Edward Snowden

Edward Snowden

Yazar
7.4/10
22 Kişi
·
54
Okunma
·
6
Beğeni
·
227
Gösterim
Adı:
Edward Snowden
Unvan:
Bilgisayar Uzmanı
Doğum:
Elizabeth City, Kuzey Carolina, ABD, 21 Haziran 1983
Amerikalı bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı. Bilgisayar ve internet teknolojisine sahip her araç yoluyla Abd'nin en özelimize kadar bizi izleyebildiğini ortaya koyan prizma projesi'ni deşifre eden isimdir.
Nedir yaşam dediğimiz? Söylediklerimizden, hatta yaptıklarımızdan daha fazlasıdır. Yaşam aynı zamanda sevdiklerimiz ve inandıklarımızdır.
Hayat sadece bir yöne doğru akar ki bu da zamanın istikametidir ve ne kadar ilerlersek ilerleyelim o görünmez duvar hep dibimizde olacaktır, bizi geçmişimizden koparacak ve bilinmeyene doğru itecektir.
Ya sesim kısılıncaya kadar haklarımı savunacaktım ya da en başından itibaren aslında bir sesim olmadığı gerçeğini kabul edecektim.
Emir komuta zinciri, insanın elini kolunu bağlayan bir zincirdir ve aşağıdaki halkalar ancak yukarıdakiler tarafından çekilebilir.
Ülkemin işletim sisteminin -hükümetinin- ancak bozukken işleyebildiğine ikna olunca da istihbarat yaşantımı sonlandırdım.
İnsanların sizi olduğunuzdan daha aşağıda görmesine her zaman izin vermelisiniz. İnsanlar sizin zekânıza ve yeteneklerinize gereği gibi saygı duymadığında tek yaptıkları iş, aslında kendi zafiyetlerini göstermektir.
384 syf.
·6 günde·7/10 puan
Bilenler bilir Edward Snowden eski NSA ve de FBI çalışanı. Çok gizli belgeleri, bilgileri basına sızdırmasıyla dünyanın gündeminde büyük yer edinmişti. Kendisi kaleme aldığı bu kitapta bu süreci, bu noktaya nasıl geldiğini ve sonrasında olanları anlatmış.
Kitap dil bakımından gayet akıcı ve anlaşılır olmuş. Teknik detaylara fazla girmemeye, anlaşılır bir şekilde bunları anlatmaya çalışmış ama arada teknik terimler arasında boğulduğum oldu.
******Spoiler olabilir.*******
Kitap çocukluğundan itibaren başlıyor ve Snowden büyüdükçe hem bilgisayarlara olan tutkusu hemde bazı vatansever hislerle orduya yazılıyor. Bu hislerin oluşmasında 11 Eylül olaylarının büyük etkisi var. Fakat geçirdiği sakatlık sebebiyle asker olarak devam edemiyor. Uzun bir yolculuktan sonra bilgisayar işinde yeniden büyümeye başlıyor, alanında büyük bir uzmana dönüşüyor. Fakat bu süreçte öğrendiği bilgiler kendi ilkeleriyle, devletine olan bağlılığiyla uyuşmuyor. Amerikan hükümetinin bu derece ileri gidip tüm dünyayı izliyor olması, mahremiyet haklarını yasaları çiğneyerek herkes hakkında bilgi topluyor ve depoluyor olması Snowden de bir çeşit çöküşe sebep oluyor hatta. Öğrendikleri hayal edebileceğinin ötesinde şeyler. Günümüzde artık yaygın şu bilgiler: bilgisayar ekranlarından bizleri izleyebilmeleri, tüm mail, mesaj her şeyi takip ediyor olabilmeleri... Snowden bunlara tanık olup bu durumu medyaya ifşa ediyor ve hükümetine dur demek istiyor. Ki daha sonra bazı yasalarda iyileştirmeler yapılmış.


Kitaba ek olarak Snowden adlı filmi de izleyebilirsiniz.
384 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu muazzam kitabın ilk incelemesini yapmak benim için bir onurdur.
Kitap dünyasını çok takip eden biri değilim, şu yazarın yeni kitabı çıkmış, bu seri bu yayında basılacakmış felan benden sorulmaz. Doğal olarak bu kitabı Popular Science dergisinde reklam olarak görene kadar hiç duymamıştım. Kitabı bırakın, Edward Snowden ismini hiç mi hiç duymamıştım. Eh, 2003'te doğan biri olarak 2013ten hatırladığım tek şey ise Gangam Style zaten. Hatta bu bile yanlış olabilir. Ancak babama Edward Snowden ismini söylediğimde direk tanımıştı. Aynı şekilde yaşça büyüklerime de sorduğum da Edward'ı ve yaptıklarını anımsamışlardı. Bunları hatırlamaları beni şaşırtmıyordu, kocaman bir bilgi kirliliği olması beni şaşırtıyordu. Babam Edward'ın Rusya'ya kaçtığını, bazıları Edward'ın FBI'ı ifşaladığını sanıyordu. Bu ikiside yanlıştı ve bu yanlışlar ekşisözlükte bile tekrar edilmeye devam ediliyordu. Bilgi yanlışları beni hep tiksindirmiştir. O yüzden Edward Snowden olayıyla ilgili en ufak bir bilginiz varsa, ya da bilginizin olduğunu sanıyorsanız, lütfen olayları bir de Edward'ın dilinden, birinci elden okuyun. Ve okutturun. 2013'te dünyayı sarstığı gibi, bu kitapla da dünyayı yeniden uyandırmalı Edward çünkü.
Benim bu kitabı beğenme nedenlerim tabii ki de kişisel. Biyografi benim en soluksuz okuduğum türdür. Hatta bir üniversite sınavı öğrencisinin asla yapmaması gereken bir şey yaptım. Okuldan geldikten sonra ve akşama kadar tamamen kitap okudum. Pişman mıyım? Hayır.
Beni en çok bu kitaba çeken adamın dopdolu, sürükleyici, aslında yaşanabilir ama yaşanma ihtimali de düşük bir hayat yaşaması, yaşamaya devam etmesi, ve bunları çok samimi, akıcı bir dille yazmasıydı. Kitap ile ilgili tek eleştirim biraz fazla detay vermesiydi. Detay tabiikide bir biyografi de olacak ancak ben Ed'in artık dünyaya gerçeği açıklamasını istiyordum, banane NSA'den!!!
Bu kitap, 2020'de kesinlikle okumanız gereken kitaplar arasına girmelidir. Okumazsanız, elinizde tuttuğunuz telefonun ve onun icindeki verilerin gercegini ogrenmezseniz, pisman olursunuz.
384 syf.
·7 günde·6/10 puan
Kitabin çok büyük bölümü Snowden'in hayatına, onu bugünkü kişi yapan şartları açıklamaya çalışmasına ayrılmış.

Son kısmı ise, yaptığını neden ve nasıl yaptığına ayrılmış. Son kısımda kendince haklı olduğunu açıklama çabası üst seviyelerde.

Derin devlet neler yapıyor, bizi nasıl takip ediyor, bu iş nerelere kadar uzanıyor gibi işin teknik boyutuna ilgili iseniz ve bu tarz şeyler okumayı seviyorsanız, aradığınızı bulamayacağınızi soyleyebilirim.
384 syf.
·24 günde·Beğendi·8/10 puan
Snowden’ın tanıyanlar bilir, A.B.D.’nin insanları takip ettiğini ilk ifşa eden ajanıdır kendisi. Genç yaşındaki dahi zekası sayesinde CIA’nın vazgeçilmez programcılarından biriyken, yapılan fişlemeleri ve arşivleri farkedip, bunu ifşa eden kişilik. Tabi ki cesaretine hayranım ve sonraki yaşamı ciddi sıkıntılarla geçiyor, Assange ile aynı kaderde, ancak Rusya’nın sığınma talebini onaylamasıyla nispeten ondan daha şanslı. Şimdilerde artık takip edilmenin sır olmadığı dünayada, fişlemelerin aşikar yapıldığı günlerde Snowden’ı okumak pek cazip gelmeyebilir. Ancak büyük resmi görebilmeniz için tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Edward Snowden
Unvan:
Bilgisayar Uzmanı
Doğum:
Elizabeth City, Kuzey Carolina, ABD, 21 Haziran 1983
Amerikalı bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı. Bilgisayar ve internet teknolojisine sahip her araç yoluyla Abd'nin en özelimize kadar bizi izleyebildiğini ortaya koyan prizma projesi'ni deşifre eden isimdir.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 54 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.