David Runciman

David Runciman

Yazar
7.7/10
10 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
352
Gösterim
Adı:
David Runciman
Unvan:
İngiliz Politikacı, Yazar
Doğum:
İngiltere, 1 Mart 1967
"Korkulmak sevilmekten yeğdir. Eğer korku uyandırırken sevilmeyi de başarabilirseniz, işte bu en iyisidir."
Giyotin iyi vatandaşlar yaratmaz; giyotinden yalnızca korkmuş ya da ölü insanlar çıkar.
David Runciman
Sayfa 52 - Domingo Yayınları
Demokrasinin muhteşem yanı, hiçbir politikacının onu başarısız kılacak kadar büyük olmamasıdır; işte bu yüzden demokratik devletler hayatta kalır.
David Runciman
Sayfa 94 - Domingo Yayınları
Bugün Suriye'de yaşıyor olsaydınız, bir cehenneme tıkılmış olurdunuz: yaşam korkutucu, şiddet ve yoksulluk dolu, öngörülemez ve Suriyelilerin hemen hepsi için kısa. Bunları yazdığım sırada Suriye'deki iç savaşta ölenlerin sayısına ilişkin tahminler 150.000 ile 250.000 arasında değişiyor.(Tahminler arasındaki bu uçurum işlerin ne kadar kötü olduğunu gösteriyor: ölüler bir bilinmezlik bulutunun içinde kaybolmuş.) Yaşam kalitesi düşen insanların sayısı milyonları buluyor. Şiddet yüzünden hemen herkes yoksullaşmış durumda. (2014 yılı itibariyle ülkedeki işsizlik oranı yüzde 60 olarak tahmin edilmektedir.) Aklı başında hiç kimse şu anda Suriye'de yaşamayı tercih etmez.
İşin şaşırtıcı yanı, politikanın, değişimin hem belirtisi hem de nedeni olması. Politika Danimarka'da işe yarıyor çünkü Danimarkalıları daha hoşgörülü yapıyor. Ama aynı zamanda, Danimarkalılar politikaya hoşgörüyle bakmayı öğrendikleri için işe yarıyor. Bunlar hep başarılı politik anlaşmanın iki yüzüdür.
Politikada hiçbir şey otomatik olmaz. Her şey tercih ve kısıtlama arasındaki bağımlı etkileşime dayanır: tercih koşulları altında kısıtlama ve kısıtlama koşulları altında tercih.
David Runciman, Cambridge Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörüdür. Daha önceki kitaplarını okumadım. Kısaca kitabın içeriği, politikaya neden ihtiyaç duyduğumuz ve nasıl yürütülmesi gerektiğidir. Bu konuda felsefik yazıları olan Machiavelli, Hobbes, More gibi ünlü bilginlerin tezlerini sorgular. Özellikle Thomas Hobbes'un devlet felsefesine karşı yoğun eleştiriler bulabilirsiniz. Yazarın sonunda vardığı yer ise politikanın halen geçerliliğini koruyan ve yönetilmesi gereken bir sistem olduğudur. Kitap kolay okunabilir basit bir dil ile yazılmıştır. Politika teorisi konusundaki düşüncelerinizi yüzeysel olarak tekrar elden geçirmenizi sağlayabilir.
Gerek anlatımı gerekse çizimleriyle oldukça etkileyici bir kitaptı. Politikaya dair aklınızdaki sorulara cevap oluşturacak nitelikte. Sıkılmadan okuyacağınıza şüpheniz olmasın. Tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Runciman
Unvan:
İngiliz Politikacı, Yazar
Doğum:
İngiltere, 1 Mart 1967

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.