1000Kitap Logosu
Duran Boz
Duran Boz
Duran Boz

Duran Boz

Yazar
Editör
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
18 Kişi
42
Okunma
11
Beğeni
302
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Kahramanmaraş, Türkiye, 1 Ocak 1958
Yaşamı
01.01.1958’de Kahramanmaraş’ın Hacıeyüplü Köyünde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Çamaş ve Ağabeyli Ortaokullarıyla Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi ve Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesinde görev yaptı. Hâlen Kahramanmaraş Sosyal Bilimler Lisesinde çalışmaktadır. Yazı çalışmalarına; bir grup arkadaşıyla birlikte Işık gazetesi ve Kelam dergisinde başladı. Şiir ve yazılarını; Edebiyat, Yeni Sıla, İkindi Yazıları, Kayıtlar, Yedi İklim ve Hece dergilerinde yayımladı. Şiir ve yazılarında Ömer Erinç adını kullanmaktadır. Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesinde öğretmenlik görevini sürdürürken okulun çıkardığı “Dost” dergisiyle Kahramanmaraş Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi ve Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesinin çıkardığı “Dört Mevsim Düşünce” dergilerinin yayın yönetmenliğini yaptı. Yeni çalışmalarını şiir, deneme, biyografi alanlarında sürdürmektedir. Evli, altı çocuk babasıdır.
ANKA misali gezginokur
Büyük Doğu'nun Ruhu'yu inceledi.
160 syf.
·
4 günde
"Şiir bir yüreğin yangının dumanıdır" demişti bir sahil kasabasının amatör şairi.. Bende çok sevmiştim bu kavramı yani şiir yazmak için duman çıkarmak lazım bunun içinde yüreğin yangın yeri olmalı ve bu yangının dumanını hissetmelisin... Şiir denilince akla gelen değerli bir şair üstad Necip Fazıl KISAKÜREK...Bu kitap üstadın hayatını anlatıyor. Üstadın yüreğinin yangının hikayesini hayat hikayesini anlatıyor..güzel bir kitap olmuş..Üstadın şiirlerini okuyanların üstadı tanımak isteyenlerin okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap..İyi okumalar..
Büyük Doğu'nun Ruhu
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
İlhan Ataç
Büyük Doğu'nun Ruhu'yu inceledi.
160 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Necip Fazıl Kısakürek nam-ı değer Sultân'üş-Şuara.Çocukluğu bir konakta dedesinin koruması altında geçmiş geçmişinden beslenen şair,fikir adamı,siyasetçi,dergi yayıncısı...En önemlisi de zor şartlar altında Büyük Doğu dergisini çıkarıp yüzünü doğuya dönen bir insan.Sahi neydi bu Büyük Doğu dergisi?Daha önce yalnızca 20.yy'da çıkarılan dönemin siyasetini eleştiren dergi olarak bilirdim ama şimdi, Necip Fazıl ismini muteber kılan kılavuz olarak görüyorum.Sayısızca sayı çıkarıp çoğunda doğruları söyleyen bir adam yazılarından dolayı nasıl bu kadar hapis yatar aklım almadı.Dönemin asırı baskıcı döneminde nasıl da ayakta kalmış ama.Dergiyi kapatıyorlar tekrar açıyor.Hapse atıyorlar orada kitap yazıyor.Dönemindeki kodamanlara kafa tutup nasıl da olgun ve ahlaklı düşüncesinden yılmıyor."Ya ol ya öl" kitapta onun sıfatlarından biri olarak çok geçiyor.Sözün özü zamanında çıkardığı şiirlerle baş tacı oluyor.Örümcek Ağı, Kaldırımlar, Çile baş bunların başında geliyor. Ona yönelik bir eleştiri kitap bir iki geçiyor:"Şairliğini siyasete alet edip değersizleştirdin! Bu onun tercihi diye düşünüyorum.Bu tercihini anlamak için geçmişine bakmak da yeterli olur. Kitaptan bazı eski kulağa hoş gelen kelimeler de öğrendim onları da bir liste halinde paylaşıyorum. Not:Büyük Doğu Marşı'na bakabilirsiniz. Sözlük(Kamus) 1.Canhıraş: Yürek parçalayan 2.Garp: Batı 3.Hafakanlı: Sıkıntılı 4.Helezon: Kıvrımlı biçim 5.İptidâi: İlkel 6.Mavera: Görülen alemin ötesi 7.Mazarrat: Zarar 8.Meftun: Tutkun 9.Merhale: Derece 10.Mukaddes: Kutsal 11.Mücerret: Soyut 12.Mütehassıs: Uzman Namzet: Aday 13.Salapurya: Üçgen biçimli ticaret gemisi 14.Satıh: Yüzey 15.Seciye: Karakter 16.Şark: Doğu 17.Tahkir: Aşağılama 18.Tamtam: Afrika yerlilerinin çaldığı davul Beğendiğim Dizeleri: ... Niçin küçülüyor eşya uzakta? Gözsüz görüyorum rüyada, nasıl? Zamanın raksı ne, bir yuvarlakta? Sonum varmış, onu öğrensem asıl. ⭐⭐⭐ ... Bir oda, yerde bir mum, perdeler indirilmiş; Yerde çıplak bir gömlek, korkusundan dirilmiş, Süt beyaz duvarlarda, çivilerin gölgesi; Artık ne bir çıtırtı ne bir ayak sesi... Yatıyor yatağında dimdik, upuzun ölü. ⭐⭐⭐ ... Kaldırımlar, çilekeş yalnızların annesi; Kaldırımlar, içimde yaşamış bir insandır. Kaldırımlar, duyulur ses kesilince sesi; Kaldırımlar içimde duyulan bir lisandır. ⭐⭐⭐ ... Üç katlı ahşap evin her katı ayrı alem! Üst kat: Elinde tesbih, ağlıyor babaannem, Orta kat: Mavs aynayan annem ve âşıkları, Alt kat: Kızkardeşimin Tamtamda çığlıkları.
Büyük Doğu'nun Ruhu
OKUYACAKLARIMA EKLE
3