Daniel Simons

Daniel Simons

Yazar
8.4/10
26 Kişi
·
54
Okunma
·
0
Beğeni
·
399
Gösterim
Adı:
Daniel Simons
Tam adı:
Daniel James Simons
Unvan:
Yazar
Doğum:
1969
Daniel James Simons önde gelen bir deneysel psikolog, bilişsel bilim adamı ve Illinois Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Beckman İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde Profesör
Neleri gördüğünüzü ve neleri gözden kaçırdığınızı belirleyen, nesnenin görsel ayrıksılığından ziyade sizin an be an beklentilerinizdir.
Toronto Üniversitesi'nden Kristin Nantais ve Glenn Schellenberg'in yaptığı ikinci bir çalışmada Mozart'ın sonatını dinleyenler ile Stephen King'in "The Last Rung on the Ladder/ Merdivenin Son Basamağı" adlı öyküsünü dinleyenler arasında bilişsel görevleri gerçekleştirme bakımından genelde bir fark bulunamamıştı. Ama denekler en sevdikleri şeyi dinledikten sonra daha başarılı olmuşlardı. Bu bulguya ve "Bulanıklık Etkisi"yle ilgili en akla yakın açıklama, sevdiğiniz bir şeyi dinlediğiniz zaman ruh halinizin iyileştiği, ruh halinizin iyi olunca da IQ testlerinde biraz daha başarılı olduğunuzdu. Söz konusu etkinin zekânızı artırmakla filan hiçbir ilgisi yoktu.
Dikkat ettiğimiz şey dikkat ettiğimizi düşündüğümüz şeyden farklı olunca dikkat yanılsaması ortaya çıkar. Bellek yanılsaması ise hatırladığımızı düşündüğümüz şey ile hatırladığımız şey farklı olduğunda ortaya çıkar.
İnsanlar gerçekte bildiklerinden daha fazlasını bildiklerini düşündüklerinde, bir sonraki gündelik yanılgımızın etkisindeler demektir: Bilgi Yanılsaması.
Başarılı atletlerin normalde kırka yaklaşırken becerilerinde bir düşme yaşanmasında olduğu gibi bizim de zihinsel yetilerimiz orta yaşta geriye doğru gitmeye başlar.
Gerçek uzmanlık çok seçeneği değerlendirme yetisinden değil, alakasız olanları eleme yetisinden ileri gelir.
Batılı toplumlar bireysel özgüvene olağanüstü değer verir; özgüvensiz yaşanan hayat, hayat değildir.
265 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Ünlü yanılsama deneyi olan görünmez goril fenomenini yaratan ekibin hazırladığı, gündelik yanılsamaların neler olduğunu, nasıl işlediğini, bu yanılsamalardan nasıl etkilendiğimizi bilimsel bir şekilde, deney ve araştırmalar eşliğinde ortaya konan bir başucu kitabı.
Okurken sık sık not alma ya da altını çizme ihtiyacı duyacaksınız. Algıların ve zihnin nasıl çalıştığını ve nasıl kolayca yanılabildiğini farkedeceksiniz.

Gündelik yanılsamaların bilincine vararak, bunları gelecekte fark etmenizi sağlayacak, yanılsama tuzaklarına düşmenizi engelleyebilecek bu kitap, algılarınız hakkında eskisi kadar kendinizden emin olmamanızı, ancak zihninizin nasıl çalıştığını farkederek insan davranışlarını daha iyi anlamanızı sağlayacak.
180 syf.
·69 günde·Beğendi·8/10
Algılarımız ve görüşümüz ne kadar iyi olursa olsun zihnimizin bizi nasıl yanıltabileceğini, bu yanılgıların gündelik hayatta karşımıza nasıl çıktığını ve ne tür hatalara sebep olduğunu, bilimsel deneyler eşliğinde sade bir dille anlatıyor bu kitap.
Okunmalı.
280 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
NTV yayınlarından gene bir bulunmaz Hint kumaşı diyebileceğimiz bir kitap. Şu sıralar -hatta daha doğrusu son 3 yıldır- NTV yayınlarına ait bir kitap gördüğümde kesin kalitelidir diyorum ve bir şekilde temin etmeye çabalıyorum. Bu kitapta NTV yayınlarından olunca otomatik olarak bir beklentiyle başladım kitaba diyebilirim.

Kitap baştan sona kadar testlerden oluşuyor. Görmek ve Bakmak arasındaki o incecik farkı anlatmak ve anlamak için çok büyük bir araştırma yaptıkları aşikar. Böyle yayımları bulup getirip yayınladıkları için de NTV ayrı bir teşekkürü hak ediyor kanımca.

Kitap birkaç bölümden oluşsa da ben bunların hepsini ayrı ayrı değerlendirmeyi gereksiz buldum. Yukarıda da bahsettiğim gibi örnekler üzerinden gidiyor ama anlatılan konulardan da bahsetmek istedim. Zihin Nasıl Çalışır? Kitabın neredeyse tamamında -dipnotlarında çoğu dahil- bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Genel olarak 6 tane yanılsama üzerinden gittiğimizi belirtmek istiyorum. Bunlar sırasıyla: Dikkat, Bellek, Özgüven, Bilgi, Sebep ve Potansiyel.

Ayrıca bu kitabı girişimci kardeşlerime de mutlaka okusunlar diye tavsiye ediyorum. Ne kadar farklı bakış açısı o kadar fazla para kazancı getirir. Bunlar girişimciler için en çekici adımlardır.

Birçok konuda birçok etkileyici unsurdan bahsediliyor ve şaşkınlıkla okudum, kendi üstümde denediğimde de büyük şaşkınlığa uğradım. Sürprizlerlle dolu bir kitap. Keyifli okumalar, iyi geceler dilerim..
392 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Kitap, ismini, dikkat üzerine yapılmış en bilinen deneylerden birinden alıyor. Deneyi yapanlarla kitabı yazanlar aynı kişiler. Böyle kitapları okumayı çok seviyorum. Benim açımdan müthiş bir kitaptı. Kitap altı bölümden oluşuyor ve her bir bölüm sezgilerimizin bizi nasıl aldattığını farklı açılardan ele alıyor. Subliminal uyaranların insanları etkilediği safsasatasına değindikleri bölüm ilgimi en çok çeken bölüm oldu. Özellikle, reklam ve sinema sektörünün kullandığı subliminal uyaranlar, insanlar üzerinde söylendiği gibi etkili değildir. Yazarlar, dikkatimize, aslında kendimize aşırı güvenmekle ne büyük hatalar yapabileceğimizi çeşitli gerçek olay ve deneyler üzerinden örnekliyor. Kitabın iki ayrı baskısı var. Daha önce NTV Yayınları'ndan çıkan kitap, daha küçük hacimli. Say Yayınları'ndan çıkan ise daha sonraki bir baskının tercümesi. Yazarlar bu kitabın sonunda, önceki baskıda itiraz edilen bazı noktalara da açıklık getirmişler. İnsan davranışı konusunda bir kitap okumak istiyorsanız kaçırmayın derim.
180 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap bir bilgi birçok örnek olarak hazırlanmış. Örneklerin çok olması farklı olaylarda ki benzerlikler hakkında farklı bir öngörü kazandırıyor ancak biraz sürükleyiciliğini kaybettirmiş. Kitabın sonunda da anlatılan konuyu ne kadar anladılar diye okuyucuya bir test yapmayı da ihmal etmemişler. Ama bir farklılık kesinlikle kazanıyorsunuz...
180 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tam anlamıyla zihin açıcı tavsiye olunur. Neleri kaçırdığını anlayacağın ve pek çok istatistikle desteklenmiş ciddi bir kitap.. Banada kısmetmiş okumak..umarım sizede olur..

Yazarın biyografisi

Adı:
Daniel Simons
Tam adı:
Daniel James Simons
Unvan:
Yazar
Doğum:
1969
Daniel James Simons önde gelen bir deneysel psikolog, bilişsel bilim adamı ve Illinois Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Beckman İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde Profesör

Yazar istatistikleri

  • 54 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.