Claire Legrand

Claire Legrand

Yazar
8.6/10
24 Kişi
·
41
Okunma
·
5
Beğeni
·
172
Gösterim
“Ne karanlıktan korkuyorum
Ne de geceden
Savaşıma yardım etmeleri için
Yardım istiyorum gölgelerden”
Claire Legrand
Sayfa 321 - Gölge Ritüeli
"Yedi aziz güçlerini birleştirdi, Dip Dünya'ya rüzgar ve su, metal ve ateş, gölge ve toprak ile bir kapı açtı. Azizlerin sonuncusu Aziz Katell, güneşle aydınlanan alevli kılıcını savurduğunda, melekler çığlıklar atarak sonsuz karanlığa düştüler."
"Parlak Aziz Marzana adına," diye mırıldandı Tal, "Bu duamızı alevlere sunuyoruz, empirium yakarışımızı duysun ve bize güç bahşetsin: Ömürsüz alev, ne öfkeyle ne de coşkuyla parla. Saf ve doğru yan, temiz ve parlak yan.
Geçit düşecek. Melekler dönecek ve dünyaya yıkım getirecekler. Zamanın geldiğini biri kan, diğeri ışık olan iki insan kraliçenin doğumuyla anlayacaksınız. Biri dünyayı kurtaracak güce sahip olacak. Diğeri dünyayı yok edecek. İki kraliçe yükselecek. Yedinin gücünü taşıyacaklar. Kaderinizi ellerinde tutacaklar. İki kraliçe yükselecek.
“Bazıları son dakikalarında
Kraliçenin korktuğunu söyler,
Oysa ben olsam onun sadece,
Öfkeli olduğunu düşünürdüm”
Empirium her canlının içindedir ve her canlı empirium'un bir parçasıdır. Onun gücü sadece eti kemiğe, kökü toprağa, yıldızı gökyüzüne değil, aynı zamanda yolu yola, şehri şehre bağlar.
Ve anı diğer ana.
Eliana "Maskeni çıkar," diye emretti.
Adam söyleneni yaptı ve elinden gelen en sert gülümseme ile baktı. "Kâbus," diye mırıldandı adam, nefesi kızın yanaklarındaydı. "Sadece bir histir, kolaylıkla bastırılabilir. Ama kurtların dişi vardır, tatlım."
704 syf.
·Beğendi·10/10
Destansı anlatıma sahip muhteşem bir kitap. O kadar heyecanlı ilerliyor sayfalar akıp gidiyor. Her sayfada bizi şaşırtacak birşey bulmak mümkün. Geçmiş ve gelecek aynı ilerliyor kitapta. Sayfalar ilerledikçe taşlar yerine oturuyor. Bu fantastik dünyaya adım atmak muhteşem bir duygu. Kan kraliçesi ve güneş kraliçesi. Dilerim üçüncü kitap bizleri çok bekletmeden gelir
Her insan hata yapar kitapta şahit olduğumuz olay Audric’in bir anlık öfkeyle ağzından çıkan sözler sonucu yıkımın başlaması. Eliana’yı kaybetti.
560 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Günaydın hayırlı haftalar dostlar nasılsınız? Çok merak ettiğim @salon Empirium Üçlemesi'nin ilk kitabı olan Öfkelidoğan'ın yorumuyla geldim. Bu kitabı bana hediye ederek okumama vesile olan canım Fatmamm 'a çok teşekkür ederim
.
"Geçit düşecek. Melekler dönecek ve dünyaya yıkım getirecekler. Zamanın geldiğini biri kan, diğeri ışık olan iki insan Kraliçenin doğumuyla anlayacaksınız. Biri dünyayı kurtaracak güce sahip olacak. Diğeri dünyayı yok edecek. İki Kraliçe yükselecek. Yedinin gücünü taşıyacaklar. Kaderinizi ellerinde tutacaklar. İki Kraliçe yükselecek. "
.
Fantastik kitap severlerin çok seveceği bir kitaptı Öfkelidoğan... İlk sayfadan, son sayfaya kadar müthiş bir aksiyon barındırarak merakla okumamı sağladı. Başta karekterleri karıştırsam da gecikmeden karakterler ve kitaba hakim oldum. Okumadım yaşadım. Efenim kitap Empirium adında bir güçten bahsediyor. "Empirium her canlının içindedir ve her canlı empirium'un bir parçasıdır." deniyor. Büyü ve elementler o dünyaya hakim. Güneşeğiren, Rüzgaruçuran, Ateşyakan, Gölgedöken, Suişleyen, Demirdöven, Yersarsan, Tayf, Sürünen gibi bir çok güç var. Sadece iki insan Kraliçe tüm elementlere hükmediyor.
1000 sene arayla yaşayan iki insan Kraliçe
Rielle ve Eliana... Bölümler bu iki kadın karakter arasında anlatılıyor. Melekler eski çağda azizler tarafından Dip Dünya'ya bir geçide hapsedilmiş ve oradan çıkıp insanlarla yapılacak savaşla Kan Kraliçesi'nin yükselmesini bekliyorlar.
Konusu, yazarın akıcı anlatımı ve adrenalin muhteşem duygular bıraktı. Diğer iki kitabı çok merak ettim. Fantastik kitap okumayı seviyorsanız mutlaka okuyun tavsiyemdir...
560 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Kitabı bitireli neredeyse bir hafta oldu ancak yoğunluktan yorumumu ancak yapabildim. O yüzden hem Kasım sonu hem Aralık başı kitabım oluyor kendileri
Kitabın içeriğinden fazla bahsetmeyeceğim. Kitap iki ana kadın karakter tarafından işleniyor. Hem Rielle hem de Eliana tarafından gelişmeleri okuyoruz. Kitabın yorumlarına baktım hep olumlu güzel yorumlar vardı. Yalnız ben tamamen karışık hissediyorum. Başta konuya girmekte zorlandım. Ama sonradan olayı az çok kavradım. Kitap okuttu yani ama benim okuduğum türe biraz uzak olması nedeniyle mi bilemeyeceğim pek ısınamadım kitaba
524 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Her epik fantastik eserde olduğu gibi başlarda okumakta ve karakterlere, olaylara alışmakta zorluk çekiyorsunuz. Ancak sonrası su gibi akıp geçiyor.Kitaptaki heyecan asla son bulmuyor. Sabahın köründe dersim olmasına karşın sabahlayarak kitabı bitirdim, çünkü sonlara doğru asla elinizden bırakamıyorsunuz.

Kitap bölümlere ayrılmış ve bir bölüm Rielle, bir bölüm Eliana karakterine odaklandığını görüyoruz.
Elementler, güç elementleri, melekler, krallar, kraliçeler, büyü, aşk... Bu kitapta her şey var.
Karakterler açısından oldukça güçlü bir kadro karşımızda ve en sevdiğim kısmıysa olayların baş kahramanlarının iki kadın olması. Güçlü kadın karakterleri olan kitapları her zaman daha fazla sevmişimdir. Kitapta bana istediğimi tam olarak verdi.
Yazarın yarattığı dünya gerçekten kusursuz, serinin tamamlamasını heyecanla bekliyorum çünkü kafamda o kadar çok soru işareti var ki. Yazar merak uyandırmayı çok iyi biliyor gerçekten. Ve siz fantastik kitapseverler, bu kitabı okumazsanız gerçekten çok şey kaçıracaksınız
704 syf.
·Beğendi·8/10
Bu seri daha fazla ilgiyi hak ediyor. Yazarın anlatımı gerçekten harika, dili kullanımı güzel. Kitabın dili biraz ağır, çokça betimlemeler var ama bu kitabın akıcılığını çok fazla etkilemiyor- kitap 700 küsür sayfa yoksa okuyamazdık zaten :d -. Kitabın başları bana biraz sıkıcı geldi - ben biraz fazla aksiyon ve drama sevenlerdenim - ancak kitap ilerledikçe hikaye akmaya başlıyor ve aradığımız aksiyon dolu ve romantik sahnelere kavuşuyoruz. Kitabın sonu resmen bitirdi beni -spoi yok okuyuverin- Üçüncü kitap umarım bir an önce çevrilir. Çözümlenmesi gereken olayları hatırladıkça içim hopluyor. Bir de kitapta her bölüm farklı bir karakterin ağzından okuyoruz ancak yazarımız bu bölümleri kısa kısa yazmış, bu nedenle tam olayların içine girecekken farklı bir karaktere geçmek işi bozuyor. Bunun dışında kitap harika.
560 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Bu kitabı kısaca şu şekilde yorumlayacağım; ''MUHTEŞEM!''
Gerçekten okuduğum en en iyi fantastik genç epik kitaplarından biri. İlk bölümden son bölüme kadar bitmeyen bir aksiyon hakim. Öfkelidoğan Empirium üçlemesinin ilk kitabı. Uzun süredir takip ettiğim, çok büyük bir beklentiyle aldığım ve beklentilerimin üst seviyelerinde çıkan ender kitaplardan. 1000 yıl arayla iki farklı bölümden oluşuyor. kitap iki ana karakter gözünden anlatılıyor. Rielle ve Eliana... İkisi hakkında bir kehanet var; ''İki kraliçe yükselecek. Biri kandan. Diğeri ışıktan.'' karakterlere değinmeden kısaca kitaptan bahsedeyim. Kitap büyü ve elementler ilgili. Empirium adında bir güç var. Bu güç sayesinde insanlar; '' Güneş, hava, ateş, gölge, su, metal ve toprak elementlerinden birini bükebiliyor. Lakin bu iki insan kraliçe tüm bu elementleri bükme yeteneğine sahip. Ah nasıl muhteşem!!!! Lakin tek tehlikeli tarafı; geçmişte yaşanan melek savaşlarında melekler azizler tarafından büyük yıkıma uğrayıp bir geçite hapsediliyorlar. Tekrar melekler ve insanlar arasında çıkacak savaşı sabırsızlıkla bekliyorlar. Bu iki insan kraliçe meleklerle olan savaş için hazırlanıyor. Hem o süreci hem de kan kraliçesinin yükselişini, güneş kraliçesinin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. Bu süreçte geçen aksiyon adrenalin damarlarımı kabarttı. Kendimi resmen kitabın içinde hissettim :) Yazarın hayal dünyası çok geniş anlatım dili çok akıcıydı. Claire artık favori yazarlarımdan biri. Umarım salon yayınları tüm kitaplarını basar :)
Karakterlere gelince; Rielle ve Eliana baş karakterler. İkisi de çok güçlü kadın karakter. Yaşasın Feminizm hahahaha :) Rielle'nin yakın arkadaşı Ludivine' nasıl sevdim. Audric ise Rielle'yi geri dönülemez bir şekilde seviyor ki. Eliana'nın dünyasında; Simon namıdeğer; ''Kurt'' of of. Zekasına ve sivri diline bayıldım! Remy ve Navy ise o kadar akıllı iki masal anlatıcısı ki... Ve Corien; ''Allah seni kahretsin'' hahahaha başka bir şey diyemiyorum. Çok konuştum. Kesinlikle alın, okuyun ve kütüphanenizde bulundurun diyorum. İyi günler.
Çok büyük hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim kitap ile ilgili. Yazarın çok büyük bir teknik hatası var, üç sayfada bir karakter değiştirmek. Bu cidden o kadar büyük bir problem ki, kendimi yerlere atasım geldi. Asla bir karaktere ya da akışa odaklanamadım. Tam karakter bir şeyler yaşıyor, hadi başladı diyoruz pat bölüm kesiliyor diğer karaktere geçiyor. Bu sefer diğerine alıştım derken aynısı tekrar yaşanıyor. Bölümler aşırı kısa ve hızlı geçişli. Yani mesela Rielle hastanede uyanıyor, konsey toplantısı olduğunu öğreniyor ve o noktada hikaye kesilip diğer karaktere geçiyor. Bölümler kendi başına doluluk taşımıyor. Bu da sizin kitaba ve özellikle olaylara adapte olmanızı zorlaştırıyor. Ben ne mi yaptım? Baktım kitabı bu şekilde sonlandıramayacağım. Kitabı ikiye böldüm. Rielle’in hikayesini bitirdim şimdi diğerine başlayacağım. Diğer türlü mümkün değildi kitabı bitirebilmem. Cidden sinir krizi geçirme sebebiydi çünkü benim üç dört sayfalık bölümler.

Bu şekilde olunca da bölümler daha hızlı geldi. Yani betimleme ve detaylar açısından yetersiz geldi. Rielle’in sınavları gerçekten zekice ve güzeldi fakat aşırı oldu bitti şeklindeydi. Araya diğer hikayeler girmeyince bu hissi verdi. Her bölümde bir sınav şeklinde ilerledi ki neredeyse aralarda başka hiçbir şey yaşanmadı. Mesela bu bölüm demir sınavı, arkayı çeviriyorsun su sınavı, tekrar çevir gölge sınavı. Yazar adeta taslak halinde yazmış kitabı. Bölümler, asıl bölümlerin özeti gibi. Güzel ve aksiyonlu mu? Evet. Tavsiye eder miyim? Bilemem. Ben şu durumuna rağmen nötrüm hikayeye karşı. Potansiyeli ve gidişatı gerçekten iyi fakat bir şeyler eksik gibi. Derinliği yok sanki. Keşke yazar bir kitabı ikiye bölseydi. Ayrı ayrı yazsaydı dedirtti. Bir o bir bu derken kurguyu harcamı sanki.
560 syf.
·Beğendi·9/10
Allahım!! Bu kitabı size şiddetle öneriyorum. Uzun süredir kurgusu bu kadar iyi planlanmış bir kitap okumadım! Empirium serisi bir üçleme; ÖkeliDoğan, KralKatili ve LightBringer. Üçüncü kitabın henüz çevirisi yok maalesef. İkinci kitabın çevirisi de yeni tamamlandı zaten. GoodReads’te puanı bence çok düşük 3,83. Ama kitap benim için tam bir ef-sa-ne. Kalın bi kitap olmasından korkmayın. Ben kalın kitap okumaktan nefret ederim ama bu kitapta boş yazılan bir bölüm yok. Kitabın özentinden bahsetmiyorum ama şunu söyleyim, Kitap büyük bir soru işaretiyle başlıyor ve aynı şekilde başka sorularla da devam ediyor. Siz sayfa sayfa o soruların cevaplarına ulaşıyorsunuz, daha doğrusu ulaştığınızı sanıyorsunuz! Ama kitabın son sayfasını çevirdiğinizde o merak ettiğiniz soruya asla cevap bulamıyorsunuz. :) Şahsen ben tam olarak bunu yaşadım. Ama kitap okuyucuyu o kadar iyi idare ediyor ki: diğer soruların cevaplarını veriyor alttan alttan, asıl cevabı vermiyor. Abi baya iyi! :) Hatta kitap hakkında bir teorim bile var! (bunu spoi kısmında söyliycem.) Ve tabiki gün geçmiyor ki deli dehşet beğendiğim bir kitabı daha eleştirmeyeyim :))
Okuyacakların dikkatine:

1. Kitabın ilk 80 sayfasınız kesinlikle anlamıyorsunuz. Korkmayın geçecek.
2. İlk olarak kitabın çevirmenine bakmadım ama bir kitap ancak bu kadar kötü çevirilir! Hatta kitaba başladım ve keşke türkçe okumasaydım bile dedirtti bana. Kesinlikle teknik bir hata. Türkçe de kişi zamirleri İngilizcedeki gibi cinsiyeti belli etmediği için (mesela o. O kim kız mı erkek mi?) bi kere diyalogların çoğunda kimin ne dediğini anlamıyorsunuz.
3. Karakterlerin kız mı erkek mi olduğunu da anlamıyorsunuz. Çünkü isimler çok değişik. Bu aslında çok güzel bir şey sonuçta kaç tane Gandalf veya Dumbledore ismiyle karşılaştınız? İsimlerin rastlanabilir olmaması sizi hikayedeki dünyaya daha çok çekiyor ama sıkıntı şu yazarın karakterin fiziki özelliklerinden bahsetmemesi ve çevirmenin sürekli ‘O’ diye çevirmesinden ötürü karakterlerin cinsiyetini baya sonra öğreniyorsunuz. Bu baya bi rahatsız edici.
4. Kitabın anlatımı biraz farklı. Zaten arka kapaktan da anlaşılacağı üzere aslında kitapta iki ana karakter var ve kitap bu iki ana karakterin ağzından da hikayeyi anlatıyor. Karakterimiz Rielle geçmişi Eliana ise geleceği anlatıyor. Birde kitabın ilk chapter’ında geçmiş zamanın (yani Rielle’nin zamanının) sonunda neler yaşandığını anlatıyor. (John Wick gibi düşünün: filmin son sahnesi ilk başta veriliyor ve hikayenin oraya kadar nasıl verildiği anlatılıyor.) Dünyasını, karakterlerini ve olayını bilmediğiniz hikayenin sonununu okumak; bu kim, ne alaka, o ne demek dedirtiyor. Ama dediğim gibi 80 sayfa sonra alışıyorsunuz.
5. Yine burada da element bükücülere saçma sapan isimler verilmiş, tıpkı Hava Uyanıyor’da olduğu gibi (suakıtan, demirbüken, yersarsan) ki ben gerçekten bundan nefret ediyorum!

BURASI SPOİLER İÇERİR!

Kitabın arka kapağında bir Işık Kraliçesi bir de Kan Kraliçesi olduğunu, Kan Kraliçesinin kötü Işık Kraliçesinin ise kurtarıcı olduğu söyleniyor. Ve kitap Kan Kraliçesinin Rielle olduğu, Işık Kraliçesinin ise Eliana olacağı söylüyor ama bence kitap ters köşeye yatırmayı burada yapacak ve asıl Kan Kraliçesi Eliana çıkacak. Bunun sebeplerini uzun uzun anlatabilirim’ neden böyle bi düşüncem olduğunu bahsedebilirim ama burada olmaz. :):)
704 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kral Katili |4/5|
Modern fantastik kitap serileri arasında feminist fantastik kitap serisi olarak anılan ve kendine öyle yer bulan Empirium üçlemesinin ikinci kitabı olan Kral Katili, 2020’de okuduğum en uzun kitaplardan biri olabilir. Henüz yılın daha dördüncü ayındayız ama öyle bir hisse kapıldım. Su gibi aktı, uzun olduğunu hiç hissetmedim gibi yorumlar da yapamayacağım sayfa sayısının yüksekliğini gerçekten de hissettim.
Empirium üçlemesinden kısaca bahsetmek gerekirse; iki kadın karakteri odak noktasına alan ve paralel bir anlatım ile bize farklı zamanlardaki iki karakterin macerasını anlatan bir seri. Bir tarafta büyülerin yoğunlukta olduğu Rielle’nin, diğer tarafta ise makinelerin ve tüfeklerin yoğunlukta olduğu ve büyüye batıl inanç gözüyle bakılan Eliana’nın tarafı var.
İlk kitap olan Öfkelidoğan’ın kaldığı yerden devam eden kitap, bizi uzun bir maceraya sürüklüyor. Ancak, bu kadar uzun uzun anlatılacak ne vardı kitapta, bence yoktu. Ben seriyi seviyorum, yaratılan dünyayı da seviyorum. Yalnızca daha kısa bir sürede anlatılabilirdi bence bu kitapta yaşananlar. Yazar’ın sayfalarına kıyamadığını düşündüm. Belki de bu kıyılmış halidir, o zaman belki de şükretmeliyim. Üçüncü kitap bundan daha uzun olmaz umarım.
Elbette iki farklı zaman dilimini anlattığı için çok da kısa olmasını bekleyemeyiz ama yaşanılan maceraların da sayfa sayısını karşılaması gerektiğini düşünüyorum. Grisha üçlemesinde de aynı şey başıma gelmişti. İkinci kitap ilk kitaba göre daha ‘doldurma’ (filler) idi. Ha ama bu Grisha üçlemesinden çok daha iyi bir üçleme, üçüncü kitabı bilmiyorum gerçi ama üçüncü kitap çok rezil olmadığı sürece Grisha’dan daha iyi olacaktır.
Yazarın anlatımı etkileyici, kitapta gerçekleşen bir olayı size olduğundan daha etkileyici bir şekilde anlatmayı başarmış. Sizi içine çekmek konusunda başarılı ve ileriki bölümlerde neler olacağını merak ettirme konusunda da iyi. Bana kalırsa ben ilk kitap kadar sevemedim. Aslında dünyayı tanımaya devam ediyoruz ve yazar bize yeni şeyler gösteriyor ama kıyasladığımda bence ilk kitap, hem yaşananlar açısından hem de verdiği etki açısından daha başarılı bir eserdi.
Yine de kitaba beş üzerinden dört puan verdiğime dikkat etmenizi isterim. Yani evet, bence alınıp keyifle okunabilecek bir fantastik eser. Ha, feminist fantastik eser demeli miyiz bilmiyorum. Ana karakterlerin kadın olması ve ‘bana kimse ne yapacağımı söylemez’ cümlesinin sürekli söylenmesi dışında bir feminist tarafı yok. Ki feministlik de bundan ibaret bir şey değil. Güçlü kadın karakterlerin olduğu bir eser diyebiliriz ama feminist fantastik sayılmaz bence.
Üçüncü kitabın ilk kitap kadar iyi olmasını umuyorum. Kitabı okuduğuma pişman değilim ama galiba beklentilerimi daha iyi şekillendirmem gerekiyordu.
Güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 41 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 46 okur okuyacak.