Emine Sömek

Emine Sömek

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Adı:
Emine Sömek
Unvan:
Yazar
5 yaşında olan oğlum Şakir, sadece Lefke'deki barajı bildiği için ilk defa denizle karşılaşınca " Ne kadar da büyük bir baraj! “ demişti. Evimize on dakikalık mesafede olmasına rağmen zavallı çocuk denizi hiç görememişti. Çünkü Rum kuşatması yüzünden dört beş senedir evimizden hiç çıkamamıştık.
"Mücadele devam ediyor, altı aydır ben seyirci. Her ne pahasına olursa olsun gitmem şart. Yoksa dava şu ya da bu şekilde bittikten sonra, Kıbrısta bana hayat hakkı tanınmayacağını, Kıbrıs'ı terk etmeye mecbur kalacağımı ben de biliyorum. Fakat mücadeleyi sürdürmek şart. (...)
294 syf.
·Puan vermedi
Kitap yazar Emine hanımın çocukluğu ile başlamakta olup, Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde yaşanan sıkıntıları, acıları, insanların toprağa diri diri gömülüşünü, gözlerindeki korkuyu, Barış Harekatı ile yaşananları, Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluşunu anlatmaktadır. Kitabı okumadan önce Kıbrıs'ı gezip görme ve bir rehberden o bölgede yaşanan olayları dinlemiş olduğum için okurken hem gördüklerim hem de rehberin anlattıkları gözümde canlandı. Böylece yazar Emine Sömek'in anlatımını, aktardığı duyguları daha rahat anlayabilme fırsatı bulabildim. Bir gün Kıbrıs'ı görme fırsatınız olursa Barbarlık müzesini gezmenizi tavsiye ediyorum, yaşanan acılara orada daha detaylı tanık olabileceğiniz kanısındayım. Kitap Barış Harekatını ve yaşananları anlamak için yeterli mi diye sorulacak olursa şayet içeriği güzel olmakla birlikte, bu konuya ilk kez başlayacak olanlar için yeterli olabilir. Ancak içerik olarak sadece kişinin yaşadıkları ve tanık olduğu olaylar bulunduğu için bu konu ile ilgili çok daha detaylı bilgiler isteyenler için biraz hafif kalabileceğini düşünüyorum. Şahsen ben Kanlı Noel olayını, Binbaşı Nihat İlhan'ın ailesinin yaşadıklarını, Türkiye'nin Kıbrıs Barış Harekatı sürecini daha detaylı okumak isterdim. Benim için de bu kitap başlangıç bir kaynak oldu diyebilirim. Herkese keyifli okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
Emine Sömek
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.