E. A. Wallis Budge

E. A. Wallis Budge

Yazar
8.1/10
7 Kişi
·
23
Okunma
·
0
Beğeni
·
510
Gösterim
Adı:
E. A. Wallis Budge
Unvan:
İngiliz Egyptologist, Dilbilimci
Doğum:
27 Temmuz 1857
Ölüm:
23 Kasım 1934
"Firavun (ya da firavunlar) ile ilgili en büyük yanlis inanc da hepsinin erkek oldugudur. Eski Misir da erkek oldugu kadar pek cok kadin firavun da hüküm sürmüstür. Yakin zamanda yapilan arkeolojik calismalarda piramitlerin yapimi sirasinda calisan iscilerin arasinda neredeyse erkekler kadar kadinlarin da oldugu belirlenmistir."
E. A. Wallis Budge
Sayfa 18 - Erasmus Yayinlari
İlkel zamanlarda büyük sayılarda kadın ve erkek köleler, firavun öldüğünde öldürülmüşler ve firavunun mezarına gömülmüşlerdir. Böylece kölelerin bedenleri firavuna dünya üzerinde nasıl hizmet etmişlerse ruhları da aynı şekilde firavunun ruhuna hizmet etmek için Ötedünya'ya geçiyordu.
318 syf.
·Beğendi·10/10
Güneşin battığı yöne doğru yol alır Firavun'un gemisi.. Anobis eşlik der bir yere kadar. Büyük Nil onlara hayat verir ve Nil'in son bulduğu yer kutsal yolculuğunda bittiği yani güneşin battığı yerdir. Kendinizi vererek okursanız, tüm işleri sanki yaşıyormuşsunuz gibi bir his duyacaksınız. Gözünüzü kapattığınızda Ramses'in ölüleri yargılamak için tahtında oturup beklediğini ve yanında Aslan başlı timsah gövdeli bir yaratıkla beklediğini hayal edebileceksiniz. Elindeki terazi ile ölenlerin sonsuz güzellikleri mi yoksa azabımı çektiğini bileceksiniz. Antik Mısır'a çok güzel bir yolculuk yapmanızı sağlayacak enfes bir eser.
318 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Antik Mısır'da papirüslere yazılmış olan büyüleri, ölümden sonraki yaşam ve ölünün öte dünyada belirli aşamalardan geçebilmesi için tanrılara edilen duaların, bazı mit efsanelerinin yer aldığı bir kitap. Açıklamalardan çok yazınsal metinleri direkt olarak yayınlamışlar. Kitap açıkcası beklentimin altındaydı.

Yazarın biyografisi

Adı:
E. A. Wallis Budge
Unvan:
İngiliz Egyptologist, Dilbilimci
Doğum:
27 Temmuz 1857
Ölüm:
23 Kasım 1934

Yazar istatistikleri

  • 23 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.