Ege Sağın

Ege Sağın

Çevirmen
8.1/10
30 Kişi
·
47
Okunma
·
0
Beğeni
·
34
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
352 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Aslında ilk başta kitaptan pek umudum yoktu . Ama okuduktan sonra yanıldığımı fark ettim . Ve gerçekten kitap harikaydı . Kitabı okurken fantezinin doruklarında yaşıyorsunuz resmen . Ve bu çok güzel bir duygu . Daha önce görülmemiş bir fantezi , eşsiz bir hikaye , yanıtı olmayan sorular ve karmakarışık duygular . Elbette ki kitap içinde bunlardan kat kat fazlasını barındırıyor . Fakat bunları anlatmaya benim kelimelerim yetmez . En kısa sürede ikinci kitabı olan Alistair Grim 'in Tuhaf Su Seferi 'ni alacağım . Ve incelememden de anlayacağınız gibi size bu kitabı şiddetle öneriyorum .
332 syf.
·23 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çok güzel ve eğlenceli bir kitap eğlenceli ve sürükleyici bir kitap herkese okumasını tavsiye ederim. Yaz tatilinde okunacak kitaplardan biri.Oku anızı tavsiye ederim
296 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Konusu gerçekten çok ilgimi çekmişti. Kapakta da yazdığı gibi, biraz Harry Potter ve Açlık Oyunları'nın bir karışımı gibiydi. Fantezinin ve distopyanın harmanlandığı bir evren. (Bana biraz da Çirkinler'i animsattı.)

Insanların sert kurallar ile karşı karşıya olduğu bir dünyada toplum üçe ayrılıyor: İstenenler, Gerekliler ve İstenmeyenler. Istenmeyenler Ölüm Kamplarına götürülürken aileler bile artık bu çocukları tamamen unutuyor ve yok sayıyor. Her sınıf, üstüne saygı duymak zorunda yoksa ölüme bile gidebilir bu. Tek bir gün dışında herkes her gün onlara verilen görevi yapmalılar.

Ilk sayfalar herhangi bir fantastik öğe görmüyoruz. Istenmeyenler ile birlikte geliyor o. Quill şehri, bekleyeceğinizden çok daha karanlık çıkacak muhtemelen. Ölüm çok normalleştirilmiş, insanlar çiftlik hayvanı gibi yaşıyorlar.

Bazı karakterler vardı ki öyle ilginç ve garip, aklımda bile canlandıramadım doğrusu.

Kitabın dili sade, herkesin okuyabileceği bir şey. Diğer iki kitaptan ayrıldığı bir diğer kısım ise, direkt olarak Seçim Günü yani çocukların sınıflarının belirtildiği gün ile başlaması, hemen olaya giriyoruz. Benim zevkime göre fazla hızlı girdi konuya. Ama akıcı ve merak uyandırıcı, ona diyeceğim yok ve sonradan daha da iyileşiyor. Karakterler de yazarın yarattığı dünya da ilginç ve harika. Çok güzel bir kitaptı, okurken çok eğlendim.
396 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Star Wars gibi sonu olmayan bir hikayenin güzel bir parçası. Ayrılıkçı lider Kont Dooku 'dan kurtulmak için Jedi'ların planladıkları karanlık bir yol ve sonuçlarını anlattıldığı benim gibi Star Wars hayranlarının seveceği bir kitap.
368 syf.
·33 günde·10/10 puan
Okuduğum en iyi seri kitaplar serisinden.ikinci kitap İlk kitaptan dahada sürükleyici ve mükemmel 3.kitabı dört gözle bekliyorum.şiddetle okumanızı tavsiye ederim.
368 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Assassin’s Creed: Kağan’ın Mezarı |4/5|

Son Nesil ile başlayan macera, Kağan’ın Mezarı ile devam ediyor. Benim merak ettiğim şey ise neden bu seriye Son Nesil serisi deniyor, Son Nesil ilk kitabın adı… Neyse, bu detay bir yana, bu kitap ile birlikte bu seriyi sevdiğime karar verdim. Kaç kitap sürecek bilmiyorum ama bu kitap hem hikayeyi geliştirdi hem de ilk kitapta olanların daha fazlasını ortaya koydu. Bu açıdan bile bence başarılı bir devam hikayesi olmayı başarmış.

Daha önceki kitabın yorumunda dediğim gibi, Assassin’s Creed benim oyunlarını çok sevdiğim bir seri. Kitaplarını da elimden geldiğince tüketmeye çalışan biri olarak bu seriyi de oldukça merak ediyordum. İlk kitabın beklentilerimi karşılaması bir yana beklemediğim bazı unsurlar da koymuştu ortaya. O unsurlardan biri olan, Assassin ve Templar’lar arasındaki mücadeleye objektif yaklaşma olayı bu kitapta da başarılı bir şekilde sürdürülmüş. Kitabın, hikaye olarak gittiği yönü beğendim. Ki bu yönü haricinde artık Assasin’s Creed içerisinde klişeleşmiş bir hikaye örgüsüne sahip.

İlk kitaptaki geçmişte geçen sekansların üzerine daha çeşitli yönlere gidilmiş olmasını da beğendim. İlk kitaptaki hikayenin geçmiş tarafının kullanımını sorgulamıştım, bu kitap o konuyu daha iyi becermiş diyebilirim.

İki kitabın da çevirisi iyiydi diyebilirim. Çeviren kişinin oyunlarla yakın bir ilişkisi olduğunu biliyorum ve bu yakınlık çeviriye de yansımış bence.

Karakter gelişimiyle, aksiyonuyla ve devam etmekte olan olay örgüsüyle Assasin’s Creed Kağan’ın Mezarı bence iyi bir devam kitabı. Üçüncü kitabı henüz okumadım ama bu serinin de bence Assasin’s Creed evreni içerisinde önemli bir yer tutması gerekiyor. Netflix’in bu kitabı uyarlayacağını düşünüyorum. Haklı çıksam da çıkmasam da üzülmeyeceğim ama tahmin ettiğim gibi çıkarsa, bu kitapların daha değer göreceğinden ötürü mutlu olacağım.

Tarihimizi unutmayacağımız güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
332 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Assassins Creed: Son Nesil |3.5/5|

Her sene birer birer çıkan oyunlarıyla tanıdığımız Assasins Creed’in bu kitap serisini uzun zaman önce görmüştüm. Okumak şimdiye fırsat oldu ama bu konuda üzgün değilim çünkü yeni kitapları beklemeden hikayeyi hızla takip edebilirim. Peki bu kitap nedir? Ana seriye dahil midir?
Canon’a dahil midir sorusunun yanıtını bilmiyorum ama hikaye içerisinde yapılan göndermelere bakılırsa evet muhtemelen seriye dahil bu kitap serisi.

Oyunlardan hikayeye çok aşina olduğum için kitabı, yalnızca bir kitap olarak değerlendirmekte zorlandığımı söylemem gerek. Mesela hikayenin, Assasin ve Templar olayını ne kadar açıklayabildiğine tam karar veremedim. Bence hikaye gayet iyi açıklıyor gibi ama karmaşık bir şekilde de olabilir.

Hikayemiz ise Owen isimli ana karakterimizin etrafında şekilleniyor. Babasının suçsuz yere hapishaneye atıldığını düşünen ve ailesiyle bu konuda sürekli ters düşüp tartışan Owen’in, Animus cihazıyla tanışması ile başlıyor hikayemiz.

Şahsen, Assasin’s Creed’i bir de bu açıdan görmek beni oldukça mutlu etti. Genç karakterlerin etrafında şekillenen ve günümüz tarafı ağırlıklı olan bir Assassin’s Creed hikayesi tüketmek bana taze geldi. Bir yandan da düşündürdü. Şöyle ki, buraya yazıyorum; bence Netflix’in Assasin’s Creed dizisi bu kitaptan uyarlanacak.

Oyunun yarattığı hikayeyi bilenlerin aşina olduğu durum var kitapta. İki taraf birbirinden önce Cennet parçasına ulaşmak için yarışıyor. Kitabın sevdiğim bir tarafı, yarıştaki iki tarafa da objektif olarak yaklaşması. Kimin iyi ya da kimin kötü olduğuna karar vermiyor anlatım ki bu da oyunların yanında kitabı farklı kılan bir unsur yapıyor.

Yazım tarzı konusunda ortalama bir genç yetişkin kitabında bulacağınız seviyede diyebilirim. Akıcı, açık cümleler var ve betimleler ile söz oyunlarına pek girilmemiş. Oyunlarını fazlasıyla seven biri olarak kitabı da beğendim. Serinin takipçisi olmayanlara kitabı tavsiye edip edemeyeceğim hakkında karara varamadım ne yazık ki.

Güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 47 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.