Corban Addison

Corban Addison

Yazar
8.6/10
32 Kişi
·
99
Okunma
·
3
Beğeni
·
501
Gösterim
Adı:
Corban Addison
Unvan:
Yazar
Corban Addison, Virginia Üniversitesi ve California Polytechnic State University, San Luis Obispo hukuk ve mühendislik derecelerine sahiptir. On beş yaşındayken yazmaya başladı. İlk eserleri çoğunlukla deneme, yansımalar ve seyahatnameler, ama onun gerçek aşkı kurgu idi.
Yurt dışından yayınlanmış üç romanı bulunmaktadır. İki romanı (Güneşin Kızları -Feniks Kitap, 2013, Kızgın Kum Bahçesi - Feniks Kitap, 2015) ülkemizde de yayınlanmıştır.
"Cesur bir kadınsın. Buna hayranım. Ancak eğer çevrendeki insanlara güvenemezsen dünyadaki hiçbir önlem işe yaramaz."
Corban Addison
Sayfa 224 - FENIKS KİTAP
Bir süre sonra Joseph, "Seninle ilk tanıştığımda kibirli biri olduğunu düşünmüştüm, " dedi. "Şimdi anlıyorum ki seni yönlendiren kibir değil, tutku."
Corban Addison
Sayfa 317 - FENIKS KİTAP
479 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
KIZGIN KUM BAHÇESİ beni etkileyen ender kitaplardan bir tanesidir. Kitapta down sendromlu bir kız çocuğunun başından geçen olaylar anlatılıyor. Annesinin ölümünden sonra telaffuz etmek istemediğim bir olayla karşılaşıyor ve bu olayda zoe adında bir avukat tarafından sahip çıkılıyor. Kitap, hukuk sisteminin kişilere göre nasıl değişebildiğini ve bu uğurda verilen mücadeleyi anlatıyor yer yer sinirleniyor yer yer üzülüyor kimi zaman gözlerinizden yaş damlıyor. Kitabın yazarına çok teşekkür ediyorum bu kitabı bizlere kazandırdığı için.
479 syf.
·8 günde·10/10 puan
Kitabın arka sayfalarında yer alan yazarın notu kısmından alıntıdır;
Bir zamanlar imkansızmış gibi gelen AIDS hastalığının olmadığı bir gelecek artık hayal değildir. Ama bu, zengin ulusların yardımı sürdürme konusunda karalı bir duruşları olmadan gerçekleşemez.

Bu kitabın ana konusu olmasa da verilen yan konulardan biriydi ve yazarın bunu ustalıkla işleyişine hayran oldum. Çoğu insanın dünyadaki kötülüklere gözünü kapaması ve arkasını dönmesi artık olağan karşılanıyor. Bunu hepimiz yapıyoruz. Hayat gailesi içinde geçen günlerimizde başkalarına yardım etmek için zaman ya da kaynak ayırmak çoğumuzun umursadığı bir şey değil. Bizim bazı lüksler için ayırdığımız basit şeyler, dünyanın başka bir köşesinde bir insanın bir gün daha karnını doyurup hayatta kalması demek. Ki bu en basit ihtiyaç. Sağlık gibi birçok alan es geçiliyor. Bunu görmezden gelmeyi kesmeliyiz artık. Bu kitap tam da bunu gösteriyor okuyucuya.
Kitabın ana konusuna gelirsek down sendromlu küçük bir kızın tecavüze uğraması ve onun adalet önünde hakkını savunmasına yardımcı olan bir grup insanın çevresinde geçiyor hikaye. Güzel bir kurgu, hikaye inanılmaz zengin. Yazar okuyanın her yönden taktirini kazanmayı başaracak kadar donanımlı. Bunu kitabı okurken hissetmemek mümkün değil.
Kitapta pek çok şey bulacaksınız. Daha çok hatırlamamız ve daha çok hayatımıza katmamız gereken şeyleri... Adalet, insanlık, iyilik gibi...
463 syf.
·8/10 puan
Bazen elinize bir kitap alırsınız; yemeyi, içmeyi hatta uyumayı unutursunuz. İşte bu kitap öyle bir kitap oldu benim için. Okurken kah duygusallaştım, kah kadere isyan edip bu kadar da olmaz dedim, kah sevinip heyecanlandım. .
Özellikle roman ve hikaye okurken beni içine çeken kitapları çok seviyorum. Bilimkurgu, fantastik, distopya bunları da okuyorum ama; bu kitapta olduğu gibi gerçekçi hikayeler her zaman için öncelikli tercihim.
Gelelim kitabımıza. @fenikskitap ndan çıkan Corban Addıson'un yazmış olduğu GÜNEŞİN KIZLARI. .
Ahalya ve Sita; biri henüz 17 diğeri ise 15 yaşında olan iki kız kardeş. Varlıklı ve eğitimlerine önem verilen, sevgi dolu bir ailenin iyi eğitim alan, dini ve kültürel değerleri verilen iki genç kız-çocuk. Endonezya'da olan depremin ardından oluşan dev dalgalar ailelerini ve evlerini yutuyor. İki kardeş birbirlerine sıkı sıkı tutunarak eğitim gördükleri manastıra sığınma amacıyla yola çıkıyorlar. Ve bu yolculuktan itibaren acı gerçekler bir bir başlarına gelmeye başlıyor. Çocuk ve kadın ticareti, fuhuş, porno, uyuşturucu kaçakçılığı, çocuk işçiliği vs vs.
Thomas idealleri olan bir hukukçu. Bir firmada avukat olarak çalışıyor ve babası gibi yargıç olmak istiyor. Çalıştığı şirketin eşi tarafından tasvip edilmemesi ve küçük kızlarının ölümünden sonra aralarındaki ilişki bozuluyor ve aslen Hindistan'lı olan eşi onu bırakıp ailesinin yanına Hindistan'a dönüyor. Thomas çalıştığı şirket tarafından haksızlığa uğrayarak uzaklaştırılıyor. CASE adlı bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü görev alarak Bombay'a gidiyor. Hindistan'in acı gerçeklerinden olan fuhuş ve kız çocuklarına fuhuş yaptıranlara karşı çalışan ve çocukların rehabilitesi için çalışan bu ekipte aktif olarak görev alıyor. Ayrı düşen Ahalya ve Sita kardeşleri biraraya getirebilmek için kardeşlerden birinin peşine düşerek önce Fransa'ya sonra Amerika'ya kadar gider.
.
✓Thonas başarılı olup kardeşleri biraraya getirebilecek mi?
✓Eşi ile arası düzelebilecek mi?
İşte bu soruların cevabını alabilmek için buyrun okuyun?
479 syf.
·6 günde·Beğendi
Kitabı okurken çok etkilendim ve incelemeyi hak ettiğini düşündüm.
Kitapta Zambiya'nın fakir bir bölgesin de yaşayan Down Sendromlu Kuyeya'nın tecavüze uğraması ve avukat olan Zoe ile polis memuru Josaph'in suçlu arayışı anlatılıyor. Suçluyu kolay bulsalar da adaleti kendilerine çevirmeleri hayli zaman alıyor.
Kitap kurgu olsa da Afrika da yaşanan gerçekleri ele alıyor. Tecavüze uğrayan kız çocukları, suçluların bulunamadığı için cezasız kalanlar, yoksulluk, çaresizlik çok güzel işlenmiş. Akıcı olduğu kadar üzücü de. Okurken ağlatan kitaplardan.
Hak ettiği kitleye ulaşamamış olsa da okuyanlar tarafından çok seviliyor. Okumaya değer.
463 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Güneşin kızları yorumu ile geldim bugün karşınıza.Beni derinden sarsan gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulanmış ama sizlerin suratına kadın ticaretinin gerçekliğini çarpan kitaplardan biri.
.
Hindistan yaşanan Tsunami felaketi sonucu ailesini yitiren Ahalya ve Sita'nın tek kurtuluşları okudukları okula ulaşmaktı ama zorlu ve uzun yolculuk vardı önlerinde.Bu zorluklardan en kötüsü pis zihniyetli aşağık insanların tuzağına düşmekti. Kadın ticareti yapan insanların ellerine düşmüşlerdi ve onların ordan kurtulmasını sağlayacak kişi Washington da avukatlık yapan Thomas Clarke di.Yolları nasıl gesişecekti Ahalya ve Sita neler yaşadı Thomas kendi hayatını yoluna koyabilecekmiydi hepsi kitapta okumak için fazla geç kalmayın.
.
Her sayfada ne olur birşey olmasın diyerek okuduğum gözyaşlarımı akıttığım yüreğimi acıtan ama bilinçlenmemi sağlayan kitaplardan biri oldu Güneşin kızları.Asla vazgeçmemeyi,mücadeleyi umudu hissediyorsunuz.Hindistan sokaklarında dolaştım Bombay'ın kötü hayat şartlarına ortak oldum bu hikayede ve sizlerede pes etmeyeyi anlatan bu güzel hikayeye ortak olun diyorum inanın pişman olmazsınız oyüzden (şiddetle) tavsiye ediyorum.
.
İyi insanların hiçbir şey yapmadığı yerde galip gelen şeytandır.
.
İnsanı insan yapan tecrübeleridir.
.
kalp kırılsada atmaya devam eder (Lord Byron)
.
Geçmişin ve geçmişte kalanın yüreğine yük olmasına fırsat verme (Ramayana)
479 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap çocuk istismarına karşı hukuksal bir mücadeleyi konu alıyor .

Down Sendromlu bir çocuk tecavüze uğrar .Adaletin daha çok parayla satın alındığı bu sistemde cinsel istismara uğramış çocukları savunmak için çalışan Zoe ve arkadaşlarını büyük bir savaş bekliyor.
Afrika’da yaşam şartlarını ,engelli çocuklara olan bakış açısını ,Tecavüzü ,AIDS’ı,sahtekarlığı ,adaleti,bilinçsizliği ,paranın gücünü ,cömertliği anlatan bir kurgu olmuş .Kitap her ne kadar kurgu olsa gerçek olaylardan esinlenip yazılmış .Günümüzde hala buna benzer olaylar yaşanmıyor da değil .
Beni derinden etkileyen bir kitap oldu .Hukukun önemini vurgulayacak bir konu olmuş .
#alıntı
“Yoksullar söz konusu olduğunda sistem çok ender işliyor “
479 syf.
·8/10 puan
Her sayfasını büyük bir heyecan ve merakla okuduğum, yürek burkan bir yaşam öyküsünün anlatıldığı, sürükleyici, düşündürücü bir romanın paylaşımı ile sizlerleyim.

Daha önce Güneşin Kızları isimli romanını da okumuş olduğum yazar, bir avukat, eylemci ve gezgin. İşte bu vasıflarının katkıları kitaplarında çok büyük. Kitaplarında günümüzün en çarpıcı insan sorunlarını konu alıyor.

Okuduğum bu kitabında konu 2011-2012 gibi çok yakın bir tarihte Zambiya Cumhuriyeti'nde geçiyor. Kuveva adındaki down sendromlu bir kız çocuğu cinsel ve fiziksel şiddete uğruyor. Mahkeme süreci, tanıklara ulaşılması, çocuğun annesinin hikayesi anlatılıyor. Hukuk sürecindeki sıkıntılar, fakirlik ve maddi yetersizlik kaynaklı sorunlar ele alınıyor. Dünyadaki zenginlik ve fakirlik dengesizliği sorgulanıyor.

Zoe siyasi bir liderin kızı olan avukat bu davada aktif rol alıyor. Babası ile geçmişe dayalı bir hesaplaşması var.

Oldukça maceralı bir kitaptı. Ben hem anlatımını hem de işlediği konuyu çok sevdim. Okudum, beğendim, tavsiye ederim.
463 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
✒Güneşin Kızları✒
.
Hindistanda yaşamakta olan iki küçük kız kardeşin yaşadıkları depremden sonra tsunami ile aile fertlerini kaybetmeleri ve evlerinin yok olması... Kızlardan birinin okuduğu okula gitme çabası sırasında insan tacirlerinin eline düşmeleri ve fuhuşa zorlanmaları... kısacık bir anlatımdan bile bu hikaye tüylerimizi diken diken ediyor ama bir yerlerde bu ve benzeri nice hikaye gerçekten yaşanıyor. Onları kurtarma peşinde olan bir grup insanı da sistem ezip geçiyor. Kesinlikle okumanız gereken kitaplardan. Dünyanın bir yerlerinde bunların yaşandığını bilmemiz gerek.
.
Kitaplı ve huzurlu günler

Yazarın biyografisi

Adı:
Corban Addison
Unvan:
Yazar
Corban Addison, Virginia Üniversitesi ve California Polytechnic State University, San Luis Obispo hukuk ve mühendislik derecelerine sahiptir. On beş yaşındayken yazmaya başladı. İlk eserleri çoğunlukla deneme, yansımalar ve seyahatnameler, ama onun gerçek aşkı kurgu idi.
Yurt dışından yayınlanmış üç romanı bulunmaktadır. İki romanı (Güneşin Kızları -Feniks Kitap, 2013, Kızgın Kum Bahçesi - Feniks Kitap, 2015) ülkemizde de yayınlanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 99 okur okudu.
  • 59 okur okuyacak.