Conrad Kottak

Conrad Kottak

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
2
Beğeni
·
143
Gösterim
Adı:
Conrad Kottak
Tam adı:
Conrad Phillip Kottak
Unvan:
ABD'li Antropolog ve Yazar
Doğum:
Atlanta, Georgia, ABD, 6 Ekim 1942
İnsanlık durumunun bütününü inceler: geçmiş, bugün ve gelecek, toplum dil ve kültür. İnsanlar toplumu -gruplar halinde örgütlü yaşam- öbür hayvanlarla paylaşırlar. Ancak kültür, insana özgüdür. Kültürler, kendilerine tabi insanların inanç ve davranışlarını yöneten ve öğrenme aracılığıyla aktarılan gelenek ve adetlerdir.
Conrad Kottak
Sayfa 5 - Ütopya Yayınları
Kültürel değişimin hızı, özellikle son 10.000 yıl içinde artmıştır. Milyonlarca yıl boyunca, doğanın sunduklarının avlanması ve toplanması - avcı-toplayıcılık- hominid geçimin tek temeli olagelmişti. Oysa 10.000-12.000 yıl önce Orta Doğu'da başlayan besin üretiminin (bitkilerin ekimi ve hayvanların evcilleştirilmesi) birçok bölgede avcı-toplayıcılığın yerini alması yalnızca bin yıl içinde gerçekleşti. İnsanlar, yalnızca doğanın sunduklarını almak yerine kendi ürünlerini ve hayvanları yetiştirerek besinlerini üretmeye başladılar.
Conrad Kottak
Sayfa 6 - Ütopya Yayınları
İnsanlar dünyanın en uyarlanabilir hayvanlarıdır. Güney Amerika Andlarında, insanlar deniz seviyesinden 3600 metre yükseklikte kurulmuş köylerde uyanıp, kalay madenlerinde çalışmak üzere her gün 500 metre daha tırmanmaktadırlar. Avustralya çöllerinde kabileler hayvanlara tapınıp felsefe tartışırlar. Tropikal ormanlarda insanlar sıtmayla yaşamaya alışmışlardır.
Conrad Kottak
Sayfa 4 - Ütopya Yayınları
Kültürel gelenekler uygun ve uygunsuz davranışlara ilişkin, kuşaklar boyunca geliştirilmiş adet ve görüşleri de kapsarlar. Kültürel gelenekler 'Şeyleri nasıl yapmalıyız?' 'Dünyayı nasıl yorumlamalıyız?' 'Doğruyla yanlışı nasıl ayırt etmeliyiz?' gibi soruları yanıtlarlar. Kültür, verili bir toplumun davranış ve düşüncesinde tutarlılıklar sağlar.
Conrad Kottak
Sayfa 5 - Ütopya Yayınları
İnsan uyarlanması (organizmaların çevresel gerilimlerle başa çıkma süreci) kültürle biyoloji arasında karşılıklı etkileşimi içerir. Bir örnek olarak, insanların düşük oksijen basıncıyla baş etmesinin dört tarzını düşünelim. Oksijen maskeleriyle donatılmış basınçlı uçak kabinleri kültürel (teknolojik) uyarlanmadır. Peru yaylalarında yaşayan yerlilerin, basıncın düşük olduğu yükseltilerde yaşama konusunda genetik avantajlara sahip oldukları görülmektedir. Ne ki, insanın yükseltilere uyarlanması kültür ve genlerle sınırlı değildir. Yüksek bir bölgede yetişmiş insanlar buralarda, genetik olarak kendilerine benzemekle birlikte, farklı yerlerde yetişmiş kişilere göre fizyolojik bakımdan daha etkindirler. İnsanın biyolojik esnekliği (değişme yeteneği) büyüme ve gelişme süresince böylesi uzun erimli fizyolojik uyarlanmaya olanak sağlar. Aynı zamanda dolayımsız fizyolojik uyarlanma yetimiz de vardır. Dolayısıyla yükseltilere giden alçak bölge sakinleri hemen solunumlarını sıklaştırır, deniz seviyesindekinin iki katına çıkartırlar. Sık soluma atardamar ve ciğerlerdeki oksijen miktarını artırır ve nabız atışı da hızlandığından kan dokulara daha hızlı ulaşır. Tüm bu çeşitlenmiş uyumsal tepkiler -kültürel ve biyolojik, iradi ve iradedışı, bilinçli ve bilinçdışı- tek bir hedefe yönelmektedir: insan organizmasındaki oksijen miktarını artırmak.
Conrad Kottak
Sayfa 5 - Ütopya Yayınları
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Conrad Kottak
Tam adı:
Conrad Phillip Kottak
Unvan:
ABD'li Antropolog ve Yazar
Doğum:
Atlanta, Georgia, ABD, 6 Ekim 1942

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.