Fatih Duman

Fatih Duman

Yazar
8.6/10
573 Kişi
·
1.308
Okunma
·
194
Beğeni
·
6.515
Gösterim
Adı:
Fatih Duman
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şarkışla, Sivas, Türkiye, 1987
1987 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğdu. Çatalca İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesine başladı. Bir dönem Ürdün Devlet Üniversitesi’nde de öğrencilik yapan Fatih Duman Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dördüncü sınıfında öğrenimine devam etmektedir.

Buruciye Edebiyat, Dikili Ekin ve Ferda gibi dergilerde yazı ve şiirleri yayınlanan Fatih Duman pek çok kurumun düzenlediği şiir ve makale yarışmalarına katılmış ve ödüler almıştır. 2007 yılından beri de Ferda Edebiyat ve Kültür Dergisinin editörlüğünü yapmaktadır.
"Hüzünlenen insan Allah'ı hatırlar."
...O vakit hüzün benim sandığım kadar kötü değildir diye düşünüyorum.
Fatih Duman
Sayfa 32 - Nesil Yayınları
Zikir hatırlamak demektir...Hatırlamanın zıddı unutmaktır. O vakit Allah'ı zikirden vazgeçmek O'nu unutmak manasındadır.
Fatih Duman
Sayfa 208 - Nesil Yayınları
Birde "evlilik aşkı öldürür" martavalı var. Ne saçma! Aşkın ölmesi ne demek, hiç anlamıyorum. Karşımızdakini sadece bedeni için seviyorsanız ölen aşk değil o sevdiğiniz bedendir.
254 syf.
·3 günde
Anlatmaya meyl etsem, tatmin olmayacaksın "Oku" desem, "listem kabarık" diyeceksin. Ama bu kitabı okumadan evvel kendimi "hür" bilirdim. Üstelik en büyük tahakkümün altında ezilirken. Bu kitap bana; "nefsin seni esir almış, gözünü bağlamış, ayaklarından prangalamış, kefenleyip sarmalamış" dercesine haykırdı. Ve şu an yeni bir yolculuğa çıkıyorum. Nefsimi tanımak için, onun sesini ayırt edebilmek için; kendi içime seyahat ediyorum.

Dipnot: Bu kitabı okurken "nefesiniz" okuduktan sonra "nefsiniz" kesilecek.
254 syf.
·Beğendi
Fatih Duman’la tanışma kitabım. Nefsimle tanışma kitabım..

Sus ey nefsim! Tam olarak bir darbe gibi sarstı beni. Nefsimle beni tanıştıran, ikimizi karşı karşıya getiren; anlatımıyla, diliyle, konusuyla, huzur dolu öğretici bir “kitap.”George Orwell “-Bize duymak istediklerimizi söyleyen kitapları severiz.” diyor. Kitap bize duymak istediklerimizi duymamız gerekeni anlatıyor. Fatih Duman tüm insanların sorunu olan nefsi tanıtmış bize. Bize anlatılması en gerekli konuyu anlatmış. Hem öyle saf bir anlatış değil hikayesiyle gerçekliğiyle sert bir anlatım . Gerçekleri bir bir anlatmış. Etrafa daha bir farkındalıkla baktırıyor.. Düşündürüyor. “Ezberi anlatmıyor” düşün diyor, konuş diyor, doğru yolu bul diyor. Mahmud efendiyi okuduktan sonra düşündüğüm ne varsa sunuyor bana. Kendimi okudum. Kendimle konuştum. Kendimle tanıştım.

“Nefsin insanla konuştuğunun bu kadar bariz halde anlatılması çok çekici” diye anlatıyor. Kitap tam olarak bu. NEFSİN KONUŞUYOR. Okuyun okutun. Tanışın nefsinizle. İçinizdeki sesi tanıyın.

Kitap bitti ama hala aklımda, içim de ,hafızamda . Hayatıma çok şey kattı. Çok etkileyiciydi.

Bu kitabı okumam da vesile olan dostlarıma sonsuz teşekkürler.. Her bir sayfasını hevesle ,anlayarak , sindire sindire okuyun… Keyifli okumalar dilerim dostlarım …
272 syf.
Fatih Duman'ın okuduğum ikinci kitabı olmakla birlikte artık Fatih Duman favori yazarlarımın arasına girmiş bulunmakta.

Kitap gönlümüzün hüznü olan Ayasofya ile ilgili o kadar bilgi içeriyor ki hayal demek imkansız , gerçeklik payı ise tartışılabilecek güzel bir konu aslında. Ah Ayasofya Ah!
Nasıl bir yaraydın sen . Nasıl bir kabuk bağladında iyileşmek bilmedin . Ben seni bu hale getirenlere iki cihanda da hakkımı helal etmiyorum. Rabbim mutlaka hesabını soracaktır. Ayasofya'yı merak eden , Ayasofya'yı seven , ilgi duyan herkesin okuması gereken bir kitap . İnsan bazen duygu yoğunluğu yaşadığı kitapları anlatmakta yetersiz kalıyor. En azından bu benim için böyle . Yanlış ifade etmekten korkuyor , hak ettiği şekilde ifade edemediğim için üzülüyorum. :( Şiddetle okunmasını tavsiye ederim. Belki o vakit bana katılan birileri olacaktır.
328 syf.
·8/10
Herkese Merhaba...
Öncelikle incelememe Kızılelma nedirle başlamak istiyorum.
Kızılelma; Türk milliyetçiliğinin önemli sembollerinden birisidir. Türk devletleri için bir hedefi ve amacı simgeler. Ulaşılması gereken bir yeri, fethedilmesi gereken bir beldeyi ifade ettiği gibi kimi zaman bir devlet kurma idealini, kimi zaman cihan hakimiyeti idealini, kimi zaman da Türk birliği idealini ifade etmiştir.
 
Kitaba gelirsek Fatih Duman’ın Kitap çıkardığını duyunca gözüm kapalı aldım çünkü kitapları anlatılamayacak kadar güzel yani beni çok etkiliyor.
Bu kitaba başlarken beklentim çok yüksekti. Okurken birazcık hayal kırıklığına uğradım. Çünkü kitapta o kadar çok karakter vardı ki bir o kişiye bir bu kişiye geçiliyodu bölümlerde ve romanda bana göre kopukluklar oluyodu. Hikayenin bütünlüğü bozuluyodu. Ama onun haricinde inancı, teslimiyeti, Türklerin savaşçılığını, Türklerin kararlılığını, bir yanda kaleleri feth ederken bir yandan da gönülleri fethettmeyi çok güzel bir şekilde anlatmış yazar.

Kitapta Süleyman Şah'dan, Ertuğrul Gazi'ye, Sultan Alparslan'dan, Sarı Hafız'a, Şeyh Edebali'den, Ahi Evren ve daha bir çok isme yer verilmiş ama ana konu Selçuk ve Ali Tevfik üzerinden gidiyor bunlar dedelerinden kendilerine miras kalan Kızılelma' yı öğreniyorlar ve olaylar ilerledikçe tevafuken birbiriyle tanışıyorlar. Selçuk başından geçenleri Ali Tevfik'e anlatıyor ve Ali Tevfik anlatıcağı sırada kitap bitiyor. Serinin devamını heyecanla bekliyorum bakalım bizi neler bekliyor...
254 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Arkadaşım kitabı okuyup önsöz kısmındaki Önsüz sözleri bana da okudu.Belki bu aralar ki ruh halimdendir bilemem ama etkiledi bazi cümleler.Kitap bir anda ilgimi çekti.Arkadaşla birlikte okumaya başladım.Önsözden sonra okumaya devam edince beklentilerimi karşılamadı.dedim ki sıradan nefs konu olan dini kitap bırakmayı düşündüm.Nefs kendi kendini anlatıyor.Aziz Mahmud Hudayinin hayatını anlatıyor.Nefsi nasıl yendiğini, nelerden vazgeçtiğini, kendisiyle nasıl mücadele verdiğini anlatıyor.İçimizdeki sesin nefs olduğunu söylüyor.Kendimizi sorgulamamiza neden oluyor.İçimdeki sesin tersini yapmama neden oldu.
272 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Ilk defa okuduğum kitap hakkında uzun uzadıya  inceleme yapmak istemiyorum çünkü çok tartismaya açık bir mevzu ve inceleme yapıp şikayetlerimi yazarsam isin icinden cikamam. O yüzden sadece soyluycegim söz;  "söyletme beni zalim,derinimde neler neler var....." 
254 syf.
·5 günde
Kitap incelemesi konusunda çok iyi olmasam da bu kitap için iki üç kelime de olsa yazmadan geçemeyeceğim. Yazarla ilk tanışmam. Nefsin kendiyle olan savaşını akıcı bir şekilde ifade eden, etrafımızda olanlara farklı bakmayı, düşündüren ve öğretici ve Aziz Mahmud Hüdayi'nin hayatını geçmişe dönüşlerle akıcı bir şekilde anlatıyor. Nefsi nasıl yendiğini, nelerden vazgeçtiğini, kendisiyle nasıl mücadele verdiğini anlatıyor. Yazarın nefs dilinden yazdığı satırlar oldukça etkileyiciydi. Hayatınıza ve kendinize bir çok şey katacak nitelikte.
272 syf.
·9 günde·8/10
Hızlı ilerlemeyen lakin huzur veren bir roman yapısına sahip bir kitaptı.
Romanın akıcılığı altında Ayasofya'nın manası, bilinci aksettirilmeye çalışılmış ve bu konuda fazlasıyla başarılı olunmuş.
Ayasofya hakkında bilgi edinmek isteyen ve Ayasofya davasının neden önemli olduğunu anlamak isteyen herkese tavsiye ederim.
254 syf.
·Beğendi·9/10
Senin de nefsin varsa bu kitap sana da hitap ediyor kâri. Nefsin konuşuyor. Her an seninle konuşan, seni hep ikna eden nefsin.. Dünya kurulalı beri yenildiği nadir insanlardan birisiyle birlikte konuşuyor. Hepimizin içindeki ortak sesin dilinden..
Uzun zamandır okuduğum kitaplar içinde en sıradışı olanı. Bu kitabı, 'içimdeki ses..' diye başlayan cümleler kuran herkes okumalı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fatih Duman
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şarkışla, Sivas, Türkiye, 1987
1987 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğdu. Çatalca İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesine başladı. Bir dönem Ürdün Devlet Üniversitesi’nde de öğrencilik yapan Fatih Duman Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dördüncü sınıfında öğrenimine devam etmektedir.

Buruciye Edebiyat, Dikili Ekin ve Ferda gibi dergilerde yazı ve şiirleri yayınlanan Fatih Duman pek çok kurumun düzenlediği şiir ve makale yarışmalarına katılmış ve ödüler almıştır. 2007 yılından beri de Ferda Edebiyat ve Kültür Dergisinin editörlüğünü yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 194 okur beğendi.
  • 1.308 okur okudu.
  • 51 okur okuyor.
  • 688 okur okuyacak.
  • 14 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları