Dorothy Jongeward

Dorothy Jongeward

Yazar
8.1/10
14 Kişi
·
28
Okunma
·
0
Beğeni
·
326
Gösterim
Adı:
Dorothy Jongeward
Unvan:
Yazar
Doğum:
10 Kasım 1925
Ölüm:
5 Kasım 2012
Açık bir zihin çok iyidir, ancak zihin, içinde ve dışında hiçbir şey gizlenemeyecek kadar da açık olmamalıdır. Zaman zaman kapılarını kapatabilmelidir, yoksa biraz çatlak bulunabilir. Samuel Butler
Bir başkasıyla bağlılık kurmak onu yiyip yutmak, onu bunaltmak ve onu yok edip ortadan kaldırmaktır. Bunun sonucu da onu bütün bir kişiden çok, daha az değerli bir insan olarak görmektir. Anthony Storr
Çocuklar , olumsuz deneyimlerden geçe geçe , kendilerini ve başkalarını aldatmayı öğrenirler. Bu aldatma tekniklerini yaşamın daha sonraki dönemlerinde terk etmek güçtür ve çoğunlukla engelleyici rolleri vardır. Kazanalar bundan kurtulmaya çalışırken , kaybedenler bunlara bel bağlar.
Kazananların zamanlamaları da kusursuzdur.
Duruma en uygun tepkiyi gösterirler .
Tepkileri verilen iletiye göredir ve ilgili kişilerin önemini , değerini , esenliğini ve onurunu göz önünde bulundururlar. Her şeyin bir mevsimi , her davranışın bir zamanı olduğunu bilirler.

Saldırganlık ve çekingenlik zamanı,
Birliktelik ve yalnızlık zamanı,
Savaşmak ve sevişmek zamanı,
Çalışmak ve eğlenmek zamanı,
Ağlamak ve gülmek zamanı,
Karşı durmak ve çekilmek zamanı,
Konuşmak ve susmak zamanı,
Koşturmak ve beklemek zamanı.
Genelde iddialı kitap başlıkları çoğu insan gibi bende de antipati oluşturmuş olsa da, Dorothy Jongeward ve Muriel James tarafından kaleme alınan “Kazanmak İçin Doğarız” kitabının içeriğinin başlıktan farklı olduğunu kitabı okudukça görmekteyiz. Özellikle kişiliğin bir bütün kavramı içinde değerlendirilmesi kitap içinde çok iyi işlenmiş. Tanıtım bülteni aşağıda belirtilen kitap okunması tavsiye edilenler listemizde.

http://psikomotto.com/...zanmak-icin-dogariz/
Bu kitap her ne kadar başlangıçta ilgimi çektiyse ilerledikçe verilen örnekler azalıp bilimsel konular derinleşmeye başlayınca yavaş yavaş kitaba olan ilgimi kaybettim.
Eğer insan davranışları ve sebepleriyle ilgileniyorsanız kitabı sonuna kadar okuyabilirsiniz.
Daha önce yazdığım gibi ilk 50 sayfadan sonra okumaktan vazgeçtim.
256 syf.
·Beğendi·9/10
Baslik iddiali gelebilir.. ama aslinda ceviriden kaynakli. "Loosers/ kaybedenler" versus "winners/ kazananlar" dan geliyor. Bir kazanan nasil oluyor.. cok guzel bir psikoloji kitabi.. davranis paikolojisini cok basit bir dille anlatiyor ve benimsetiyor.
312 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
‌Bu kitap ilk başta ders kitabı gibi geldi bana. Tamamen psikolog ve psikiyatri alanı çalışanlara göre yazılmış aslında ilk yazılma amacı da buymuş.
Kitapta ilişkileri transaksiyonel analiz yöntemiyle derinlemesine kişiliğinizi çözümleyerek kazanan mı ya da kaybeden olduğunuzu buluyorsunuz. Kişiliğinizi en ince ve ayrıntılı detaylarıyla çocuk benlik, ebeveyn benlik ve yetişkinlik benliğinizle ne kadar yönetildiğinizi deney ve araştırmalarla sizi kendinize öyle güzel anlattırıyor ki kendinizde bile varlığını şaşıracağınız düşünceler duygular bulabiliyorsunuz.
Kitabın amacı ise ebeveyn benliğin önyargılarından, çocuk benliğin kuruntularından arınıp yetişkin benliğimizi oluşturmak ve birer kazanan insan olabilmek. Kazanmak İçin Doğarız
256 syf.
·Puan vermedi
||Kazanmak İçin Doğarız
Adından da anladığınız üzere bir kişisel gelişim kitabı gibi duruyor.Ama okudukça amacının tam olarak bu olmadığını anlıyorsunuz bence.Bilimsel dayanaklarla insan neden o şekilde davranır sorusunu cevaplıyor.İnsanın benliğini ebeveyn benlik,yetişkin benlik ve çocuk benliği diye ayırıp onları yönetmenin bir nevi ehlileştirmenin yollarını anlatıyor.Zaten benliklerinizi gerektiği yerde gerektiği şekilde kullandığınızda kazanan oluyorsunuz.Kitapla ilgili en sevdiğim şey tam olarak terapi denmeyecek olsa da kendi kendimize uygulayabileceğimiz birtakım kişilik analizi yöntemlerinden bahsetmesi.Eğer davranış psikolojisine ilginiz varsa seveceğiniz bir kitap olacağını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dorothy Jongeward
Unvan:
Yazar
Doğum:
10 Kasım 1925
Ölüm:
5 Kasım 2012

Yazar istatistikleri

  • 28 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.