Dorothy Jongeward

Dorothy Jongeward

Yazar
7.4/10
5 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
300
Gösterim
Adı:
Dorothy Jongeward
Unvan:
Yazar
Doğum:
10 Kasım 1925
Ölüm:
5 Kasım 2012
Kimseye bir şey öğretemezsiniz, sadece cevabı içinde bulmasına yardımcı olursunuz.
Dorothy Jongeward
Sayfa 9 - Sola Yayınları, Galileo
Çocuklar , olumsuz deneyimlerden geçe geçe , kendilerini ve başkalarını aldatmayı öğrenirler. Bu aldatma tekniklerini yaşamın daha sonraki dönemlerinde terk etmek güçtür ve çoğunlukla engelleyici rolleri vardır. Kazanalar bundan kurtulmaya çalışırken , kaybedenler bunlara bel bağlar.
Kaybeden kişiler zekalarından uygun biçimde yaralanmamakla kalmayıp , bu zekalarını , özür bulamak ve düşüncelerine kılıf uydurmak yolunda yanlış kullanırlar.
Kazananlar ne “çaresiz” rolü oynar , ne de başkalarını suçlama oyununu. Tam aksine , kendi yaşamlarının sorumluluklarını yüklenirler.
Kazananların zamanlamaları da kusursuzdur.
Duruma en uygun tepkiyi gösterirler .
Tepkileri verilen iletiye göredir ve ilgili kişilerin önemini , değerini , esenliğini ve onurunu göz önünde bulundururlar. Her şeyin bir mevsimi , her davranışın bir zamanı olduğunu bilirler.

Saldırganlık ve çekingenlik zamanı,
Birliktelik ve yalnızlık zamanı,
Savaşmak ve sevişmek zamanı,
Çalışmak ve eğlenmek zamanı,
Ağlamak ve gülmek zamanı,
Karşı durmak ve çekilmek zamanı,
Konuşmak ve susmak zamanı,
Koşturmak ve beklemek zamanı.
Kaybeden kişi sevgi göstermekte ve sevgi kabul etmekte güçlük çeker. Başkalarıyken içten dürüst gerçek ve direk ilişkilere giremez. Aksine , onları kendi beklentilerine uydurmaya çalışır. Kaybedenlerin enerjileri genellikle başkalarının beklentilerine göre yaşamaya yönlendirilmiştir
Genelde iddialı kitap başlıkları çoğu insan gibi bende de antipati oluşturmuş olsa da, Dorothy Jongeward ve Muriel James tarafından kaleme alınan “Kazanmak İçin Doğarız” kitabının içeriğinin başlıktan farklı olduğunu kitabı okudukça görmekteyiz. Özellikle kişiliğin bir bütün kavramı içinde değerlendirilmesi kitap içinde çok iyi işlenmiş. Tanıtım bülteni aşağıda belirtilen kitap okunması tavsiye edilenler listemizde.

http://psikomotto.com/...zanmak-icin-dogariz/
Bu kitap her ne kadar başlangıçta ilgimi çektiyse ilerledikçe verilen örnekler azalıp bilimsel konular derinleşmeye başlayınca yavaş yavaş kitaba olan ilgimi kaybettim.
Eğer insan davranışları ve sebepleriyle ilgileniyorsanız kitabı sonuna kadar okuyabilirsiniz.
Daha önce yazdığım gibi ilk 50 sayfadan sonra okumaktan vazgeçtim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Dorothy Jongeward
Unvan:
Yazar
Doğum:
10 Kasım 1925
Ölüm:
5 Kasım 2012

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.