Daniel J. Levitin

Daniel J. Levitin

Yazar
8.5/10
4 Kişi
·
8
Okunma
·
2
Beğeni
·
535
Gösterim
Adı:
Daniel J. Levitin
Unvan:
Nörolog
Doğum:
San Francisco, Kaliforniya, ABD, 27 Aralık 1957
"Beynimizin sağ tarafının sanat ve müziği, sol tarafının dil ve matematiği işlediğine dair eski ve sığ görüşün aksine, ben ve meslektaşlarımın laboratuvarımızda yaptığımız yakın zamanlı araştırmaların sonuçları, müziğin beynin tümüne etki ettiğini gösteriyor."
"Kısacası, müzisyenler belirli bir tecrübe, bilgi ve yetkinlik seviyesine geldiklerinde yeni bir şarkıyı nota nota öğrenmezler. Daha önce bildikleri şarkıları gözden geçirip standart şemadan sapışlara dikkat ederler o kadar."
"Hiçbir insan konuşmayı ezber yöntemiyle öğrenmemiştir. Bebekler duydukları her kelimeyi ve cümleyi ezberlemezler; bunun yerine kurallar öğrenir ve bu kuralları yeni konuşmaları algılayıp üretirken uygularlar."
"Newton ışığın renksiz olduğunu ve dolayısıyla rengin beynimizin içinde oluştuğunu belirten ilk kişiydi. Dalgalar renksizdir demişti. Onun zamanından bu yana, ışık dalgalarının farklı titreşim frekansıyla nitelendiğini, bu dalgaların bakan kişinin retinasına çarptığında nörokimyasal zincirleme etkiler yarattığını ve bunun sonucu olarak renk dediğimiz içsel, zihinsel imgenin meydana geldiğini öğrendik."
"Yüksekliğin ölçü birimi desibeldir. Bu isim Alexander Graham Bell'den gelir ve dB şeklinde kısaltılır."
"Her nöron genelde bin ile on bin arasında başka nörona bağlıdır. Dört nöron birbirine altmış üç farklı şekilde bağlı olabilir ya da hiç olmayabilir, yani toplamda altmış dört olasılık vardır. Nöronların sayısı arttıkça olası bağlantıların sayısı da katlanarak artar."
"Sanatçıların stüdyoları ile bilim insanlarının laboratuvarları da benzerlikler taşır. Farklı zamanlarda tamamlanacak pek çok proje eş zamanlı devam eder. Hem stüdyo hem de laboratuvar için özel donanım gereklidir. Sonuçlar yoruma açıktır. ... sürekli yorum bir yorum ve yeniden yorumlama halinde yaşayabilme yetileridir."
Araştırmaya ve öğretmeye dayalı bu tarz kitaplar her zaman favorim olmuştur. İlk defa müziği tarihinden itibaren bu kadar ince ince irdeleyen bir kitap ile karşılaştım. Yazar hem çalışma hayatı olsun hem de akademik karakteri olsun konusuna oldukça hakim ve bu alanda uzmanlık sahibi bir kişilik.

Ancak, bu kitabı okumadan önce fenni bilimler (fizik, kimya ve biyoloji) hakkında bir alt yapıya sahip olmanızı öneririm. Çünkü kitap müzikle alakalı olunca beynin kısımları ve aralarındaki ilişkiyi bilmeniz gerekiyor. Özellikle de biyolojik altyapıya çok ihtiyacınız olacak.

Mutlaka okunması ve her evin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap çünkü insana gerçekten çok şey katıyor.

Kitabın tek sevmediğim tarafı çok fazla batı müziğine ve klasik müziğe hakim olmadığım için bazı ince detayları anlayamamış olmam. Fakat, bunları da kitapta bahsedilen besteci, şarkıcı ve şarkıları dinleyerek en kısa zamanda gidermeyi düşünüyorum.

İnşallah ileride Türk müziği için de bu kadar geniş kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel J. Levitin
Unvan:
Nörolog
Doğum:
San Francisco, Kaliforniya, ABD, 27 Aralık 1957

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.