Ebru Öner

Ebru Öner

YazarTasarımcı
8.4/10
240 Kişi
·
708
Okunma
·
0
Beğeni
·
47
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
264 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir iki satırla kitabın anlatım tarzına değinip içeriğine geçmek istiyorum.
Yazar-Margaret Cheney, her ne kadar biyografi tarzı bir roman ortaya koymuş olsa da anlatım dili sanki bir tarih kitabı ya da bir makale okuyormuşsunuz tadı veriyor. Derinlemesine araştırıldığı, bilgi sahibi insanlar ile konuşulduğu belli. Anlatım dili okurken bir yerden sonra sıksa da zaman geçtikçe yazarın anlatım tarzına hem alışıyor hem de onun neden böyle yazdığını algılamış oluyorsunuz. Yazar, bu dahinin hayatını olduğu gibi açıklamaya özen göstermiş, içine ne kurgu, ne entrika eklememiş. Okurların elde edecekleri bilgiyi doğru kaynaklardan doğru ölçüde almalarına özen göstermiş. Bunun için kendi adıma ona teşekkür ederim :)

*Beni Zamanın Ötesindeki Deha`ya (eski ismi ile Anlaşılamamış Dahi) iten Einstein'ın Buzdolabı-Steve Silverman kitabıdır. Onu da öneririm.

Kitabın içeriğine gelirsek;
Tesla`nın dünyaya gelişi ile Zamanın Ötesindeki yolculuğumuza başlayıp, icatları, Edison ile çekişmeleri, mali durumları, aşk hayatı - ki yokmuş böyle bir hayatı (kendini insanlığa ve bilime adadığı için), Nobel ödülü hakkındaki dedikodular, sağlık durumları, delilik seviyesindeki dahilikleri, hayalleri, en iyi dostları (güvercinler ve Mark Twen) ve başka size önemli gelen konularda bilgile sahip olabilirsiniz.

Bu kitap Tesla hakkında en donanımlı, doğruluğuna daha fazla inanacağımız çalışmadır.
Tüm dünya ve insanlık için yaptığı çalışmalar göz önünde bulundurulursa, Tesla gelmiş geçmiş en büyük dahiymiş. Peki bu dahiden insanlık adına ne kadar yararlana bildik?
"Görünmez Adam" kitabının son cümlesi böyleydi doğru hatırlıyorsam;
"İnsanlar ve tarih bir dahiyi daha kendi elleri ile yoketmeyi başarmışlardı." Bu sözler tam anlamı ile Tesla için söylenmiş gibi.
*X ışınları,
*Radyo,
*Radar,
*Elektrik üzerinde yaptığı deneyler ve işler,
*Kumandalar,
*Kablosuz Elektrik (bazı ceplerinin ağırlığını daha çok düşünen "insancıklar" yüzünden tüm dünyanın mahrum kaldığı bir icat) ve şimdi aklımdan çıkmış daha neler neler..

"Düşleri ütopikti: İnsanlar açlıktan ve ölesiye çalışmaktan kurtulacaklardı, dünya çapında iletişim kolaylaşacaktı; ve sonuncu olarak da o diğer gezegenlerde de insanlara benzer yaşam formlarının varolduğuna inanıyordu. Marslılar'ın "istatistiki bir gerçeklik" olduğunu düşünüyordu."

İnsanlık için yaptığı o kadar şey için aldığı tek elle tutulur ödül ironik şekilde Edison madalyasıyla sınırlı kalmıştır.
Onun dünya için yaptığı işleri açıklayacak en güzel sözler:

"Eğer sanayiden Tesla'nın icatlarını söküp çıkarsaydık" diye hatırlatıyordu meslektaşlarına, "çarklar dönmez olur, elektrikli trenler ve tramvaylar durur, şehirlerimiz karanlığa gömülür, atölyelerimiz işsiz kalırdı. Evet, çalışmaları endüstrinin kolu bacağı olmuştur... Adı elektrik biliminin gelişiminde bir çağa damgasını vurmuştur. Çalışmaları devrimler yaratmıştır..."

Hayatı boyunca yalnız bırakılmanın, sefil bir hayat sürdüğü otel odasında (otelin parası bile başkaları tarafından ödeniyordu) öldüğünden iki gün sonra 87 yaşında ölü olarak bulunan, (tüm insanlık için onun çektikleri bir utanç kaynağı olmalı) ona yapılanlar hakkında düşünceleri:

"Acılara bağışıklık kazandığım ruhsal bir huzura kavuşabildim ve hayatın karanlık yanlarından, dertlerden ve varoluşun kaygılarından dahi tatmin vesilesi bulabilecek bir doygunluğa ve mutluluğa ulaşabilmeyi başardım. Üne kavuştum ve bunların ötesinde bir servete sahibim ama buna karşın sayısını hatırlamadığım kadar çok ufku sınırlı yazar tarafından hayalperest olmakla suçlandım; başarısız, pratik olmayan bir adam olarak lanse edildim. İşte bunlar da dünyanın cahilliğinden ve ileri görüşlü olmamasından kaynaklanıyor..."

Ne yazık ki, hep olduğu gibi ünlü bilim adamının yaptıkları ölümünden sonra gerçek anlamını kazanmıştır.
Değerli Azerbaycan şairi Cabir Nevruz`un bir şiirinde dediği gibi:
"Sağlığında heykel koyun ölmezlere...
------------
Sağlığında kıymet verin insanlara."

Kitabı Tesla hakkında gerçek bilgi edinmek isteyen herkese öneririm.

Sonda, kitabı okuduktan sonra Tesla hakkında bu belgeseli de izlemenizi tavsiye ederim- https://www.youtube.com/watch?v=xoCiy2hTEnw. Kitabı okumuş kadar olacaksınız.

Uzun yorum için affınıza sığınıyorum...
264 syf.
·9 günde·Beğendi
"Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayi aydinlatirdi"

Nicola Tesla'ya olan merakim, yillar önce izledigim "Prestij" filmiyle başladi.Filmde birbirine rakip olan iki sihirbazin ömür boyu sürecek düşmanligi ve rekabeti anlatılıyordu.Film aslinda Tesla ve Edison arasindaki rekabetin yansiması olarak bu iki sihirbazi ele aliyordu.Filmde Tesla'nin ışınlama ve insan kopyalama deneyleri de gösteriliyordu.Filmi de mutlaka izleyin derim.

Bu filmin ardindan Tesla ile ilgili baska kitaplar okudum ama hep bilimsel terimler gectigi ve ben sözel oldugum icin pek bir şey anlamamistim. Bu kitap ise, gayet her okuyucunun anlayacagi dilde( sözeller dahil :) ) yazilmis.

Kitap Tesla'nin dogumundan baslayip, icatlari,Edison ile cekismesi ve özel hayati dahil bir çok konuyu ele aliyor.

Elektrigin kablosuz taşınilmasi, ilk radyo ilkeleri,x ışını, mikro dalga firin, ilk telsiz, ilk uzaktan kumanda modeli ve aklima gelmeyen bir cok icadin ya mucidi ya da yol gostericisi olan bu dahinin hayatini yazar Margaret Cheney cok guzel kaleme almış.

1943 yilinda öldügünde FBI bütün araştirmalarina,notlarina ve yayinlanmamis makalelerine el koymuş.Daha sonraki yillarda ABD'de nükleer teknolojinin gelistirilmesi ve uzay calismalarinda degerlendirildigi söylenen bu belgeler halen kamuoyuyla paylasilmamistir.

Meraklilarina kesinlikle tavsiye edilir.
264 syf.
·9/10
Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucit.Bugün kullandığımız teknolojik aletlerin mucidi veya fikir babasıdır.Tesla ile ilgili bir söz vardır.Eğer bir şeyi icat edenin kim olduğunu bilmiyorsanız tahmin ederken Tesla deyin.Çünkü tahmininiz %50 doğrudur.
Hayatını bilime adamış.Sürekli yeni bir şeyler icat etmekten bazı icatlarının patentlerini alacak vakit bulamamış bir insan.Zamanının ötesinde bir insan olduğundan anlaşılamamış biri.
Bu kitap da Tesla'nın yaşam öyküsünü okuyabileceğiniz güzel bir eser. Tesla'yı merak edenler kaçırmasın. Aslında böyle büyük bir mucidin hayatını herkes öğrenmeli.
264 syf.
·Beğendi·9/10
Nicola Tesla'nın hayatının her köşesini tüm netlikle anlatmış. En çok da zekasının ince detaylarını.. Bilimsel teknikler de dahil eserin içinde var. Hayran olmamak elde değil, zamanın ötesindeki deha ve acımasız gerçekler, isteyipte elde edilmeyen şeyler.. Biraz üzgünüm hayatına. Hak etmiyordu bazı şeyleri diliyor dilim.
264 syf.
·116 günde·Puan vermedi
Tesla gibi bir dehanın ve günümüz teknolojisinin alt yapısını kuran bu bilim insanının tanınması için okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum..
264 syf.
Gelmiş geçmiş en büyük mucit olarak gördüğüm Nikola Tesla'yı en ayrıntılı olarak anlatan kitap Tesla'yı çocukluğundan beri anlatırken okuduktan sonra gerçekten Tesla'nın gerçekten Anlaşılamamış Dahi olup günümüzün ilerisinde bir zekaya sahip olduğunu anlıyorsunuz. İlk olarak 1981 yılında yayınlanan kitapta tek sıkıntı genel olarak Tesla'ya ve yaşadıklarına odaklanılırken icatlarına o kadar yer verilmemesidir.

Bilmediğimiz icatlarından da bahsedilen kitapta en beğendiğim kısım San Fransisco'da uzay ile bağlantı kuracak derecede radyo dalga belirtisi alması olurken en canımı sıkan kısım daha önceden de bildiğimiz araştırmalarının öldükten sonra kaybolması.
264 syf.
·38 günde·Beğendi·9/10
yıllardır hayatı ellerinden zorla alındı denilen fakir bir hayat yaşayarak denilen üstadın biyografisini okumak ve aslında istese dünyanın en varlıklı insan olma ihtimalini ellerinin tersiyle itmiş,insanlığın yararına çalışan ve tüm dünyanın da aynı zihniyete sahip omasını isteyen ancak bu tür icatları,geliştirmeleri yalnızca ticaret amaçlı düşünen insanlar-başlıca T.Edison- yüzünden tam olarak istediği emellere ulaşamayan bir üstad..
264 syf.
·Beğendi·7/10
Bırakın gerçeği gelecek söylesin, herkesi işlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların ; uğrunda gerçekten çok çalıştığım gelecek ise benimdir. Sayfalarda gezerken icatlarıyla dünyayı değiştirmiş bir dâhinin hayatını okurken, aslında tüm mekanik dehasını sakat bir güvercini tekrar uçurmak için kullanan naif bir insanla da tanışacaksınız:
264 syf.
·Beğendi·9/10
Nikola Tesla
Değeri bilinmemiş ve çok az tanınan bir dahi. Tabi bunda Teslanında payı yok değil. Ne kadar büyük, hatta dünya düzenini değiştirecek buluşların olursa olsun eğer buluşlarını pazarlıyamıyorsan malesef hak ettikleri değeri bulamıyorlar. Teslanın hayatı bunun tipik bir örneği.
Kitabı okuduktan sonra insan; "Acaba Tesla geçmişte değilde, günümüzün şartlarında ve imkanlarıyla yaşasaydı dünya nasıl bir yer olurdu" demekten kendini alamıyor.
Nikola Tesla mutlaka tanınması ve tanıtılması gereken bir dahi...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 708 okur okudu.
  • 68 okur okuyor.
  • 623 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.