Ekrem Sarıkçıoğlu

Ekrem Sarıkçıoğlu

YazarÇevirmen
8.0/10
5 Kişi
·
9
Okunma
·
2
Beğeni
·
229
Gösterim
- Halbuki Kur’an Islam öncesi çeşitli dinlerde ahir zamanda beklenen hidayet önderinin geldiğini ve O zatın Hz. Muhammed olduğunu çeşitli âyetlerle işaret eder: 

"Kendilerine Kitab verdiklerimiz, onu
(peygamberi) çocuklarını tanır gibi tanırlar. Buna rağmen içlerinden bir bölümü, bildikleri halde yine de hakkı (gerçeği) gizlerler."
(2-Bakara 146)
"Kendilerine Kitab verdiklerimiz, onu (peygamberi) öz oğullarını tanır gibi tanırlar. Nefislerini (kendilerini) hüsrana uğratanlar, işte onlar (bu peygambere) inanmazlar."
(6-En'’âm 20)
Ekrem Sarıkçıoğlu / Dinlerde Mehdi ve Mesih Tasavvuru sh 155
Ekrem Sarıkçıoğlu
Sayfa 155 - Düşün Yayıncılık
Kur’an’da Mesih veya Mehdi gelecek diye bir bilgi olmadığı halde, bazı Müslümanlar Hz. Peygamberin uyarına rağmen Hadis rivayeti şeklinde eski dinlerindeki tasavvurlarını İslam kültürüne katmışlardır. Halbuki Kur’an İslam öncesi çeşitli dinlerde ahir zamanda beklenen hidayet önderinin geldiğini ve O zatın Hz. Muhammed olduğunu çeşitli âyetlerle işaret eder: ”Kendilerine Kitab
verdiklerimiz, onu, (Muhammed’i) oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar, ama yine de onlardan bir grup, bile bile gerçeği gizlerler.”

(Bakara, II,146);

 

“Onlar ki yanlarındaki Tevrat ve İncil’de yazılı buldukları O Elçi’ye, o ümmi Peygamber’e uyarlar. O (Peygamber) ki, kendilerine iyiliği emreder, kendilerini kötülükten men eder, onlara güzel şeyleri helâl, çirkin şeyleri haram kılar, üzerlerindeki ağırlıkları, sırtlarındaki zincirleri kaldırıp atar. O’na inanan, destekleyerek O’na saygı gösteren, O’na yardım eden ve O’nunla beraber indirilen nûra uyanlar, işte felâha erenler onlardır” (Araf,-VII,157), âyetleriyle ışık tutmasına rağmen Mehdi tasavvurlarında gördüğümüz, bekledikleri tabii ve sosyal olağanüstülükleri bulamadıkları için, yeni Mehdi veya Mesihler aramaya başlamışlardır. Halbuki Ahirzamanda gelecek tebliği Kıyamet’e
kadar geçerli olacak zâtın Hz. Muhammed olduğu bilinmesine rağmen, hayallerindeki olağanüstülükleri yaşatacak müstakbel bir kurtarıcı ümitlerini yaşatmaya devam etmişlerdir. Kur’an’a aykırı da olsa, İslâmla sentezleyerek eski inançlarını değişik isimlerde sürdürmeye devam etmişlerdir. Kur’an’a göre ahir zamanda beklenen Mesih veya Mehdi (peygamber hükümdar) gelmiştir, ismi de Muhammed (AS)’dir.

 
Ekrem Sarıkçıoğlu
Sayfa 155 - Düşün Yayıncılık
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ekrem Sarıkçıoğlu
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.