Eliette Abecassis

Eliette Abecassis

Yazar
7.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
434
Gösterim
Adı:
Eliette Abecassis
Unvan:
Yazar
Doğum:
Strazburg, Fransa, 27 Ocak 1969
Eliette Abecassis Fas Ortodoks Yahudi ailesinde Strasbourg'da doğdu . Babası , Armand Abecassis , felsefe öğretir ve Yahudi ünlü bir düşünürdür.
Çocuk herkesin yapabileceği bir şeydir ama yine de muhtemel ebeveynlerin pek azı gerçeği bilir: Çocuk yapmak hayatın sonudur.
Doğurmak üzereyim. Arkamda bir ses, bir nefes duyuyorum. Nicolas. Bu işler böyle: Âşık olarak başlıyor ve ayağınız üzengide ona bakıyorsunuz. Karşısında hapşıracağım diye ödünüz patlarken, şimdi bacaklarınız iki yana açık, bir yandan kan akarken, büyük doğum sarsıntısı içinde cinsel organınız ortada, karşısında duruyorsunuz.
– Sonuçta her şey düzene giriyor.
- Düzene giriyor da hangi düzene? Bir çocuk yaptıktan 6 ay sonra boşananların düzenine mi, ya da sorunlarını çözmek için bir başka çocuk daha yapanlarınkine mi? 7 yıllık evlilik ve 3 çocuğun ardından ayrılanların düzenine mi yoksa üç çocuk yapıp, yirmi yıl birlikte yaşayıp, çocuklar büyüyünce ayrılanların düzenine mi? 2 çocuk yapıp artık birbirlerini sevmeseler de ayrılmaya cesaretleri olmadığı için bir arada yaşayanların düzenine mi ya da çocukları olan, birlikte mutlu olmadıkları için kendilerine metresler ya da âşıklar bulanlarınkine mi? Ya da mutsuz bir aile yaşantısından ötürü kendini işe verip onları daha az görmek için sık sık yolculuklara çıkanlarınkine mi? Bu örneklerin hepsi mevcut ama çocukları olup da hâlâ birbirine âşık olan bir tane çift tanımıyordum. Bir tane bile.
İstediğimiz için çocuk yaparız, sonra da dayanamayıp mümkün olduğunca az görebilmek için onları cumartesi öğleden sonrası bile dadılara emanet ederiz, yeter ki hayat devam etsin.
Bir bebeğim olduğundan beri kendimi fazlasıyla bir bebek gibi hissediyordum. Bebeğimin bakımını üstlendikçe, birinin de bana bakmasını, beni beslemesini, beni giydirmesini, beni sallamasını çok istiyordum.
Bir günde okuyup bitirdiğim ve sevdiğim bir kitap oldu. İki yıldır sevgili olan bir çiftin çocuk sahibi olma sürecini anlatıyor kitap ama kadının hamile kalmasıyla hayatları tamamen değişiyor. Bu değişim olumlu anlamda olmuyor üstelik. Altını çizdiğim cümleleri okursanız ne demek istediğimi anlarsınız. Çocuk sahibi olma konusunda tereddütleri olan biriyim. Kitabı okuyunca bu konuyu bir süre daha ertelemeye karar verdim. Benim gibi çekinceleri olan kişiler bu kitabı okumadan karar vermemeliler bence.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eliette Abecassis
Unvan:
Yazar
Doğum:
Strazburg, Fransa, 27 Ocak 1969
Eliette Abecassis Fas Ortodoks Yahudi ailesinde Strasbourg'da doğdu . Babası , Armand Abecassis , felsefe öğretir ve Yahudi ünlü bir düşünürdür.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.