E. A. Wallis Budge

E. A. Wallis Budge

Yazar
7.4/10
19 Kişi
·
63
Okunma
·
1
Beğeni
·
646
Gösterim
Adı:
E. A. Wallis Budge
Unvan:
İngiliz Egyptologist, Dilbilimci
Doğum:
27 Temmuz 1857
Ölüm:
23 Kasım 1934
Sıklıkla bu tarz büyülü sözler dua biçimini almıştır. Bu büyülerin çoğu oldukça eskiydi, hatta Piramit Dönemi'nden bile eskiydiler; öyle ki zamanın katiplerine bile anlaşılmaz geliyordu. Bu büyülü sözler Mısırlıların, dinden daha çok büyüye inandıkları zamana aittiler.
Kralın cenneteki gücü neredeyse yeryüzündeki kadar mutlaktı ve Teta'nın metninde tekrar edilen Unas metnindeki göze çarpan yerlerde tanrıları kovalayan, onları kement ile yakalayan, daha sonrasında ise onları öldürüp güçlerini, akıllarını, tüm ilahi meziyetlerini ve sonsuz yaşam güçlerini emmek için onları yiyen kralın, yenilmez ve kudretli bir avcı olarak tasvirine rastlarız.
Çölün kumları avuçlarını yakıyordu. Yumruk yaptığı ellerini açtı ve avuçladığı kumların parmaklarının arasından akıp gitmesine izin verdi, aynı sahip olduğu her şeyin gitmesine izin verdiği gibi.
"Firavun (ya da firavunlar) ile ilgili en büyük yanlis inanc da hepsinin erkek oldugudur. Eski Misir da erkek oldugu kadar pek cok kadin firavun da hüküm sürmüstür. Yakin zamanda yapilan arkeolojik calismalarda piramitlerin yapimi sirasinda calisan iscilerin arasinda neredeyse erkekler kadar kadinlarin da oldugu belirlenmistir."
E. A. Wallis Budge
Sayfa 18 - Erasmus Yayinlari
Başka bir deyişle firavunun görkemli yeniden dirilişinde, Ötekidünya'da mutlu olmasında ve sonsuz bir yaşam sürmesinde etkili olacağı inancıyla yazıyorlardı. Amaç bu dünyadaki saltanatını Ötekidünya'da da korumaktı.
Ayın ışığı gecenin karanlığını hasat eden bir bıçak gibiydi ama yine de kara gölgeleri aydınlatmakta aciz kalıyordu.
88 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Adından da anlaşılacağı gibi Babil'in Yaratılış Efsanesi ile ilgili bilimsel bir eser. Özellikle İngiltere Müzesi'ndeki Babil ve Asur tabletlerinin incelenip çözülmesi ile oluşturulmuştur.
318 syf.
·Beğendi·10/10
Güneşin battığı yöne doğru yol alır Firavun'un gemisi.. Anobis eşlik der bir yere kadar. Büyük Nil onlara hayat verir ve Nil'in son bulduğu yer kutsal yolculuğunda bittiği yani güneşin battığı yerdir. Kendinizi vererek okursanız, tüm işleri sanki yaşıyormuşsunuz gibi bir his duyacaksınız. Gözünüzü kapattığınızda Ramses'in ölüleri yargılamak için tahtında oturup beklediğini ve yanında Aslan başlı timsah gövdeli bir yaratıkla beklediğini hayal edebileceksiniz. Elindeki terazi ile ölenlerin sonsuz güzellikleri mi yoksa azabımı çektiğini bileceksiniz. Antik Mısır'a çok güzel bir yolculuk yapmanızı sağlayacak enfes bir eser.
192 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Mısır mitolojisinin genel bir özeti. Yer yer sıkıldığım oldu ve yazım yanlışları çok can sıkıcı. Özellikle “n” ve “i” harfi yan yana gelince “m” harfi olarak basılmış. Resimlerin olması güzel, açıklayıcı olmuş.
318 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Antik Mısır'da papirüslere yazılmış olan büyüleri, ölümden sonraki yaşam ve ölünün öte dünyada belirli aşamalardan geçebilmesi için tanrılara edilen duaların, bazı mit efsanelerinin yer aldığı bir kitap. Açıklamalardan çok yazınsal metinleri direkt olarak yayınlamışlar. Kitap açıkcası beklentimin altındaydı.
188 syf.
·Beğendi·8/10
Tarih kitapları beni fazlaca sıkar ama bu kitap dönemdeki olayları yorumlar ve hikayeleştirmiş bir tarzda anlattığı için hiç sıkmadı. İçerisindeki görseller ile anlatımlarını desteklemesi çok hoşuma gitti. Mısır'ı ve firavunları merak ediyorsanız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. İlk okuduğum mitoloji kitabıydı ve beni etkilemeyi başardı.

Yazarın biyografisi

Adı:
E. A. Wallis Budge
Unvan:
İngiliz Egyptologist, Dilbilimci
Doğum:
27 Temmuz 1857
Ölüm:
23 Kasım 1934

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 87 okur okuyacak.