Donah Zohar

Donah Zohar

Yazar
7.1/10
7 Kişi
·
20
Okunma
·
2
Beğeni
·
447
Gösterim
Adı:
Donah Zohar
Unvan:
Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1945
Eğer zihnimiz kendi yasalarını doğadan esinlenerek koyuyorsa, bunun sonucu olarak, bu yasaları algılayışımız doğanın kendi gerçekliğini bir dereceye kadar yansıtmak zorundadır. Dolayısıyla kendimizi tanıyarak doğayı tanıyabiliriz.
Varlıkların dalga ya da parçacık gibi olduğunu düşünmek, onların doğasını anlamaya çalışırken bizim için önemli olacaktır, ama asıl önemlisi temeldeki ikililiği anlamaktır. Yani temelde kuantum denen bu "şey" aynı anda hem dalga hem parçacıktır.
Kuantumun ikiyüzlü Janus'a benzer doğası, kuantum kuramının en temel öğretilerinden olan tamamlayıcılık prensibinde çok iyi özetlenmiştir. Tamamlayıcılık ilkesine göre varlığın iki türlü tanımı da birbirini tamamlar ve ortaya çıkan tablo "tek bir paket"ten çıkmış olur. Beynin sağ ve sol yanının kürelerinde olduğu gibi, her bir tanım bir diğerinde olmayan bilgiyi içerir. Temel varlığın şu ya da bu olarak görünmesi koşulların tümüne bağlıdır. Bu önemli koşullar, daha sonra göreceğimiz gibi herhangi bir kimsenin o anda varlığa bakıyor olup olmadığı ya da ne zaman, niçin baktığı gibi koşullardır.
Donah Zohar
Sayfa 20 - Ayrıntı Yayınları
Indra'nın evinde öyle bir inci ağı oluşturulmuş ki bir tanesine baktığınızda diğer bütün incileri onun içinde görebilirsiniz. Dünyadaki her nesne de sadece kendisi değildir diğer her nesneyi içerir ve aslında diğer her nesne olur.
Eş zamanlı davranış biçimi kuantumun tüm mekanik ilişkilerinin temelini oluşturur. Bu da Sokrates öncesi Yunan kavramı olan “Varlığın birliği" fikrini çok modern bir yolla destekler.
Amaçlı tepki ve genel farkındalık kapasitesini içeren bilinç, gelişmiş insan beyninden daha ilkel bir fiziksel mekanizmadan kaynaklanır. Bu mekanizma en ilkel amipte de vardır. Bunun nasıl böyle olduğunu anlamak canlı ve cansız yaratıkların belki de tümünün bilincinin genel şeyler planındaki yerini ve varlık nedenini anlamak açısından son derece önemlidir.
284 syf.
·Beğendi
Bir fizikçi annenin gözünden kuantum, olağanüstü tasvirler ve bilgi aktarımı ile ele alınmış okunası bir kitap . Dini boyutu tartışmaya açıktır sevgili dostlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Donah Zohar
Unvan:
Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 1945

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.