Darci Manley

Darci Manley

Yazar
7.9/10
195 Kişi
·
460
Okunma
·
2
Beğeni
·
841
Gösterim
Adı:
Darci Manley
Unvan:
ABD'li Yazar
Doğum:
El Dorado, Kansas, ABD
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
464 syf.
·3 günde·8/10 puan
Morlar,kırmızılar,yeşiller,sarılar,kahverengiler,barut renkleri ve küllerle dolu hem post apokaliptik hem de distopik roman.

Uzun bir süre önce gerçekleşen toplumsal bir felaketin sonucunda ülke yönetimi değişmiş ve halk sınıflara ayrılmıştır.Herkesin kendine ait bir rengi vardır ve bu renkler insanlar doğduklarında kader uzmanları tarafından belirlenen kaderlerine göre verilmektedir.Belirlenen renge göre insanların yaşamı şekillenmektedir.En üst sınıflar morken en alt sınıfsa küldür.Kül olan Dax ve bir mor olan Madden’ın kaderleri ortak bir noktada kesişince olaylar çok farklı gelişecektir.

Kitap hakkında düşüncelerime gelecek olursak gayet akıcı,sonu oldukça güzel ve kitabın bütünlüğü yazarın anlatış biçiminde de bir problem yok ancak bu kitaptaki eksiklik bazı karakterler hakkında bilinmeyenlerin sürekli havada kalması ve yan karakterlere yeterli değerin verilmemesi,bir de olayın arka planı da biraz fazla gizli bu tabi herkes için olumsuz bir unsur değil.

Hindistan’daki kast sistemini renklerle distopik bir şekilde anlatan bu kitabı ben fazlasıyla beğendim ve kesinlikle bir zaman kaybı değildi.
Şimdiden keyifli okumalar :)
464 syf.
·7 günde·8/10 puan
Evet, kitaplığımda çok büyük bir hevesle alıp elimi zar zor attığım bir kitapla beraberiz.
Ee,yan taraftaki kitap görselinden anlayacağınız o Kül kitabı olur. Yoruma gelirsek, kitap güzel miydi? Güzeldi, güzel olmasına da ben bu kitabı okumaya daha önce kalkmıştım ve kitabı başlarında bırakmıştım. Bi elimin gitmemesinin nedenlerinden biriydi bu. Bırakmamın sebebi kitabın başları akıcı ilerlemiyo ve heyecanla okumuyosunuz başlarını ama hafif ortalara doğru büyük bi olay oluyo ve kitabın temposu artıyo. (O olayda aynı zamanda çok üzülüyosunuz yaşamış biri olarak söylüyorum o sahneye geldiğinizde yanınızda bir peçete kolisi bulunsun:) Temposunun artmasıyla beraber artık kitap akıcı ve güzel bir kitaba dönüşüyo.
Bi kitapta kitabı sevmenizin en büyük etkenlerinden biri de karakterlerdir. Benim favori karakterlerim :Aldan, Dax, Theron, Aya'ydı. Madden'a çok iyi bir karakter diyemem ama kötü bir karakter değildi ve Dax
'e yardım falan ettiği için gönlüme girdi . Aldan.
Ah Aldan ah kader meseleleri şakaya gelmez sen naptın ya (Gerçi çoçuk her zamanki sevimliliklerini yapacaktı, Zane o fırsatı elinden sonsuza kadar almasaydı eğer:( Zane demişken ondan nefret ettim. Hapisanedeyken ayrı bir tuaf ayrıca. Dax karakterini ben sevdim.(Özellikle de Theron'la o su savaşı dünya 'nın en tatlı sahnesiydiiii. Ve Dünya' ya gene aptal aptal sırıtmaya başlıyoruzz bu sahnede:) Theron bence çok iyi bir karakterdi, sevimli kızıl kafamız. (^o^)Aya 'ya gelirsek çok sevimli, masum bir kızdı kendisi. Millet dışarda adam öldürüyoken yazık bizimki dışarda nolduğunu bilmeden, şehir kurma oyunu oynuyodu.
Sen bu kıza düşmede ne yap demi:)
Bu arada kitap hakkında bayadır bilgim var ve martı yayınları grubunun bayadır 2.kitabı çıkarmadığından haberdarım. Kitabın 2. Kitaba ihtiyacı var ve cidden artık çıksa fena olmaz.
Kitabı genel olarak sevdim güzel bi kitaptı.Tavsiye ederim.


Kitapla kalın, hoşçakalın;-)
464 syf.
·10/10 puan
Okuduğum o kadar distopyaya rağmen, neredeyse aralarında en beğendiğim diyebilirim.
Kaderiniz önceden belirli ve neyin ne zaman olacağını biliyorsunuz. Halkanız belirli, morsanız en üst seviyedesiniz ve eğer bir külseniz hayat çok zor. Hele de renksizseniz. Hangi yarışı kazanacağınız, hangi caddeyi geçeceğiniz hepsi biliniyor. Peki ya kaderler karışmışsa? Kahramanlarımız Dax ve Madden, bu kitapta bize yol gösteriyorlar. Distopya seven herkese bu kitabı öneriyorum. İlk kez distopya okuyacaklar için de güzel bir seçim olacağını düşünüyorum. Çünkü muhteşemdi 464 sayfa olmasına rağmen elimden bir an olsun bırakamadım ve aynı gün içinde bitti. Devam kitabının geleceği yazıyordu sonunda. Ki gelmeli de. Ama basılalı 5 yıl olmuş, hâlâ daha görünürde yok, bu durum beni yıktı. Umarım en kısa zamanda güzel bir haber alırız bu konuda
464 syf.
·3 günde·6/10 puan
Kitabın başlarında çok sıkıldım,hatta bırakmayı düşündüm.Fakat genelde yarım bırakmam ve ısrarla devam ettim.Devam ettikçe kitap akmaya başladı.Başlangıçta sıkılsanız da az sabredin.Konuyu kavradıkça güzelleşiyor.Bir serinin ilk bölümü olan kitap ilginç bir yarışmayla başlıyor akıcı ve çabuk bitiyor.
464 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10 puan
Kaderimizi bilseydik neler olurdu ,nasıl yaşardık? Dahası üstün kader sahibi olan morlar, alt kader sahibi kül yani renksizler arasındaki sınıf farklılığını işleyen sosyolojik, psikolojik bir bilim kurguyla karşı karşıyayız.Okumanizi kesinlikle tavsiye ederim.
Kitap seri olarak düşünülmüş ,kitabın devamı

Morötesi'ni okumak için sabırsızlanıyorum.
İyi okumalar...
464 syf.
·Puan vermedi
Kitapla ilgili hiçbir spoi yok ")
.
Merhabalar öncelikle herkese. Yaptığım ilk incelemenin bu kitap olacağını hiç düşünmezdim ama içimden bir şeyler yazmak geldi.Uzun süredir okumayı ertelediğim bir kitaptı. 1000k da kitap incelemelerine baktigimda çok az inceleme ve okuma vardı. Bende kitabı okuyacaklar için fikir sahibi olmanız adına yorumlarımı paylaşıyorum .Sıkı bir distopya okuyucusu olarak bu kitaptaki ilk 200 sayfayı oldukça durağan buldum. Kitabi içten içe çözümlediğiniz ne oldugunu anlamaya calistiginiz bir kısımdı demek daha doğru olur belki de. Kitap 200 lü sayfalardan sonra asıl olaylara başlıyordu . Klasik bir distopya romanı diyebiliriz aslında ana kahramanlar bulundukları sistemden memnuniyetsiz , adaletsizliklerden bıkmış vaziyetteler. Daha sonra bu içten isyanlarını tetikleyecek bir olay oluyor ve bu şekilde ilerliyor . Kitapta iki baş karakter olması bence gayet iyiydi. Onun haricinde kitap hakkında fazla söylenecek bir şey yok distopyaya başlangıç için tercih edilebilir bir kitap bunu da söyleyeyim. Umarım bu kitabı almak isteyenlere ufak bir izlenim oluşturmuşumdur Bol okumalı günler dilerim herkese. Yeni bir kitap incelemesinde görüşmek üzere.
464 syf.
·10 günde·8/10 puan
Kitap biraz uyumsuzlar serisine benziyordu, gruplara ayrılma kısmından dolayı.
Aslında kitapta her insanın bir kaderi olduğu her insanın önemli olduğu vurgulanıyor. Kitabın başında en değersizlerden bir karakter kitabın sonunda sistemdeki en güçlülerden biri oluyor. Bu geleceğin belirlenemez olduğunu vurguluyor bence.
Dax bir renksiz, Madden ise üst seviye bir mor. Müstakbel yediler bakanı. Fakat annesinin geçmişini bilme arzusu ile kaderini değiştiğini öğreniyor.
Size çok şey anlatmak isterim fakat anlatacağım çoğu şey size spoiler olacaktır. Başta kitap biraz sıkabilir belki ortalarda da. Ara ara bırakıp bırakıp okudum. Fakat bir yerden sonra bırakamadım ve keşke seri tümden yayınlandığında alsaydım dedim. 2. Bir kitap daha çıkacakmış. Onun adı da mor ve ötesi. Eğer uyumsuzlari sevdiyseniz bunu da seveceğinizi düşünüyorum.
464 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Daha önce böyle bir distopya okumamıştım, Okurken bir sonraki sayfayı o kadar merak ediyorsunuz ki, kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Serinin devam kitaplarını beklerken gözüm yollarda kalıyor bu yüzden içim buruk maalesef
464 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap ilk başlarda gerçekten sıkıcı gelmişti. Hatta ilk 150 sayfa bitmek bilmedi bir türlü. Ama geri kalan kısımlar çok akıcıydı.
Uyumsuz serisine benzetenler olmuş ama bence insanların sınıflandırılması dışında pek bir ortak yanları yok. Sonuçta ikiside distopya kitabı ne kadar farklı yapmaya çalışılırsa çalışılsın benzerlikler olacaktır.
Kitap iyiydi. Sonunu tahmin etmekte zorlandım diyebilirim. Serinin diğer kitabını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum.
464 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitabın ilk 150 sayfası bence sıkıcıydı ki ben bi ara bırakmayı bile düşündüm daha sonra olaylar ilerledi ve gerçekten çok beğendim. Sistemi oturtmak biraz zaman aldı (ilk okuduğum distopyalardan olsa gerek) ama sonradan kavradım. Distopya sevenlere tavsiye ederim ilerleyen sayfalar gerçekten heyecanlıydı. İkinci kitabı mutlaka okuyacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Darci Manley
Unvan:
ABD'li Yazar
Doğum:
El Dorado, Kansas, ABD

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 460 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 158 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.