Elif Böke

Elif Böke

Çevirmen
8.7/10
20 Kişi
·
56
Okunma
·
0
Beğeni
·
26
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
234 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Bundan yüzyıllar önce Büyük İskender’in başa geçmesiyle Akdeniz’de güçlü bir dönem başlamış, onun kurduğu İskenderiye de önemli bir liman kenti olmuştur. Büyük İskender’in ölümünden sonra yönetimi ele geçiren Ptolemaios I. Soter’in ilk olarak İskenderiye’de bir kütüphane ve müze kurması bu liman kentini aynı zamanda bir bilim kenti haline getirmiştir. Tarihe baktığımızda bilimsel gelişmelerin ortaya çıkışı büyük ölçüde toplumların bilime olan yaklaşımları ve yöneticilerin bilimi desteklenmelerine bağlıdır. Soter’in İskenderiye’de bilimin gelişimini destekleyici olarak kütüphane ve müze kurması bu noktada oldukça ilgi çekicidir.İskenderiye’nin kütüphane ve müzesi o dönemin en ünlü merkezi haline gelmiştir. Bir kütüphane düşünün; bu kütüphanede ve ona bağlı müzede o dönem bilinen tüm ülkelerdeki hayvan ve bitkilerin bir örneği olsun, rasathane ve botanik bahçesi kurulsun ve içerisinde farklı bilim dallarının öğretildiği evler olsun. Böyle düşünüldüğünde kütüphane ve müzenin büyük bir kompleks yapı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Helenistik kültürün temelinin atıldığı bir kent olan İskenderiye’nin o dönem gözde olmasını sağlayan şey; bu kütüphane ve müze olmuştur.

İskenderiye Kütüphanesi Antikçağ’ın en büyük dermesine sahip kütüphanesi olmuştur. Yaklaşık olarak 900.000 el yazmasına sahip olduğu belirtilen kütüphanede geniş bir çalışan kadrosu da yer almıştır. Eserlerin papirüslere yazılarak rulo şeklinde saklandığı belirtilmektedir.

Kral tarafından desteklenen kütüphanenin yayınevi görevi de görmüş olduğu rivayet edilmektedir. Yunan, Akdeniz, Ortadoğu, İran gibi medeniyetlere ait pek çok el yazması eserin Yunanca çeviri ve kopyaları burada hazırlanmıştır. İskenderiye Kütüphane’sinin dermesini geliştirmeye büyük önem verilmiş, gerektiğinde uzak bir yerden bir el yazması eser alabilmek için büyük meblağlar ödenmiştir.İskenderiye Kütüphanesi sayesinde bilimin gelişimi

İskenderiye gerek coğrafi konumu gerekse kütüphanesi sayesinde dönemin ünlü bilim adamlarının merkezi haline gelmiştir. Kütüphane olarak adlandırdığımız komplekste yer alan bilim evleri farklı branşlardan birçok bilim adamını ağırlamış ve bilimin gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Bu bilim adamlarının bazılarına örnek verecek olursak; ilk söz etmemiz gereken isim; Öklides’tir. Öklides kütüphane içerisinde en büyük matematik okulunu kuran, Batı’da geometri eğitiminin temelini oluşturan “Elementler” ( Stoikheia) adlı eseri hazırlayan isimdir.Apollonios da matematik okulunun önemli bir üyesi olmuştur. “Konikler Hakkında” isimli kitabında elips ve parabolleri inceleyen Apollonios bu eseriyle sonraki dönemler için önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra irrasyonel sayılarla da ilgilenmiş, astronomiye de ilgi duymuş ve özellikle ay üzerinde çalışmalar yapmıştır.

İskenderiye Kütüphanesi tıp alanında da önemli isimlere ev sahipliği yapmıştır. Bu isimlerin başında Herofilos gelmektedir. Herofilos pratisyen hekim ve hoca olarak büyük ün kazanmış bir isimdir. İskenderiye içerisinde yaptığı kadavra incelemelerinin yanı sıra beyin, sinir sistemi, nabız, perhiz gibi alanlarda yaptığı incelemeler de önemlidir. Herofilos’tan sonra şüpheli ölümlerden sonra ölüm nedeninin bulunması için otopsi yapılması gerektiğini öne süren ve solunum üzerine araştırmalar yapan Erasistratos, tıp alanındaki bir diğer önemli isim olmuştur.

Kütüphanenin yakılmasına ilişkin çeşitli savlar öne sürülmektedir. Bunlardan en bilineni; Mısır’ın M.Ö 47 yılında Julius Sezar tarafından kuşatıldığı sırada kütüphane zarar görmüş, eserlerin birçoğu yok olmuştur. Bu olaydan kurtulan diğer kaynakların ise hristiyan inancına geçildikten sonra, paganizmi yayan nitelikte olmaları nedeniyle yok edildikleri belirtilmektedir. Bu olayın olduğu tarih 391 yılı olarak belirtilmekte ve kütüphaneden kalan tüm eserlerin şehrin hamamlarında yaktırıldığı söylenmektedir.
578 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10
Frida, hayretler icinde okudugum gercekten farkli bir dunya gorusu olan ve bunu eserlerine yansitan deha... Bu kadar aci cekmeye kim nasil dayanabilirdi. ahh Frida guzel insan. Gozlerim doldu acilarini yasadigimi hissettim kendimi senin yerine koydum dayanabilirmiydim bunca fiziksel ve ruhsal aciya. Yasadigimiz anin kiymetini bilmem istiyorsak mutlaka okuyun. Iyiki tanidim seni Frida.
578 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Okullar kapandı şuan çalışmıyorum ama hala yoğun bir dönemdeyim ve yavaş okuyorum. Frida Kahlo ile ilgili çok fazla kitap okudum içinde kurgu olanlar da vardı gerçeklere dayananlar da. Ama sanırım beni en çok aydınlatan eser bu oldu. Hem yüzde yüz gerçek hem tamamen belgesel niteliğinde. Yaptığı resimlerin açıklanması anlatılması büyük bir aydınlatma yaşatıyor okuyana. Büyük acılar büyük tedaviler hayatında ki her şey öyle güzel anlatılmış ki. Sanırım beni etkileyen en büyük şey hayata tutunması okuduğum her kitapta bu beni çok etkiledi. Maalesef en kızdığım nokta da günümüz popüler edebiyatında “Frida Kahlo’nun” malzeme olması. Ona ait olmayan sözlerin onunmuş gibi paylaşılması. Hayatıyla ilgili hiç bir şey bilmeyen insanların ayyy ben Frida’yı çok seviyorum demesi. Bu beni öyle üzüyor ki. Hem bir öğretmen olarak öğrenmek İstememeleri hem de bir edebiyatçı olarak saçma sapan sözlerin ona mâl edilmesi. Bence içler acısı bu durum. Elimde bir kitap daha var Kahlo ile ilgili en kısa zamanda onu da okumayı planlıyorum.
578 syf.
·Beğendi·10/10
Bitti ve bende acayip duygular bıraktı Frida... Ne kadar güçlü olsa da, bir yanı hep buruk bu kadını şimdi daha çok seviyorum.Yaptığı resimler bile hüzünlü, o hüznü giydiği renkli giysiler, saçına taktığı rengarenk çiçeklerle saklayamamış, hüznü gözlerine çökmüş
Ne kadar paylaşım yapsam anlatamam bu muhteşem kadını... Bu dünyadan bir Frida geçmiş...
Benim gibi Frida'yı okumak tanımak istiyorsanız en doğru kitap bu ve kesinlikle okunmalı, okutulmalı tavsiyemdir...
170 syf.
·5 günde·10/10
Kafka iyi anlamak ve incelemek için gerçekten çok güzel bir kitap.Kafka’nın bütün kitaplarını derinlemesine inceleyen aydınlatıcı bir kitap Kafka’nın eserlerine daha iyi anlamamızı sağlıyor.Farklı bakış acıları geliştirmemize katkı sağlıyor.Kafka’nın eserlerini anlamak için okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
384 syf.
·8/10
Bu kitabı okuduktan sonra sadece FİFA'da değil, UEFA'da yolsuzlukların, büyük sponsorluk anlaşmalarının ve kura çekimlerinde dahi birçoklarının sıcak top dediği olayların gerçekliği neredeyse ortaya çıkarken, futbolun en üst kurumu büyük hasar görmüştü. Eski FIFA Başkanı Sepp Blatter'in önceki dönemin başkanı Joao Havalenga'dan ne çok şey öğrenip, üzerine koyduğuna şahit oldum! O zamanlar Havalenga damadıyla beraber hem FIFA hem Brezilya Futbol Federasyonunu tek elden yönetiyordu. Sanırım David Conn'nun FIFA Skandalı kitabını okuduktan sonra bilgilerimi tazeleyebileceğimiz hem de yeni karanlık olayları öğrenebileceğim. Futbol dünyasında nasıl paranın olduğu yerde güven yoksa burada da onu göreceksiniz. Tavsiyemdir.
340 syf.
·Beğendi·10/10
John Losee bilim felsefesini tarihsel devirlere ayırarak ve bu devirlere konu başlıkları atfederek bilim felsefesinin tarihsel bir serüvenini sunmaktadır. Bu tarihsel serüven içerisinde filozofların veya bilim adamlarının bilime yaptığı katkılardan, teorilerden ve yorumlarını da aktararak bilim felsefesi konusunda genel bir şema çizmeye çalışmıştır. John Losee bilimsel teknik ifadeleri kullanarak teorileri en güzel bir şekilde anlatmaya çalışmaktadır. Tabi bu teknik kelimeler aynı zamanda anlaşılma konusunda da zorluklar çıkarabilmektedir. Ama eğer bilim felsefesine merak duyuyorsanız kesinlikle okunması gereken bir kitaptır.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 56 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 90 okur okuyacak.