Devin Keleş

Devin Keleş

Çevirmen
6.9/10
10 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
210 syf.
Büyük bir umutla aldığım kitabı zar zor bitirebildim. Bunun sebebi; kitabın hâyli ağır bir dil kullanmış olmasından ziyade terimsel ifadelere geniş yer vermiş olması. Konuyla alakalı branşı olanlar rahatlıkla hazmedeceklerdir kitabı. Ama herhangi bir populer bilim takipçisinin bu kitabın hakkından gelebileceğini zannetmiyorum.
210 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"Diğer insanların duygusal durumlarını anlamak, duyusal bilgiyi doğrudan duygusal terimlerde kodlayan bir ayna mekanizmaya bağlıdır."
Kitabın adı ve konusu oldukça ilgimi çekmişti. Nörofizyolojiye ilginiz var ve belirli bir düzeyde bilgiye sahipseniz faydalı bir kitap olabilir. Benim için ilk bölümler yeterince açıktı ama terimler arttıkça okumakta zorlamaya başladım. Salt bilgi yerine örnekler daha anlaşılır hale getirilebilirdi.
210 syf.
·3 günde·8/10
Ayna nöronların keşfi ile ilgili mükemmel bir kitap. Ayna nöronların işleyiş biçimini insan hayatındaki yetini ve önemini anlatıyor. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki eğer nöroanatomi bilginiz varsa okunabilecek bir kitap. Çünkü yazarımız konuyu anlatırken çok fazla terimsel ifadeler kullanıyor. Bu nedenle seçmeden önce prefontal korteks kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor musunuz bunu bir düşünün:)
410 syf.
·19 günde·Beğendi·7/10
Beyin evrimine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış John D. Allen. Anatomi, beslenme ve dil gelişimi açılarından beyin evrimi modellerini değerlendirmiş. Özellikle kendi uzmanlık alanı olan anatomi ile ilgili bölümleri okuması çok zor geldi. Geri kalan kısımları okunması zevkliydi. Çeviri konusunda iyi niyetli yaklaşsamda bazı teknik terimlerin çeviri hataları, referansınların düzenleme bozuklukları ve editor hataları göze çarpıyor.

Beyin evrimi, karşılaştırmalı sinirbilim, nörogenetik, nöroekoloji gibi konulara ilgi duyanların özellikle geçmiş konularla ile ilgili güzel bilgiler aktaran (kitap ne yazık ki çok güncel değil) ve referansları oldukça iyi hazırlanmış bu kitabı tavsiye ediyorum.
210 syf.
·6/10
Bir bilimsel fenomeni o fenomeni keşfedip tanımlayandan daha iyi anlayan kimse yoktur. Hala sebebi tam olarak anlaşılamamış ayna nöron fenomeni hakkında bilgi almak isterseniz bu kitap iyi bir kaynak oluşturuyor. Yalniz, ayna nöron konusuna yabancı okurlar bilimsel terimler ve deneylerin anlasilmasi konusunda problem yasayabilirler. Bu bakimdan okumadan önce bu duruma dikkat etmelerini tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 59 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.