Emre İşgüzar

Emre İşgüzar

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
1
Beğeni
·
75
Gösterim
Adı:
Emre İşgüzar
Unvan:
Türk Yazar
Kimse keyfi olarak kimsenin canına, ırzına ve malına hükmedemez ya da adaletin, hukukun önüne geçip onu yok sayamaz.@byemreisguzar #emreişgüzar
@yilkadyayinlari #yılkadyayınları
#güneşinçocukları #okuyorum #kitapalıntısı #alıntı #kitapsever #yilmayankadinlar
Gece hazindir. Hüzündür. Gam ile kedere kardeştir. Ne ejderha yürekli insanlar süt saati gelmiş bebeler gibi ağlayıverir içten içe, mapushane ranzalarının altında. Sesleri hıçkırıklara teslim olsa da yüzleri görünmediği için kimse sabah olunca geceden bahsetmezdi. Yürekte yara var ise çoğu zaman gece insana ağır gelir sessizliği ve karanlığı ile.

Emre İşgüzar #emreişgüzar #güneşinçocukları #okuyorum #kitapalıntısı #yılkadyayınları Yılkad Yayınları #yılmayankadınlar Kader Yayaset Yilcay Atar
196 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
GÜNEŞİN ÇOCUKLARI

“Gün gelir de ansızın giderse yâr dediğiniz, Gözü ile sevmiştir. Gönlü ile sevseydi gitmezdi.”

“Hayat seçimlerimizden ve yaptığımız seçimleri kimlerle planladığımızdan ibaret olsa da bu işin içinde hem kader hem de akıl ile hareket etmek olduğunu karıştırmamak gerekir. Bazen kader dediklerimiz yapmış olduğumuz bilinçsizce bir hareketin sonucu bazen de bir kereden bir şey olmaz diyerek attığımız bilinçsiz bir adımız ta kendisidir. Kader ile tercih aynı şey değildir.”

Bekir Kaya, Mihriban Tayfunoğlu, Aydın Taşçı, Arif bey, Mustafa, Levent, Ferhat (Arap Ferhat), Semra hanım, Mahmut, Selman ağa, Abdullah dayı (Apo), Kara Fatma, İsmail (Eko), Eşref, Kader (Pamuk hemşire), Osman, Işıl hanım, Salih, Necati usta, Gürkan, Nermin hanım, Atilla bey, Ayla, Suna, Dr. Nezihi bey, Tülay hanım, Derman, Saniye, Zeki, Aysel teyze, Yeter teyze, Ömer, Serpil ve diğer karakterler ile parçalanmış bir hayat hikayesinde yer aldım.

İlk sayfalarda muhtarın anlattığı 1920 de Adana’da yapılan işkenceler kan dondurucu… Kara günün adının ‘kaç kaç’ olarak Adana halkında derin acılar bırakmış. Fransız ve Ermeni askerlerin halka yaptığı işkenceleri okudukça kötü oldum… Esas konuda Salih’in karşısındakinin ona karşı göstermiş olduğu garip bir davranış yüzünden ona kin besleyerek nefret ağlarına Bekir’i alması olayın başlangıcı… Çevre ve arkadaş etkisi ile mahvolan bir gencecik hayat… Arkadaşların insanın arkasından kuyular kazıp onu bataklığa usulca çekmesi ne kadar kötü… o yüzden evlatlarımızın arkadaş ortamına çok dikkat etmeliyiz. O çağlarda onlara söz geçirmek epey zor olsa da bir yolunu bulmalıyız.

Bazı yerlerde geçişlerin olmaması ve birkaç yerdeki basım hatalarının eserin mükemmel olmasından dolayı es geçilerek okumaya devam edildiğini söylemek istiyorum. Eserdeki konu ve yaşanan olayları o kadar muntazam ve akıcı bir dille yazılmış ki okuyucuyu büyülüyor. Açıkçası ben çok etkilendim. Bu kadar güzel bir eser olacağını tahmin etmemiştim. İyi ki okumuşum diyorum ve Yılkad yayınlarında çıkan her eser ayrı bir güzel. Eserde yer alan Gürkan ve Ferhat hikayesi etkileyiciydi. Bu hikayenin ardından avukatın ‘Gülgüzeli’ hikayesini anlattığında bende Ferhat gibi düşünmüş olup ta farklı bir yaşanmışlık anlatılınca şaşırdım… İnsanoğlu kim için karşılıksız bir şeyler yapar… bunu yapan kim olabilir… tek kişi vardır o da … (okuyunca öğreneceksiniz)

Eseri okurken Mihriban ile olayı bende yaşamış gibi hissettim. Gerildikçe daha çok gerildim… Seven insan sevdiğine zarar veremez… Eğer ki zarar veriyorsa hiç sevmemiştir… olay sonrası da Mihriban’ın eşinin sahip çıkmaması, ona yazmış olduğu mektup sonrası yanıt olarak ta yazılan satırlar ne kadar etkileyiciydi. Muhtar ve eşinin Mihriban’a sahip çıkıp anne babasının yapmadığını yapması apayrı bir güzellikti. Eser satır satır yüreğime işledi, okudukça karakterlerin ruhuna dokunduğumu hissettim. Mihriban’ın her şeye rağmen çocukları için mücadelesi, bir ananın çırpınması ve sonunda amacına ulaşması insanı mutlu ediyor. Dava ile ilgili özel ekibinde mücadelesini göz ardı edemeyiz. Özellikle avukatın davayı istenilen şekilde sonuçlandırmasını kutluyorum. Adalet yerini buldu. Yalnız bu güzel eserin devam kitabı olacak mı? İnşallah olur diyorum, sorasında neler yaşandı çok merak ettim. Yazarımızın eline yüreğine sağlık.

#emreişgüzar #güneşinçocukları #okudumbitti

Yazarın biyografisi

Adı:
Emre İşgüzar
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.