Dilek Boyraz

Dilek Boyraz

Çevirmen
8.4/10
50 Kişi
·
115
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Hayatta seçim hakkımızın olmadığı tek kavramdır aile. Sonrasındaki hayatımızı kendi (!) kararlarımız şekillendirse de , o günlerin izi son nefesine kadar üzerinde kalır. Eğer aile kurmayı, anne - baba olmayı düşünüyorsanız yada halihazırda evebeyn iseniz okumanızı tavsiye edeceğim kitaplardan biridir, zinciri bozmak bizim elimizde.
272 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Kendisinin veya bir başkasının eğitimi ile ilgilenen herkesin ilgisini çekecek bir kitap. Özetle şikayet ettiğimiz sistemin bir parçası olduğumuzu ve yaptığımız herşeyin mutlaka bir kelebek etkisi yaratacağını vurguluyor diyebilirim. Değişime nereden başlamalıyız? Her birey tek başına bu koca sistemde neleri değiştirebilir? Normal denilen öğrencileri yaratıcı öğrenci yapmak mümkün müdür? gibi daha birçok sorunun yanıtı serpiştirilmiş sayfalar arasına. Teorik bilgilerin ağır basmasından kaynaklanan eğitim fakültelerinde okutulan ders kitabı havası olsada, somut örnekler vermesi kitabın ders kitaplarından bir nebze daha akıcı olmasını sağlamış diyebilirim.
256 syf.
·8/10
İnsanın küçüklüğünde ne çok yara alabileceğini, neden suçu hep başkalarına attığımızı, neden hep insanlardan onay alma gereği duyduğumuzu, aslında iç sesimizin nereden geldiğini ve yetiştirilişimizin bizi nasıl etkilediğini anlatan bir kitap. Okuyunca insan kendine yüklenmeyi bir nebze olsun bırakıp rahatlıyor
272 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bugüne kadar en fazla izlenen olarak tarihe geçen Ken Robinson'un bu kitabında eğitim sisteminin özünden birçok değişiklik olması gerektiğini savunmakta..Örnek olması açısından videosunu paylaşıyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=cusZ_0b7Vxw
272 syf.
·8 günde·8/10
~Yaratıcı Öğrenciler|Ken Robinson~

Yazar; eğitimde karşılaşılan problemleri tesbit etmekle yetinmeyip, çözüm önerilerinde bulunarak, gerçek araştırmalardan elde edilen verilerle, öğretmen ve idarecilere
neyi nasıl yapması gerektiğini anlatılıyor.
Dünyanın farklı yerlerinde , hangi koşullarda nasıl bir eğitim sisteminin olduğundan bahsederek, kıyaslamalar yapıyor.
Biraz yavaş ilerleyen bir kitap olmasına rağmen hiç sıkılmadan okudum.
〰️ Kitaptan alıntılar:
* Eğer siz öğrencileri yedi sekiz yıl boyunca ilgi duymadıkları şeyleri öğrenmeleri için zorlarsanız bir süre sonra doğal öğrenme becerilerini bastırmaya başlarsınız
* Öğrencilerin yeni zirvelere ulaşmak için ilham veren öğretmenlerden esinlendikleri gibi okullar da vizyon sahibi müdürlerden esinlenebilirler
* Herkesin kendine ait bir iç pırıltısı var.
* Yaş gruplarına göre çocukları eğitmek, onların en önemli ortak özelliklerinin üretim tarihleri olduğu anlamına gelir.
* Eğitim, onun yaşayan bir sistem olduğunu gerçekten anladığımızda ve insanların her koşulda değil belli koşullarda geliştiğini fark ettiğimizde gerçek bir ilerleme kaydeder
* Şu anki görevimiz, okullardaki üretimi artırmak değil, okulların kendilerini canlı tutan kültürlerini güçlendirmektir
* Çocuklar onların değer verdiklerini önemsediğimizi görmeye başladıklarında, onlar da bizim değer verdiklerimizi önemsemeye başladılar.
* Finlandiya, okulları ve öğretmenleri birbiriyle rekabet etmeye değil, kaynakları, fikirleri ve uzmanlıklarını birbirleriyle paylaşarak iş birliği yapmaya teşvik eder.
* Tüm öğrenciler kendi umutları, yetenekleri, kaygıları, korkuları, tutkuları ve istekleriyle eşsiz bir bireydir
* Önemli olan her şey ölçülebilir değildir ve ölçülebilir olan her şey de önemli değildir.
* Eğitimin kalitesi kesinlikle ona harcanan parayla ilişkili değildir
* Hepimizin çok büyük doğal yeteneklerle doğar ama zaman içerisinde aldığımız eğitimler yüzünden pek çoğumuzun bu yeteneklerle teması kopuyor
* İnsanlar bir vizyon ve amaç duygusuyla motive edildiklerinde mucizeleri gerçekleştirebilirler
* Hayat dolu bir okul, umut ve yaratıcı bir enerji kaynağı haline gelerek tüm insanlığı besleyebilir.
* Öğrencileri birer birey olarak görmek başarıyı artırmanın özünü oluşturuyor
* Her çocuk, onlardan asla vazgeçmeyecek, yakınlık kurmanın gücünü bilen ve olabileceklerinin en iyisini olmaları için onlara inanan, bir yetişkini hak eder
256 syf.
·Beğendi·9/10
Keşke gerçekten okuması gerekenler alıpta okusa şu kitabı ve gerçek anlamda bir özeleştiri yapabilseler.
Aaa ama pardon o zaman olgunlaşmamış olmazlardı 🤷‍️ Ebeveyn olsun olmasın ailesiyle ilişkilerini anlamak isteyenlerin de mutlaka okuması gereken kitaplardan diye düşünüyorum.
Üstelik hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz akıcı bir dille yazılmış ve dilimize çok güzel çevirisi yapılmış bir kitap.
Herkesi bulabilirsiniz bu kitapta anne-babanızı, kardeşinizi,eşinizi,komşunuzu,arkadaşınızı ve hatta kendinizi... ama yeterince dürüst olursanız ️ Zaten toplum olarak şu aile işlerinde çok başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. Artık bu durum yavaş yavaş değişiyor şükürler olsun. Yaşam şeklimiz ve ataerkil aile yapılarımız yüzünden toplumun yarısından fazlası sanıyorum sorunlu çocukluklar geçirmiştir. İşte bunu anlamak için bile okuyabilirsiniz bu kitabı.
208 syf.
·27 günde·Beğendi·9/10
Ofkenenmeye basladıgınızda durun kalpten nefes alın verın yavaslayın ve oyle karar veeın. Öfke pişmanlıktır. Cok guzel teknıklerle dolu bır kıtap kalbımıze kulak versek herkes sefkatlı olacak.
280 syf.
·Beğendi·10/10
İnsan davranışı daima sosyal bağlamda gerçekleşir. Heleki iş ortamları bu sosyal yaşamın merkezidir diyebiliriz.
Üniversiteden mezun olacak binlerce kişinin sosyal yaşamı iyi çözmesi gerekmektedir. Kapıdan dışarı çıktığında yapabileceğinin en iyisini yapmaya mecburdur. Çünkü güçlü bir rekabet söz konusudur ve herkes şanslı değildir. Nasıl ki normal yaşamda dominant insanlar mevcut ise iş yaşamında da kontrollü bir şekilde bu baskınlığı gerektiğinde en az hasarla incelemek, enkaza dönmekten , Kafka'nın böceği gibi ezilmekten kurtulmak için ve Kuyucaklı Yusuf'un uğradığı adaletsizliklere uğramamak için ele alınması gereken bir kurtarıcı bir kitap olabilir.
Konuşmak(iletişime açık olabilmek), çözüm odaklı olmak ve her şeyden önemlisi yeri geldiğinde proaktif olmak kazan-kazan ortamlarının vazgeçilmezidir.
Hülasa iş yaşamında hem mükemmel hem de berbat patronlar vardır. Patronunuzu öldürmek muhtemelen kötü bir kariyer girişimi olur. Bu kitap sayesinde B planını yani gerektiğinde ipleri koparabilecek güçte olmaya sahip kazanımlar elde edebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 115 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 204 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.