenler, hem kendilerine hem de kurumlarına zarar verirler;öte yandan, bu hırsını yenmiş kişilerin hizmet verdiği kurumlar ise gelişir, güçlenir ve yükselir."
"Buyursunlar... Bizim için savaş düğündür;
Din Arap'ın, hukuk sizin, harp Türklüğündür.
Açlar nasıl bir istekle koşarsa aşa
Türk eri de öyle gider kanlı savaşa

Hem karadan hem denizden ordular indir!
Çarpışalım, en doğru söz süngülerindir
Kalem, fırça, mermer nedir? Birer oyuncak
Şaheserler süngüyle yazılır ancak! "
Dalkavuklar Gecesi adlı kısa hiciv romanının şahıs kadrosunda ki Başkumandan Tutaşil, Bilgin İkeznini, eski bir hakim olan Kahin Şilka ve onun karısı Tubişka ile oğlu Murya hariç, bütün Roman kişileri, romanın adınında işaret ettiği gibi, dalkavuk tiplerdir. Filozof ilanasam, Cüce İrdas(şair), Hekimbaşı Ziza, Vezir Pilga, Vezir Nidiba, Rahip İduskam, Hekim Tesen ve Yaveri Sabba'dan oluşan grubun ortak özellikleri ;yalancı, din istismarcısı, mesleki açıdan onursuz, ayyaş, aptal, yozlaşmış, sorumsuz, çıkarcı, zevk ve şehvetperest, keyfi davranışlı, adam kayırmacı, bencil, vefasız ve kralın dalkavuğu olmalarıdır.
"Türklerin cinsi ahlakları da yüksekti. Yuva, aile ve zevce muhterem tutulurdu. Evli bir kadına taaruzun cezası idamdı. Kadın hürdü. Kocası uzak yolculuğa gitmiş bile olsa, eve gelen yabancı erkeği konuklardı. Kendisine saygı gözüyle bakıldığı için bundan bir kötülükte doğmazdı. Hala Anadolu yörüklerinde ve Türkmenlerinde, Türkistan göçebelerinde bu adet vardır. "
Kıskançtır, önyargılıdır,yalancıdır,bayağıdır;kendisini güçlü hissettiğinde kaba, gerçek güçlü karşısında ise acizdir.
Bütün semavi dinlerin "kutsal mekanları" (Mescidi Aksa, Kabe vb.) olduğu bilinmektedir. Atsız Türkçülüğünün kutsal mekanı ise, Tanrı dağıdır. Orası, hem Tanrı'nın tecelli yeri, hem de"uçmağa giden ruhların" Tanrı huzurunda buluştukları sembolik bir mekandır. Bozkurtların Ölümü'nün sonunda Vey ırmağı kenarında "Türklük için" can veren Kür Şad ve arkadaşlarının ruhları, Tanrı dağına uçarlar ve orada, başlarında Alp Er Tunga' nın bulunduğu, kendilerini bekleyen ruhlar topluluğuna karışırlar.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.