David Sedaris

David Sedaris

Yazar
5.9/10
9 Kişi
·
27
Okunma
·
1
Beğeni
·
492
Gösterim
Adı:
David Sedaris
Unvan:
Mizahçı, Radyocu, Yazar
Doğum:
Binghamton, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 26 Aralık 1956
David Sedaris Rum asıllı Amerikan mizahçı, yazar ve komedyen. 1992 yılında NPR'de yayınladığı SantaLand Diaries adlı deneme türü yazısıyla ün kazanmıştır.
Gerçek sanat keder ve ümitsizliğin üzerinde yükseliyordu; kendinizi ve etrafınızdaki insanları olabildiğince sefalete sürüklemeyi başarabiliyorsanız, olmuş demekti.
Bedenlerimiz birer araç, düşüncelerimizi bir yerden bir yere taşımak için tasarlanmış göbekli, yumuk yumuk makineler olarak görülürdü.
Asla asla dememek gerektiğini düşünüyordum, özellikle de ne hatırlayacağınız konusunda. İnsanlar yaşlanırlar ve neleri unutabileceklerini bilseniz şaşırırsınız. Örneğin, birkaç hafta önce sekseninci yaş gününü kutlamak için annemi aradım.

"Bahse girerim babamın hayatta olmasını isterdin," dedim.
"Böylece doğum gününü birlikte kutlayabilirdiniz."
"Ama o hâlâ hayatta," dedi bana.
"Öyle mi?"
"Evet, elbette," dedi. "Telefonu kimin açtığını sanıyorsun?"

Elli yaşına yeni girmiş olmama rağmen, babamın henüz ölmediğini unutmuştum!
304 syf.
·Beğendi·6/10
Selamlar! Bugün ünlü yazarların ‘dilinin tutulmasına’ sebep olan bir David Sedaris kitabıyla geldim
Öncelikle yazar hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Kendisi LGBTI’nin G’si, yani bir eşcinsel. Şahsen bu konudaki görüşüm belli; tasvip etmemekle birlikte taşkın faaliyetleri bulunmayıp kendi halinde yaşayanlara saygı duyuyorum. Toplum yapısını ve nesli bozduğu gerçeği apaçık ortadayken böyle bir şeye özendirmenin savunulabilir bir yanı olmadığını düşünüyorum ancak konumuz bu değil Eveet kitaba dönelim, yaklaşık 2 aydır elimde sürünüyordu, nereye gitsem yanımda götürüyorum ama açıp 2 sayfa okumaktan öte gidebilmiş değildim. Birkaç kitabı birden götürme alışkanlığımı ‘yarım bırakılan kitap hafıza zayıflamasına neden oluyor!’ duyumundan sonra -ki nereden duydum hâlâ bilmememe rağmen buna inandım- terk ettiğimden mütevellit bir başka kitaba başlamaya da elim bir türlü gitmedi. En son biraz da kaçamakla araya birkaç kitap sıkıştırdım tabi
Kitabın öyle ilginç bir üslubu var ki adaptasyon sağlamakta oldukça zorlandım. Bazen anlatıp anlatıp bir sonuca bağlamadığı bölümlerde duraksamama; bazen de birbirinden tamamen bağımsız görünen ama tümü bir adamın hayatını içeren kitapla aramın soğumasına sebep oldu. Güçlü bir mizahı olan yabancı yazarları okumaktan hep çekinirim çünkü çeviri hatası ya da mecazların dillerce farklılık göstermesi genelde o yazarı anlamamıza engel oluyor ve “E bu nasıl mizah ben hiç gülmedim”le sonuçlanıyor. Belki de bu öylesi bir kitap değildi ancak yine de tam olarak anlayabildiğimi düşünmüyorum.
Eserde toplumda normal gibi görünüp aslında çok absürt olan zihin yapılarına da göndermeler mevcuttu ve benim en çok altını tekrar tekrar çizdiğim yerler de buralar oldu.
Bu arada yazarın Türkçe’ye çevrilmiş eserleri arasında “Hadi Baykuşlarla Diyabet Konuşalım” isimli eser de mevcutmuş, listeye alındı

Bir alıntıyla bitiriyorum

“Bir oğlan çocuğu mesela mangalda pişmiş tavuktan ya da patates kızartmasından hoşlanmıyorsa, insanlar bunu kişisel beğeniyi ilgilendiren bir konu olarak görüp “Zevkler ve renkler tartışılmaz” derlerdi. Devlet başkanına, Coca Cola’ya hatta Tanrı’ya bile burun kıvırabilirdiniz, ancak spordan hoşlanmayan bir erkek çocuğuysanız imalı yakıştırmalara muhatap olmanız kaçınılmazdı”

Yazarın biyografisi

Adı:
David Sedaris
Unvan:
Mizahçı, Radyocu, Yazar
Doğum:
Binghamton, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 26 Aralık 1956
David Sedaris Rum asıllı Amerikan mizahçı, yazar ve komedyen. 1992 yılında NPR'de yayınladığı SantaLand Diaries adlı deneme türü yazısıyla ün kazanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.