David Sobel

David Sobel

Yazar
8.0/10
4 Kişi
·
25
Okunma
·
2
Beğeni
·
80
Gösterim
Adı:
David Sobel
Unvan:
Doğa Bilimci, Eğitimci, Yazar
Doğum:
1949
David Sobel, Community Works Journal'ın düzenli makale yazarı ve katkıda bulunan editörüdür. Antakya'nın yeni Doğa Tabanlı Erken Çocukluk programını koordine ediyor. Yazı yazma, konuşma ve öğretme yoluyla yerden-bölgeye yayılmış eğitimi teşvik eden ulusal bir hareket haline gelmiş olan ve çiçek açan bir yaklaşım olan okul bahçesinde biyoloji eğitimine kadar geniş bir rol oynamıştır.
"Çocuklardan doğanın yaralarını sarmalarını istemeden önce yapmamuz gereken şey, onların doğal dünya ile bağ kurmalarına, ınu sevmeyi öğrenmelerine ve içinde rahat hissetmelerine fırsat tanımaktır. Jhon B. "Sevgi olmadan, bilgi kalıcı olmaz. Fakat sevgi önce gelirse bilgi kesinlikle arkasından gelecektir." der. Sorun sevgiye dayalı bir ilişkinin gelişmesine izin vermeden bilgi ve sorumluluk duygusu vermeye çalışmamızdır "
"Çok kısa zamanda çok iş yapma hastalığından muzdarip olan bizler, kendi sabırsızlığımızı çocuklara da bulaştırırız."
"Eğer çocukların gelişmesini, gerçekten güçlenmelerini istiyorsak, o zaman dünyayı kurtarmalarını istemeden önce onu sevmelerine izin verelim."
Benim toplumsal eylem etkinlikleri politikam şöyledir: DÖRDÜNCÜ SINIFA KADAR TRAJEDİ YOK. Öncelikle trajedileri tanımlayayım. Trajediler küçük çocukların coğrafi ve kavramsal kapsamlarının ötesindeki büyük karmaşık sorunlardır. Yağmur ormanlarının yok oluşu çevresel bir trajedidir. Valdez petrol sızıntısı ve Bosna’da Müslümanların soykırıma uğramaları birer trajedidir. Müfredat konuları olarak bu başlıkların dördüncü sınıfa kadar işlenmemesi ve çoğu zaman bundan sonra da uzunca bir süre işlenmemesi gerekir. Belirleyici soru şu olmalıdır: Çocuklar aşırı üzücü ve kavramsal olarak karmaşık meselelerle başa çıkmak için duygusal ve kavramsal olarak ne zaman hazır olurlar?
Çocukların yaşamında kendilerine yakın olan üzüntülerle başa çıkılması ise farklı bir konudur. Boşanan ebeveynler, ölen evcil hayvanlar, sevilen bir ağacın kesilmesi, erken ilkokul döneminde öğrenilmesi gerekli ve uygun trajik meselelerdir. Ancak çocuklar ekolojik krizimizin büyüklüğü ile başa çıkacak duygusal metanet ve ego gücüne sahip olana kadar nesli tükenen türlerin ve yaşlı ormanların yok oluşunun krizinden uzak kalmaya hakları vardır.
David Sobel
Sayfa 52 - Yeni İnsan Yayınevi
Çalışmalar gösteriyor ki, bu alt yapıdaki şehirli çocuklara Amazon Ormanları –ya da benzer küresel ekolojik sorunlar- anlatıldığında, çocuklar duyarsızlaşıyor! Bu küçük bireyler kendi imkânlarını aşan bir sorunla karşılaştıklarında, bu sorunu reddediyor ve görmezden geliyor.
David Sobel
Sayfa 11 - Yeni İnsan Yayınevi
Çocuklardan doğanın yaralarını sarmalarını istemeden önce yapmamız gereken şey, onların doğal dünya ile bağ kurmalarına, onu sevmeyi öğrenmelerine ve içinde rahat hissetmelerine fırsat tanımaktır. John Burroughs “Sevgi olmadan bilgi kalıcı olmaz. Fakat sevgi önce gelirse bilgi kesinlikle arkasından gelecektir.” der. Sorun sevgiye dayalı bir ilişkinin gelişmesine izin vermeden bilgi ve sorumluluk duygusu vermeye çalışmamızdır.
David Sobel
Sayfa 25 - Yeni İnsan Yayınevi
Birlikte çalıştığım dördüncü, beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinden oluşan bir grubun su döngüsünü ezbere bildiğini hatırlıyorum. Bilgilerinin derinliğini ölçmek için onlara “Okyanusa yağmur yağdığında tatlı su mu yağar yoksa tuzlu su mu?” diye sormuştum. Neredeyse hepsi tuzlu su yağdığı konusunda emindi. Su döngüsünü deneyimsel bir şekilde öğretmiş olsaydık bu çocuklar sorunun doğru cevabını bileceklerdi. Ancak sorun şu ki biz onlara bilim ya da çevre eğitimi vermiyor, cilalı kelimeler, gerçeklikten kopuk bir ezber öğretiyoruz.
David Sobel
Sayfa 44 - Yeni İnsan Yayınevi
12 yaştan sonra etik kaygılar ve ekolojik anlayışın artması, ergenlerin ilişkilerin soyut evrenini tahayyül etmeye başladıkları resmi işleyiş aşamasıyla uygunluk göstermektedir. (İnanıyoruz ki) ekolojik düşünme, özellikle soyut düşünme becerisi kazanılmasına bağımlıdır çünkü çoğu ekolojik döngü zaman ve mekân içinde çok geniş ya da çok mikroskobik olduğundan doğrudan algılanamaz.
Soyutlama yetisi kazanmamış küçük öğrencilerinizden ekolojik sorunlar üzerine çalışmalarını istediğinizde aşırı basitleştirilmiş sonuçlara varmalarına neden olursunuz.
David Sobel
Sayfa 52 - Yeni İnsan Yayınevi
Empati ve keşif çocuk gelişiminin uygun ve kritik dönemlerinde teşvik edildiğinde gezegenle kurulan bağ toplumsal eylemliliğin kaynağı olarak rol oynayabilecektir.
David Sobel
Sayfa 59 - Yeni İnsan Yayınevi
80 syf.
Çok kısa sürede bitirelebilecek bir kitap olmasına rağmen, içinde başka kişilere ait birçok önsöz kitaba girişi erteliyor. Richard Louv'un Doğadaki Son Çocuk isimli kitabında ekofobi ve David Sobel'e çok güzel değinilmiş. Öncesinde bu kitabı okumuş olduğum için Ekofobiyi Aşmak kitabından çok etkilenmedim. Bu kitabın artık baskısı yok. Ancak sözünü ettiğim gibi Doğadaki Son Çocuk kitabını okumak yeterli olacaktır. Bu alandaki en iddialı kitap bu bence. Keyifli okumalar.
80 syf.
·Puan vermedi
Yıllardır çevre eğitimi vermemize rağmen öğrencide bilişsel bir farkındalık yaratsakta davranışa dönüştüremedik. Bunun sebebi tam anlamıyla bu kitapta ele alınmış ve inanılmaz kilit noktalara değinilmiştir. Eğer öğrenci ve doğa arasında bir bağ kuramazsak salt bilginin yetersizliği anlatılmıştır. Bir insanın davranışlarında değişiklik yaratmak istiyorsak duygularını kalbini ve hayal dünyasını beslemeliyiz. Bu kitap bu konuda müthiş bir yol gösterici.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Sobel
Unvan:
Doğa Bilimci, Eğitimci, Yazar
Doğum:
1949
David Sobel, Community Works Journal'ın düzenli makale yazarı ve katkıda bulunan editörüdür. Antakya'nın yeni Doğa Tabanlı Erken Çocukluk programını koordine ediyor. Yazı yazma, konuşma ve öğretme yoluyla yerden-bölgeye yayılmış eğitimi teşvik eden ulusal bir hareket haline gelmiş olan ve çiçek açan bir yaklaşım olan okul bahçesinde biyoloji eğitimine kadar geniş bir rol oynamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.